Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

NATO Moskve: Pozeraj, ako sa to robí. Aliancia spúšťa najväčšie manévre v histórii

NATO sa snaží ukázať Kremľu, že nie je "satanistickým spolkom byrokratov" ale funkčnou vojenskou aliancou. Na cvičení Steadfast Defender sa má zúčastniť až 90 000 vojakov zo všetkých členských krajín.

22.01.2024 06:00
Vojenské cvičenie Engineer Thunder Litva 2023 Foto:
Litovská pechota počas cvičenia NATO Engineer Thunder v septmebri 2023.
debata

Severoatlantická aliancia tento týždeň spustí najväčšie cvičné mmanévre o svojej histórii. Až 90 000 vojakov bude niekoľko mesiacov preverovať a hľadať chyby v organizácii veľkej bojovej operácie riadenej z najvyššej úrovne NATO. Cvičenie má simulovať veľký konflikt s podobne vojenským protivníkom ako je napríklad Rusko.

Cvičenie Steadfast Defender potrvá do konca mája a zúčastnia sa na ňom vojaci zo všetkých 31 členských krajín NATO a Švédska, ktoré čaká na ratifikáciu členstva v Aliancii, uviedol vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR) Christopher Cavoli.

Manévre, ktoré budú pozostávať zo série menších individuálnych cvičení, budú prebiehať od Severnej Ameriky až po východné krídlo NATO v blízkosti hraníc s Ruskom. Na cvičeniach bude aj 50 bojových lodí, 80 bojových lietadiel a viac ako 1100 bojových vozidiel.

Predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer povedal, že rozsah cvičenia Steadfast Defender je dôkazom novej pripravenosti Aliancie. Zároveň upozornil, že občianske spoločnosti v členských krajinách NATO sa musia lepšie pripraviť na prípadnú budúcu vojnu s Ruskom.

„Musíme si uvedomiť, že mier nie je samozrejmosťou, a preto máme plány, preto sa pripravujeme na konflikt… Nevyhľadávame konflikty, ale ak na nás zaútočia, musíme byť pripravení,“ uviedol. Podľa jeho slov vojna na Ukrajine vážne oslabila ruské pozemné sily, no ruské vojenské námorníctvo a letectvo zostávajú „významnými“ silami.

Snahy Moskvy o obnovenie svojich síl brzdia západné sankcie, no Kremľu sa naďalej darí zvyšovať delostreleckú a raketovú výrobu, pokračoval Bauer. Dodal, že hoci na Ukrajine stále prebiehajú intenzívne boje, frontová línia sa „veľmi neposúva ani na jednu stranu“.

„Hoci sú posledné útoky Ruska ničivé, nie sú vojensky účinné,“ povedal. Zároveň vyzval podporovateľov Ukrajiny, aby neboli „príliš pesimistickí“, pokiaľ ide o vyhliadky Kyjeva v tomto roku.

Dosiaľ najväčšie vojenské cvičenie NATO od čias studenej vojny sa uskutočnilo v roku 2018, pripomína agentúra DPA. Cvičenie Trident Juncture sa odohrávalo predovšetkým na území Nórska a zapojilo sa doň asi 51.000 vojakov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #cvičenie #USA #NATO #Pentagon #Steadfast Defender