Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Polovica Poliakov je presvedčená, že Rusko na nich čoskoro zaútočí

Rusko dva krát Poľsko zabilo a raz znásilnilo, vravievajú Poliaci. Aktuálny prieskum dáva poľskej zelenú pre masívne vyzbrojovanie a budovanie najsilnejšej armády v Európe.

04.03.2024 13:01
ruský tank Foto:
Ruský tank na Ukrajine
debata

Takmer 50 percent obyvateľov Poľska si myslí, že Rusko možno na ich krajinu v nasledujúcich rokoch zaútočí. Ukázal to prieskum verejnej mienky.

V prieskume pre rozhlasovú stanicu TOK FM a spravodajskú webovú stránku OKO.press 48 percent opýtaných odpovedalo „áno“ na otázku, či si myslia, že Rusko v blízkej budúcnosti zaútočí na Poľsko. Opačný názor malo 41 percent opýtaných. Zvyšných 11 percent nevedelo odpovedať. Prieskum uskutočnila agentúra Ipsos 22. až 26. februára na reprezentatívnej vzorke 1000 dospelých Poliakov.

Prieskum odzrkadľuje všeobecné obavy o bezpečnosť v Poľsku, vyvolané vojnou na Ukrajine, ktorá teraz trvá už vyše dva roky, píše poľská tlačová agentúra PAP.

Bývalý poľský diplomat a expert Witold Jurasz si nemyslí, že dôjde k najhoršiemu scenáru. „To, že Ukrajina stratila iniciatívu na fronte, neznamená, že prehráva vojnu,“ komentoval prieskum pre portál tokfm.pl. Navyše, podľa jeho názoru „Rusi nebudú mať silu zaútočiť na NATO vrátane Poľska“.

„V Poľsku po období nadmerného optimizmu upadáme do druhého extrému, teda prílišného pesimizmu, navyše umocneného mediálnymi správami,“ uviedol Jurasz. Nič to však podľa neho nemení na fakte, že je možné posilniť ozbrojené sily.

„V prvom rade sa treba vyzbrojiť, po druhé sa treba vyzbrojiť a po tretie sa treba vyzbrojiť… Musíme sa tiež stať odolnými voči strachu, urobiť všetko pre to, aby sa k nám dostalo stále viac a viac spojeneckých síl a nezabudnúť na pobaltské štáty,“ apeloval Jurasz.

Strach z Putinovho útoku na Poľsko slúži podľa experta len Kremľu. „Strach je nástroj, ale je to predovšetkým nástroj Ruska, ktoré sa nás strašením snaží vzdialiť od Ukrajiny. V skutočnosti sa nie je čoho báť,“ uzavrel odborník.

Poliaci na Rusov spomínajú iba v zlom

Historicky majú Poľsko a Rusko veľmi komplikovaný vzťah. Ruské impérium sa dva krát zaslúžilo o prakticky zlikvidovanie Poľského kráľovstva v 18. storočí a na via ako sto rokov vymazali Poľsko ako krajinu. Poliaci obnovili svoj štát až po prvej svetovej vojne.

Na začiatku druhej svetovej vojny v spolupráci s nacistickým nemeckom Sovietsky zväz zaútočili na Poľsko z východu a tým urýchlilo kapituláciu Poľska. Západnú časť krajiny okupovalo Nemecko, východnú časť Sovietsky zväz.

Po druhej svetovej vojne podobne ako v Československu v roku 1948 inštaloval Sovietsky zväz vo Varšave komunistickú vládu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #konflikt #prieskum verejnej mienky