Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Malé drony čoskoro stratia bojovú výhodu

Výhoda, ktorú teraz využívajú malé vzdušné bezpilotné lietadlá na bojiskách vrátane Ukrajiny, je len „momentom v histórii“, povedal náčelník generálneho štábu francúzskej armády generál Pierre Schill na výstave obrany Eurosatory v Paríži.

22.06.2024 16:00
debata

Protidronové systémy zatiaľ zaostávajú a „nechávajú oblohu otvorenú veciam, ktoré dal niekto dohromady, ktoré sú mimoriadne krehké“. Preto sú vyvíjané protiopatrenia, povedal Schill novinárom počas prehliadky stánku francúzskej armády na výstave Eurosatory 19. júna 2024. 75 % bezpilotných lietadiel na bojisku na Ukrajine je stratených v dôsledku elektronického boja, povedal generál.

„Beztrestný život malých, veľmi jednoduchých bezpilotných lietadiel nad bojiskom je momentkou v čase,“ povedal Schill. „Práve teraz sa to využíva, to je jasné a musíme sa chrániť. Dnes je meč v zmysle vzdušného drona mocný, mocnejší ako štít. Ale štít bude rásť."

vojna na Ukrajine, drony Čítajte viac Ukrajina zaútočila na Rusko veľkým počtom dronov

Na tohtoročnej výstave Eurosatory boli predstavené desiatky systémov proti dronom vrátane brokovníc, kanónov a rakiet, zatiaľ čo spoločnosti ako Safran, Thales a Hensoldt predstavili riešenia soft-kill na elimináciu dronov elektronickými prostriedkami. Schill povedal, že všetky vozidlá vo francúzskom programe spolupráce Scorpion budú o dva roky vybavené systémami proti dronom, ktoré prepoja svoju schopnosť detekcie s vežami, ktoré môžu vystreliť raketu alebo 40 mm granát.

Dron / FPV / Čítajte viac Ukrajinský dron zničil najmodernejšiu ruskú stíhačku Suchoj 57

Drony s ovládaním z pohľadu prvej osoby v súčasnosti vykonávajú približne 80 % ničenia na frontovej línii na Ukrajine, kde pred ôsmimi mesiacmi tieto systémy podľa Schilla ešte neboli prítomné. Generál povedal, že takáto situácia už o 10 rokov nebude existovať a možno si položiť otázku, či sa to môže skončiť o jeden alebo dva roky. Schill uviedol príklad bezpilotného lietadla Bayraktar, „kráľa vojny“ na začiatku konfliktu na Ukrajine, ktorý sa však už nepoužíva, pretože je príliš ľahké ho poraziť.

Dron Bayraktar v ukrajinských službách. V... Foto: MoD of Ukraine
Bayraktar Dron Bayraktar v ukrajinských službách. V pozadí pozemná kontrolná stanica.

Generál povedal, že si nemyslí, že vojna na Ukrajine spochybňuje francúzsku voľbu armádnych vozidiel vybavených stredným pancierovaním so zameraním na rýchlosť a mobilitu. Vozidlá, ktoré armáda predstavuje ako súčasť programu Scorpion – Griffon, Serval a Jaguar – môžu byť vybavené aktívnou alebo pasívnou ochranou, aj keď silný dôraz na ochranu proti mínam znamená, že sú „celkom masívne“.

Germany Scholz Čítajte viac Nemecko a Francúzsko budú spolu vyrábať nový supertank aj na Ukrajine

Francúzska armáda dostáva každý rok okolo 120 Griffonov a 120 Servalov ako súčasť programu Scorpion, ako aj vyše 20 Jaguárov. Vozidlá sú vybavené „mimoriadne výkonnými“ informačnými systémami a vozidlo ako Griffon môže podľa Schilla obsahovať viac softvéru ako stíhačka Rafale. Vozidlá vyvinuté pred programom Scorpion, ako napríklad hlavný bojový tank Leclerc, sa rekonfigurujú tak, aby sa stali súčasťou kolaboratívneho bojového systému, ktorý napríklad umožňuje, aby cieľ identifikovaný jedným vozidlom bol napadnutý iným. Scorpion bol podľa Schilla „extrémne ambiciózny“, funguje a splnil očakávania.

Mali francúzsko Macron vojaci barkhane Čítajte viac Francúzski vojaci odchádzajú z Gabonu, Senegalu a Pobrežia Slonoviny

Pred piatimi rokmi sa nebral do úvahy rýchly vývoj mikroprocesorov, čo znamená, že zhromaždené údaje možno teraz analyzovať v rámci vozidla, nie externe. V kombinácii s palubnou umelou inteligenciou to umožní funkcie, ako je okamžitá detekcia hrozieb vrátane dronov.

Poučenie z vojny na Ukrajine pri modernizácii francúzskej armády

Keď sa chceme poučiť z Ukrajiny, je potrebné rozlišovať medzi tým, čo je situačné a súvisí s typom terénu a bojovou činnosťou, a čo je štrukturálne, povedal generál. Vojna vo východnej Európe neznamená, že problémy s riadením rizík a krízových situácií za posledných 30 rokov zmiznú. „Musíme zostať všestrannou armádou.“

Francúzskym rozhodnutím bolo nerozdeľovať armádu na samostatné časti vhodné pre rôzne geografické miesta, napríklad intervenčnú armádu, ktorá je agilná a mobilná, a mechanizovanú obrnenú armádu pripravenú viesť vojnu, ako je tá na Ukrajine, ktorá je „možno odolnejšia“, má robustné vozidlá s nižšou siluetou, ale ktoré keď narazia na mínu, zabijú posádky.“

Tempo vývoja vojenských dronov znamená, že armáda sa podľa generála nemôže zaviazať k veľkým nákupným programom, pretože získaná spôsobilosť môže byť zastaraná do piatich mesiacov. Schill povedal, že dnešné bezpilotné lietadlá lietajú lepšie ako tie pred dvoma alebo troma rokmi, s väčším výpočtovým výkonom na palube, ktorý je schopný navigácie v teréne alebo prepínania frekvencií, aby sa vyhli rušeniu.

Rusko ako fiktívny nepriateľ. Francúzi uskutočnili veľké manévre Orion 23
Video
Francúzsko uskutočnilo na jar roku 2023 najväčšie vojenské cvičenie za posledné desaťročia. Na štvrtej fáza cvičenia Orion 23 sa zúčastnilo 12-tisíc vojakov so spojeneckých krajín NATO vrátane Belgicka, Francúzska, Nemecka, Grécka, Španielska, Británie a USA. / Zdroj: NATO

Drony sa nedajú porovnať so 155 mm delostreleckými nábojmi, ktoré sa dajú skladovať a zostanú relevantné aj o 10 rokov. Armáda musí nájsť „správny systém v tomto rýchlo sa meniacom svete nových technológií,“ povedal Schill. Budúci nákup elektronických zariadení, ako sú drony, ale aj malé vysielačky a inteligentné telefóny, sa môže uskutočniť v dávkach, aby bol zohľadnený technologický vývoj. Napríklad by bola vhodnejšia obnova vybavenia na úrovni brigády namiesto viacročných programov na vybavenie celej armády novým kusom vybavenia, povedal Schill.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #drony #pozemné sily #Francúzska armáda #obrnená technika #Pierre Schill