Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Český prezident podržal zdržanlivých Nemcov. Ukrajina potrebuje viac Patriotov, nie Taurusov

Riadené strely Taurus podľa českého prezidenta Petra Pavla majú pre Ukrajinu význam, ale nie kľúčový. Oveľa zásadnejšia je pre Kyjev protivzdušná obrana, povedal v pondelok po stretnutí s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.

30.04.2024 06:00
Germany Czech Republic Foto: ,
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier (vľavo) a český prezident Petr Pavel.
debata

„Pre Ukrajinu sú v tejto chvíli kľúčové komodity týkajúce sa predovšetkým protivzdušnej obrany a delostreleckej munície. Riadené strely Taurus sú prostriedkom na údery v hĺbke. Pre Ukrajinu, samozrejme, význam majú, ale nie kľúčový. Ukrajina má aj iné prostriedky, ktoré majú ďaleký dosah,“ povedal Pavel a ako príklad uviedol americké systémy ATACMS s dostrelom 300 km a viac.

Demonštrantka požaduje dodávku riadených striel... Foto: SITA/AP, Daniel Löb
vojna na Ukrajine, Taurus Demonštrantka požaduje dodávku riadených striel Taurus na Ukrajinu na plagáte na zhromaždení pre Ukrajinu v nemeckom Norimbergu v sobotu 24. februára 2024.

To, či nakoniec Ukrajina tieto strely získa, pre ňu podľa českého prezidenta nie je v tejto dobe kľúčovým bezpečnostným aspektom. „Čo by som vyzdvihol, je nemecká iniciatíva, ktorá sa týka protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktorá má v tejto chvíli pre Ukrajinu oveľa zásadnejší význam,“ dodal.

Pavel tiež poukázal na význam nemeckej podpory Ukrajiny, ktorá je podľa jeho slov „absolútne zásadná“. Pripomenul, že Nemecko je po Spojených štátoch druhým najvýznamnejším podporovateľom Kyjeva, a to v mnohých aspektoch.

Storm Shadow Čítajte viac Storm Shadow? Extrémne nepriateľský krok Británie, pení Kremeľ a hovorí o práve „neutralizovať hrozby“

Novinári prezidentom pripomenuli Pavlove slová z jeho vlaňajšej návštevy Berlína, kde Nemecko vyzval, aby v súvislosti s bezpečnosťou prevzalo líderskú úlohu v Európe. Steinmeier na to reagoval slovami, že Berlín zodpovednosť preberá. „Nielen že niečo sľubujeme, ale aj dodávame,“ zdôraznil. Podotkol, že Nemecko sa značnou mierou angažuje v prospech nezávislosti a suverenity Ukrajiny.

Nemecký prezident je na dvojdňovej návšteve Česka, ktorá sa koná pri príležitosti 20. výročia vstupu ČR do EÚ. V utorok bude mať hlavný prejav na konferencii na Pražskom hrade venovanej tejto téme.

Rusko Ukrajina vojna elektráreň budíky Čítajte viac Rusi zničili dôležitú elektráreň, lebo Ukrajincom sa minuli rakety

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Frank-Walter Steinmeier #konflikt na Ukrajine #Petr Pavel #Taurus #vojenská pomoc Ukrajine