Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Český prezident: Kto rozpráva ako Fico, vážne klame!

Skresľovať situáciu na Ukrajine tým, že vojna je len na jej východe, je vážnym klamaním verejnosti. Český prezident generál Petr Pavel takto reagoval na nedávne výroky Roberta Fica, podľa ktorého v Kyjeve žiadna vojna nie je.

29.01.2024 17:55
pavel Foto: ,
Prezident Česka a bývalý náčelník generálneho štábu AČR Petr Pavel počas cvičenia bojovej skupiny NATO na Lešti.
debata (24)

„Na Ukrajine nepochybne vojna je. To, že v Kyjeve po väčšinu času beží normálny život, je pravda. Ale bohužiaľ ten normálny život je prerušovaný tým, že prilietavajú rakety a neriadené strely, ktoré zabíjajú ľudí,“ povedal Pavel.

Hoci to podľa neho na prvý pohľad môže vyzerať ako bežný mierový život, je to vojna, nie normálne situácia. „Skresľovať to tým, že vojna alebo špeciálna operácia, ako ju nazývajú Rusi, je len na východe Ukrajiny, je vážnym klamaním verejnosti,“ dodal český prezident v rozhovore pre Český rozhlas.

Zľava premiér Robert Fico a český prezident... Foto: TASR, Jaroslav Novák
Robert Fico / Petr Pavel / Zľava premiér Robert Fico a český prezident Petr Pavel počas prijatia na Pražskom hrade v Prahe 24. novembra 2023

Zdôraznil, že hoci Západ môže byť do určitej miery unavený neustálym počúvaním o nevyhnutnosti podporovať Ukrajinu, je potrebné si uvedomiť, že v tomto konflikte ide o to, ako bude v budúcnosti vyzerať európska aj globálna bezpečnosť. Ak Rusko uspeje a bude kontrolovať celé územie Ukrajiny, podľa Pavla ho to utvrdí v tom, že môže napadnúť inú suverénnu krajinu a silou si vymôcť svoj záujem. „Ak nechceme žiť v takom svete, a verím tomu, že väčšina našich obyvateľov nechce, nezostane nám nič iné, než sa proti takému zlu postaviť,“ povedal prezident ČR.

zväčšiť Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s českým... Foto: TASR, Martin Baumann
Ukrajina SR ČR Čaputová Pavel Návšteva Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s českým prezidentom Petrom Pavlom na návšteve Ukrajiny v apríli 2023. Spoločne si prezerajú ruiny mesta Boroďanka v Kyjevskej oblasti.

V súvislosti s pokračovaním pomoci Ukrajine by sa podľa neho mala Európa pripraviť na možnosť, že nadchádzajúce prezidentské voľby v Spojených štátoch vyhrá Donald Trump. Ak by sa potom stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a uzavrel by s ním nejakú dohodu, ktorá by podľa Pavla nemusela byť výhodná pre Ukrajinu ani pre Európu, Európa sa s tým bude musieť vysporiadať. Preto je podľa neho lepšie sa vopred pripraviť.

Prezident Pavel reagoval aj na slová českých opozičných politikov o tom, že chcú mier a nechcú sa pripravovať na vojnu. „Ak budeme len tvrdiť, že chceme mier, pred násilím nás to neubráni,“ povedal Pavel. Dodal, že v záujme zachovania mieru je nutné byť na vojnu pripravený.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Ukrajina #Petr Pavel #prezident ČR