Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Nakoniec si tľapli. Trucovitý Erdogan nakoniec podporí Marka Rutteho za šéfa NATO

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO.

30.04.2024 07:00
Turkey Netherlands mark rutte Foto: ,
Nakoniec si tľapli. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) zahlasuje pri voľbe generálneho tajomníka NATO holandského premiéra Marka Rutteho. Potvrdenie podpory prišlo tri dni po Rutteho návšteve v Ankare.
debata

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru, čo sa nakoniec podarilo.

Úradujúci šéf NATO Jens Stoltenberg pôsobí na tomto poste od roku 2014. Jeho mandát bol niekoľkokrát predĺžený, keďže sa Aliancia usilovala zachovať stabilitu po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

Mark Rutte Čítajte viac Klasika. Všetci dôležití sú za, ale Viktor Orbán je proti

Turecko aj Maďarsko ako členovia NATO predtým vyjadrili výhrady voči Rutteho kandidatúre. Erdogan počas minulotýždňovej spoločnej tlačovej konferencie tiež nevyslovil žiadne záväzky týkajúce sa jeho podpory.

AP píše, že predstavitelia Aliancie aj diplomati chcú, aby sa nominácia Stoltenbergovho nástupcu uzavrela do konca apríla, teda ešte pred začiatkom boja o najvyššie posty v Európskej únii, o ktorých sa rozhodne vo voľbách 6. – 9. júna. Navyše sa usilujú zabrániť tomu, aby táto potenciálne rozdeľujúca otázka poznačila júlový washingtonský summit pri príležitosti 75. výročia založenia Aliancie.

Romania NATO President Klaus Iohannis Čítajte viac O miesto šéfa NATO sa pokúsi rumunský prezident Klaus Iohannis

Generálny tajomník NATO predsedá stretnutiam a vedie rokovania medzi členskými krajinami s cieľom zabezpečiť nevyhnutný konsenzus. Zároveň zodpovedá za to, aby sa prijaté rozhodnutia uviedli do praxe, a vystupuje v mene všetkých členských štátov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Turecko #Mark Rutte #generálny tajomník NATO