Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Za výbuchom muničného skladu na Morave boli ruskí špióni. Vyšetrovanie potvrdilo podozrenia

Vyšetrovanie českej Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) potvrdilo, že za útokom na muničné sklady vo Vrběticiach pred desiatimi rokmi bola ruská vojenská tajná služba GRU. Oznámila to česká Bezpečnostná informačná služba (BIS).

29.04.2024 13:02 , aktualizované: 15:02
vrbetice výbuch česko Foto:
Muničný areáli vo Vrběticiach po výbuchu v roku 2014.
debata

Prvý sklad vo Vrběticiach vybuchol v októbri, druhý v decembri 2014. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia. Sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group.

Nájsť a zničiť. Ukrajinskí piloti dronov sa zamerali na ruské tanky aj obrnené vozidlá
Video
Dva tanky, tri bojové vozidlá pechoty a aj dve ďalšie vozidlá ruských okupantov zničili ukrajinskí operátori dronov. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„NCOZ odviedla špičkovú prácu na veľmi zložitom prípade a ukázala, že dôstojníci ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU vykonali na našom území odporný útok, ktorý si vyžiadal životy dvoch nevinných českých občanov a spôsobil miliardové škody na majetku,“ uviedol riaditeľ BIS Michala Koudelka.

Vrbětice vrbetice muničný sklad česko výbuch Čítajte viac Česko za Vrbětice žiada od Ruska 650 miliónov, Moskva hovorí o vydieraní

Podľa jeho slov je zásadné, že sa potvrdili informácie získané BIS v spolupráci s českou políciou.

„Rusko vykonalo na našom území akt štátneho terorizmu… Možno to nie je úplné prekvapenie, no je to dôkaz toho, že Rusko proti nám dlhodobo vedie hybridnú vojnu a nemyslí to s nami dobre,“ reagoval premiér ČR Petr Fiala vo videoodkaze zverejnenom na sociálnej sieti.

česko ambasáda veľvyslanectvo praha Čítajte viac Česko vyhostí ruských diplomatov. Má ísť o agentov zapojených do výbuchu muničných skladov

Český prezident Petr Pavel považuje za správne, že vinníka jednoznačne označila polícia. „Išlo o pripravenú akciu uskutočnenú vojakmi Ruskej federácie. Zavraždili pri nej dvoch českých občanov a spôsobili miliardové škody, ktoré budeme riešiť ešte desiatky rokov,“ dodal. Rusko tým podľa neho napadlo suverenitu Česka „najbrutálnejším spôsobom“ od invázie v roku 1968, napísal na sociálnej sieti X.

Podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana je preukázané, že za výbuchmi sú príslušníci ruskej spravodajskej služby GRU. Ich motívom podľa neho bolo zabrániť dodaniu zbraní a munície do oblastí, kde ruská armáda vykonávala svoje operácie. Vyšetrovanie bolo „extrémne náročné“, citoval ministra server iDNES.cz.

Podozriví sa podľa šéfa rezortu vnútra nachádzajú v Rusku a tamojšie orgány odmietajú vybaviť českú žiadosť o ich vydanie s tým, že by to mohlo poškodiť záujmy Ruska. Polícia podľa jeho slov vyčerpala všetky možnosti získať ďalšie dôkazy a informácie potrebné na začatie trestného konania, prípad preto odložila.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #GRU #kauza Vrbětice #výbuch muničného skladu