Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Kaliňák v USA nepochodil a medzi riadkami potvrdil kúpu izraelskej protivzdušnej obrany

V USA aj kvôli prouským postojom Roberta Fica nevyrokoval zľavu, tak sa minister obrany Robert Kaliňák ohľadom protivzdušnej obrany obrátil na Izrael.

11.04.2024 20:32
SR Michalovce vláda Ukrajina 27. schôdza uarus KEX Foto: ,
Na snímke minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) prichádza na stretnutie členov slovenskej a ukrajinskej vlády 11. apríla 2024 v Michalovciach.
debata

Rezort obrany v najbližších týždňoch ukončí diskusiu o obstaraní nového systému protivzdušnej obrany (PVO). Po štvrtkovom rokovaní vlády v Michalovciach to uviedol minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Zároveň potvrdil stiahnutie talianskeho systému SAMP/T Mamba zo Slovenska. Taliansku poďakoval za jeho ročné poskytnutie.

„V najbližších týždňoch určite oznámime ukončenie diskusií o obstaraní nového systému protivzdušnej ochrany a zároveň budeme diskutovať s našimi ďalšími partnermi o posilnení našej protivzdušnej obrany,“ skonštatoval Kaliňák. Pripomenul, že Slovensko je naďalej chránené formou tzv. air policingu zo strany Česka, Poľska a Maďarska.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, vo Čítajte viac Chorvátsko kúpilo vrtuľníky Black Hawk za polovičnú cenu ako vláda Roberta Fica

Pripustil nákup izraelských systémov protivzdušnej obrany Barak MX, ktorá vyhrala súťaž vypísanú ešte za predchádzajúceho ministra obrany Jaroslava Naďa (vtedy OĽaNO). „Trochu predbiehate, ale dohodnime sa, že je tam vysoká pravdepodobnosť a myslím si, že vo veľmi krátkej dobe budeme o ďalších krokoch informovať,“ povedal súčasný minister obrany Robert Kaliňák.

Zľavička by sa nedala?

Kúpa systému Patriot je podľa neho už „mimo hry“. Podľa Kaliňáka dôvodom sú extrémne dlhé čakacie lehoty aj nemožnosť uplatniť na ne zľavu od USA určenú na vrtuľníky Viper. Zľavu na vrtuľníky Viper si naopak mohlo uplatniť Česko, ktoré v otázke konfliktu na Ukrajine stojí na opačnom politickom brehu, ako predseda vlády Robert Fico. Výraznú zľavu na nákup vrtuľníkov dostalo nedávno aj Chorvátsko, ktoré je taktiež proaktívne, čo sa týka reálnej pomoci Ukrajine proti ruskej agresii.

Premiér Robert Fico. Čítajte viac Robert Fico priznáva, že jeho vláda nevie splniť základnú úlohu - chrániť občanov

Robert Fico predošlú vládu kritizoval, že „rozdala celý systém protivzdušnej ochrany,“ no už zabudol dodať, že predošlá vláda zabezpečila súťaž na nový PVO systém a rovnako aj ročnú výpožičku talianskeho systému, ktoré malo preklenúť čas do dodávky nového systému.

Izraelské radary a izraelské strely?

zväčšiť Slovensko malo v tendri v roku 2023 záujem o... Foto: TASR, Israel Aerospace Industries
barak-mx-PVO Slovensko malo v tendri v roku 2023 záujem o systém BARAK so stredným doletom raktiet do 35 km.

Slovensko je v procese výroby a finalizácie dodávky izraelských radarov ELTA, ktoré vyrába to isté štátne zbrojárske konzorcium, ako PVO systém BARAK MX – Israel Aerospace Industries. To zároveň aj vyhralo tender na PVO, ktorý zorganizovala predchádzajúca vláda Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO) a doklepla ju úradnícka vláda Ľudovíta Ódora.

V tendri vyhrala izraelská firma s ponukou systému BARAK MX s tromi odpaľovacími zariadeniami, z ktorých každé je vybavené ôsmimi raketami. Súžažná cena PVO systému bola 128 102 880 EUR. V hodnotení dostala izraelská ponuka až 95 percent. Ponuku ako najvýhodnejšiu vyhodnotil aj analytický útvar ministerstva financií Hodnota za peniaze.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Izreal #Patriot #Robert Kaliňák #Ukrajina #PVO #Barak