Oznámila to vo štvrtok Severoatlantická aliancia. Prítomnosť ruských strojov potvrdili belgické stíhačky F-16 Fighting Falcon, ktoré vzlietli z leteckej základne Šiauliai v Litve.
Išlo o dve ruské nadzvukové stíhačky typu Su-24, stíhačku typu Su-27, ako aj stíhačku typu Su-30. Lietadlá uskutočnili nízke prelety nad torpédoborcom amerického námorníctva USS Donald Cook nachádzajúcom sa v Baltskom mori neďaleko pobrežia Litvy.
NATO pripomenulo, že takzvaná „letecká polícia“ je mierovou činnosťou vykonávanou 365 dní v roku nad územím spojencov z Aliancie, pričom jej cieľom je rýchlo reagovať na porušenia vzdušného priestoru členov NATO.
K vzlietnutiu lietadiel z rotačnej misie dochádza vždy v prípadoch, keď lietadlá prelietajúce vzdušný priestor NATO, či už civilné alebo vojenské, neodpovedajú na volanie riadenia letovej prevádzky.
Členské krajiny NATO sa v septembri 2004 dohodli na vzdušnej ochrane Estónska, Litvy a Lotyšska, ktoré nemajú vlastné bojové lietadlá. Na štvormesačných rotačných misiách nad Pobaltím sa zúčastňujú spojenci, ktorí disponujú bojovými letkami.