Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Za deň chytili podozrivých vrahov ekvádorského prokurátora, čo po nich išiel

Drogové kartely v Ekvádore sa pokúšajú násilne vzdorovať vláde, no prehrávajú. Nepomohla im ani vražda prokurátora, čo vyšetroval prepadnutie televízie jedným z kartelov. Mafiánske skupiny kvôli násilnostiam a vzburám vo väzniciach stratili akúkoľvek podporu verejnosti. Tá otvorene stojí na strane armády, ktorá postupne likviduje jednu bunku po druhej. Uľahčil im to prezident vyhlásením mimoriadneho stavu.

18.01.2024 16:40
Ekvádor násilie kartel prepadnutie televízie
Drogový kartel prepadol minulý týždeň televíznu stanicu v priamom prenose. Prokurátora, ktorý to vyšetroval zabili 17. januára a o deň neskôr chytili dvoch podozrivých z atentátu.
debata

Dvoch mužov vo štvrtok zatkli za vraždu ekvádorského prokurátora Césara Suáreza povereného vyšetrovaním naživo vysielaného útoku gangstrov na televízne štúdio, informovali vo štvrtok miestne úrady.

Prokurátora zavraždili v stredu v jeho aute na ulici prístavného mesta Guayaquil, centra drogovej vojny medzi vládou a zločineckými gangmi.

Miestne médiá odvysielali zábery na Suárezovo auto, na ktorom bolo badať otvory po guľkách vystrelených cez okno na strane vodiča. K útoku došlo na ulici v prístavnom meste Guayaquil, ktoré je v Ekvádore centrom vojny proti drogovým gangom.

Zdroj z prokuratúry pre AFP povedal, že Suárez zisťoval, ktorý gang je zodpovedný za útok z 9. januára na štátnu stanicu TC Televisión.

Zábery z prepadnutia televíznej stanice drogovým kartelom

„Zadržali sme dvoch podozrivých z účasti na vražde prokurátora Césara Suáreza… Viedli k tomu kroky vyšetrovania, ktoré nám umožnili zistiť ich podiel na trestnom čine,“ uviedol na sociálnych sieťach policajný veliteľ, generál César Zapata.

Medzi „dôkazmi“ proti nim sú puška, dve pištole, zásobník strelnej zbrane a dve autá. Miestne médiá odvysielali zábery Suárezovho auta s dierami po guľkách v okno na strane vodiča.

Prudký nárast násilia v kedysi pokojnom Ekvádore súvisí s vývozom kokaínu zo susednej Kolumbie a Peru. Nadnárodné drogové kartely využívajú miestne prístavy na prepravu drog do USA a Európy.

Na vojnu ekvádorskej vlády gangy reagovali vyhrážaním sa popravami civilistov a príslušníkov bezpečnostných síl. Vo viacerých prípadoch svoje vyhrážky aj splnili a niekoľko policajtov zavraždili a ešte sa s tým pri tom „pochválili“ videami. Vo viacerých väzniciah organizované skupiny vyvolali vyburu no armáda po niekoľkých dňoch postupne získala nad nimi späť kontrolu.

Pri vlne vlnu únosov a útokov zomrelo už najmenej 20 ľudí a prezident Daniel Noboa vyhlásil v krajine „vojnový stav“.

Minulý utorok ozbrojenci v kuklách vtrhli počas živého vysielania do televízneho štúdia a streľbou prinútili zamestnancov ľahnúť si na zem. Polícia zasiahla po asi polhodine a rukojemníkov úspešne oslobodila.

Polícia odvádza zneškodnených teroristov z televízneho štú­dia

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vojna #násilie #Ekvádor #drogové kartely