Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Pri havárii vrtuľníka zomrel čilský exprezident

Troch ľudí sa pri nehode vrtuľníka podarilo zachrániť. Jedinou obeťou nešťastia sa tak stal mimoriadne populárny exprezident Sebastiám Piňera (74).

07.02.2024 00:00
Čile prezident Pinera úmrtie havária vrtuľník Foto: ,
Tisíce ľudí sa v priebehu niekoľkých hodín podpísalo do kondolečnej listiny za mimoriadne populárnym exprezidentom Čile Sebastiánom Piňerom.
debata

K havárii vrtuľníka došlo v utorok v blízkosti mesta Lago Ranco ležiaceho 920 kilometrov južne od hlavného mesta Santiago.

Na palube stroja boli štyri osoby. Kým Piňera nehodu neprežil, ďalších troch ľudí sa podarilo zachrániť. Vyšetrovaním okolností havárie sa zaoberá prokuratúra.

Sebastián Piňera bol prezidentom Čile dve funkčné obdobia – v rokoch 2010–14 a 2018–22.

Kým počas Piňerovho prvého funkčného obdobia Čile dosiahlo rýchly ekonomický rast a prudký pokles nezamestnanosti, druhé funkčné obdobie sa vyznačovalo násilnými protestmi proti nerovnosti, ktoré viedli k obvineniam z porušovania ľudských práv a skončili sa prísľubom vlády predložiť novú ústavu.

Dvojnásobný prezident tiež koordinoval reakciu vedenia krajiny na pandémiu vyvolanú infekčnou chorobou COVID-19, ktorá v prípade Čile zahŕňala jednu z najrýchlejších očkovacích kampaní na svete.

Jedným z vrcholov jeho prvej administratívy – často o ňom hovoril aj samotný Piňera – bola záchrana 33 baníkov, ktorí zostali uväznení v podzemnej bani v púšti Atacama. Táto udalosť z roku 2010 sa stala globálnou mediálnou senzáciou a poslúžila ako námet pre film z roku 2014.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nehoda #úmrtie #Čile #Sebastián Piňera