Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Stíhačka F-35 bude možno v budúcnosti lietať aj bez pilota

Spoločnosť Lockheed Martin skúma možnosť transformácie stíhačky F-35 Joint Strike Fighter na voliteľne pilotovanú platformu v rámci toho, čo spoločnosť nazýva modernizáciou schopností „piatej generácie plus“. Medzi Spojeným kráľovstvom a USA údajne prebiehajú diskusie o akvizícii lietadla F-35A Lightning II schopného niesť taktické gravitačné jadrové bomby.

02.06.2025 09:20
debata

Na konferencii Bernstein Strategic Decisions Conference načrtol generálny riaditeľ Jim Taiclet víziu nových vylepšení najmodernejšej stealth stíhačky na svete vrátane radarových a infračervených absorbčných náterov a bezpilotného operačného režimu. „Vzhľadom na rozsiahly vývoj, ktorý sme vykonali, by sme mohli pilotný systém F-35 spraviť voliteľným v relatívne krátkom časovom rámci,“ povedal Taiclet. „Hovoríme aj o náteroch, napríklad stealth náteroch, a to ako infračervených, tak aj radarových náteroch, na povrchu lietadla.“ Koncept, hoci je stále v počiatočnom štádiu, by potenciálne umožnil lietadlu F-35 lietať bez pilota v určitých profiloch misií. Podľa Taicleta by sa integrácia mohla začať v blízkej budúcnosti, pričom prvý let by bol možný už o niekoľko rokov – ak bude financovanie a vývoj pokračovať podľa plánu.

Lockheed Martin - Rheinmetall - GMARS Čítajte viac Lockheed Martin a Rheinmetall spojili sily v Centre excelentnosti pre európsku bezpečnosť

Oznámenie nasleduje po opakovanej kritike programu zo strany podnikateľa Elona Muska, ktorý spochybnil dlhodobý význam pilotovaných stíhačiek v modernom boji. V nedávnom príspevku na X Musk napísal: „Konštrukcia F-35 bola zlá už na úrovni požiadaviek, pretože sa od nej vyžadovalo príliš veľa vecí pre príliš veľa ľudí. Vďaka tomu sa stala drahým a zložitým všestranným majstrom, ktorý nič nezvládol. Úspech nikdy nebol v množine možných výsledkov. A pilotované stíhačky sú v dobe dronov aj tak zastarané. Len zabijú pilotov.“ Musk už dlho kritizuje F-35 a často poukazuje na rýchly vývoj bezpilotných systémov ako na životaschopnejšiu budúcnosť pre dominanciu vo vzduchu.

Stíhačka F-35 Čítajte viac Nemecko plánuje kúpu ďalších stíhačiek F-35 aby posilnilo svoju obrannú kapacitu

Napriek takýmto názorom zostáva F-35 základným kameňom spojeneckých vzdušných síl. Lietadlo, ktoré prevádzkujú Spojené štáty a viac ako tucet partnerských krajín, stále prechádza modernizáciou v rámci modernizačného programu Block 4 spoločnosti Lockheed Martin. Nové diskusie o autonómii by mohli predstavovať ďalšiu fázu vo vývoji lietadla a potenciálne rozšíriť jeho relevantnosť v rýchlo sa meniacom technologickom prostredí. Spoločnosť Lockheed Martin neposkytla ďalšie technické podrobnosti o tom, ako by sa implementovala voliteľná posádka alebo v ktorých misiách by sa mohli ako prvé použiť bezpilotné lietadlá. Taiclet však zdôraznil pripravenosť spoločnosti konať rýchlo, ak sa financovanie zhoduje s plánom vývoja.

Boeing F-47 Čítajte viac Stíhacie lietdalo F-47 prinesie revolúciu do americkej vzdušnej dominancie

Očakáva sa, že Veľká Británia vyzbrojí svoje stíhačky jadrovými zbraňami

Podľa denníka The Sunday Times by sa jadrové zbrane odpaľované zo vzduchu mohli čoskoro vrátiť do výzbroje Kráľovského letectva. Británia skúma potenciálny návrat jadrových zbraní dopravovaných zo vzduchu, čo predstavitelia opisujú ako reakciu na „novú éru hrozby“ zo strany Ruska. Podľa exkluzívnej správy v denníku The Sunday Times prebiehajú medzi Spojeným kráľovstvom a USA diskusie o akvizícii lietadla F-35A Lightning II schopného niesť taktické gravitačné jadrové bomby.

John Healey a Boris Pistorius Čítajte viac Spojené kráľovstvo a Nemecko spoločne vyvinú raketu s doletom 2 000 km

Návrh – ktorý je považovaný za najvýznamnejší posun v jadrovej pozícii Spojeného kráľovstva od konca studenej vojny – má podporu ministra obrany Johna Healeyho a náčelníka štábu obrany admirála Sira Tonyho Radakina. Premiér Keir Starmer údajne tiež podporuje túto možnosť, ktorá je súčasťou širšieho Strategickej obrannej revízie (Strategic defence review). V súčasnosti sa jadrové odstrašujúce prostriedky Spojeného kráľovstva spoliehajú výlučne na ponorkový systém Trident. Zavedenie leteckých spôsobilostí by diverzifikovalo možnosti a viac by prepojilo Britániu so spojencami NATO, ako sú Spojené štáty, ktoré majú pozemné, námorné a letecké jadrové platformy.

Stíhačka / Eurofighter / Čítajte viac Veľká Británia, Taliansko a Japonsko do roku 2035 predstavia nové stíhacie lietadlo

V rozhovore pre denník The Times Healey varoval, že „svet sa určite stáva nebezpečnejším“, a dodal, že „jadrové riziká rastú“ a že po prvýkrát za generáciu „čelíme vážne rastúcemu riziku konfliktu medzi štátmi“. Predpokladá sa, že britská vláda zvažuje výhody jadrových zbraní s nižším výkonom, ktoré sú dopravované vzduchom, ako potenciálnu odstrašujúcu reakciu na eskalujúce hrozby Ruska. Taktické jadrové systémy by teoreticky poskytli flexibilnú možnosť pre NATO, ktorá by umožnila rozhodne reagovať na obmedzený jadrový úder bez okamžitej eskalácie k odvetným opatreniam na strategickej úrovni.

Talianska stíhačka Čítajte viac Letecká sila USA a NATO by premohla ruskú inváziu k európskemu spojencovi

Americký variant F-35A je navrhnutý na prepravu bômb B61 – typu nízkoúčinnej jadrovej munície zhadzovanej zo vzduchu, ktorá je už integrovaná v amerických a niektorých vzdušných silách NATO. Nemecko sa napríklad nedávno zaviazalo získať túto platformu na podobné účely zdieľania jadrových zbraní v rámci odstrašujúceho programu NATO. Hoci sa neočakáva, že Strategická obranná revízia sa výslovne zaviaže k jadrovým systémom odpaľovaným zo vzduchu, odporučí zvýšenie príspevku Spojeného kráľovstva k spoločnému odstrašujúcemu systému NATO a udržanie priemyselnej pripravenosti na prezbrojenie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Spojené kráľovstvo #Lockheed Martin #stíhačka F-35