Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Argentína požiadala o vstup do NATO

Argentínsky minister obrany Luis Petri odovzdal v Bruseli prihlášku do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner.

19.04.2024 10:09 , aktualizované: 16:10
Argentina MOD and NATO Foto:
Argentínsky minister obrany Luis Petri, vľavo, a zástupca generálneho tajomníka NATO Mircea Geoană. Petri odovzdáva prihlášku Argentíny do NATO ako globálny partner.
debata

„Budeme ďalej pracovať na obnovení väzieb, ktoré nám umožnia zlepšovať a cvičiť naše vojenské sily podľa noriem NATO,“ napísal Petri, ktorý k príspevku pripojil fotografiu zo svojho stretnutia so zástupcom generálneho tajomníka NATO Mirceom Geoanom v Bruseli.

„Na pokyn prezidenta @jmilei v sídle NATO opätovne potvrdzujeme náš záväzok voči krajinám, ktoré sa hlásia k slobode a hodnotám demokracie, a čelia autoritárstvu a autokracii na celom svete,“ uviedol Petri s tým, že byť globálnym partnerom NATO znamená získať optimálny výcvik pre argentínske ozbrojené sily, prístup k vybaveniu a informáciám, či globálnu podporu v oblasti kybernetickej 'bezpečnosti.

Petri odcestoval do Belgicka po uzavretí nákupu 24 stíhacích lietadiel typu F-16 americkej výroby od Dánska. Oficiálny dátum ich odovzdania zatiaľ nebol stanovený.

Argentína má od roku 1998 strategické vzťahy s ozbrojenými silami USA, hoci nie je plnoprávnym členom NATO. Štatút globálneho partnera je vyhradený pre krajiny, ktoré chcú spolupracovať s NATO, ale majú obmedzenú možnosť stať sa plnoprávnymi členmi.

Politický dialóg NATO s Argentínou začal začiatkom 90. rokov. Buenos Aires vyslalo vojakov do mierových misií NATO v Bosne a Hercegovine a v Kosove.

Jedinou latinskoamerickou krajinou, ktorá má v súčasnosti štatút globálneho partnera NATO, je Kolumbia. Ďalšími takýmito krajinami sú Irak, Japonsko, Južná Kórea, Mongolsko a Pakistan. Akékoľvek rozhodnutie o formálnom partnerstve vyžaduje súhlas všetkých 32 spojencov.

Hlavný rozdiel medzi štatútom globálneho partnera a spojenca spočíva v tom, že krajiny z prvej skupiny nemusia zasahovať do vojenského konfliktu, vysvetľuje Buenos Aires Herald.

Žiadosť Argentíny sa zhoduje so zahraničnopoli­tickým postojom argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý sa usiluje o užšie vzťahy so západnými krajinami.

Milei sa začiatkom apríla stretol v meste Ushuaia s generálkou Južného velenia ozbrojených síl USA Laurou Richardsonovou a prisľúbil, že posilní „strategické spojenectvo“ s USA s cieľom lepšie brániť suverenitu Argentíny.

NATO je politicko-vojenská aliancia krajín Európy a Severnej Ameriky. V súčasnosti má 32 riadnych členov vrátane Slovenska, Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Španielska, Francúzska či Nemecka.

debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Argentína #Javier Milei #Luis Petri