Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Americký dron YFQ-44 "Fury" dokáže v budúcnosti zmeniť vojny

YFQ-44 od spoločnosti Anduril Industries, Inc. je zbraň budúcnosti: letí rýchlosťou 1 150 km/h, odpaľuje rakety a na útok využíva umelú inteligenciu. Dron stojí málo, dá sa postaviť kdekoľvek a je pripravený spôsobiť revolúciu v konfliktoch.

26.05.2025 09:10
debata (1)

Anduril Industries, významná americká obranná spoločnosť, nedávno zverejnila zábery dronu YFQ-44, známejšieho ako „Fury“, počas segmentu v relácii 60 Minutes na stanici CBS. Krátky klip ukazoval technikov, ako montujú krídlo na lietadle, ako aj koncepčný klip dronov vykonávajúcich podporné funkcie pre pilotované stíhačky. Zábery makety YFQ-44 boli predtým odvysielané 1. mája. Dron Fury je jedným z mnohých potenciálnych zbraňových systémov, ktoré budú vybrané v rámci programu Collaborative Combat Aircraft (CCA) amerického letectva.

EA-37B „Compass Call“ Čítajte viac Novým špionážnym lietadlom Vzdušných síl USA je Gulfstream

Cieľom programu je predefinovať úlohu letectva výrobou rozsiahleho počtu typov bezpilotných lietadiel schopných pracovať po boku pilotovaných stíhačiek. Tieto platformy budú schopné vykonávať rôzne funkcie vrátane elektronického boja, prieskumu a boja vzduch-vzduch a vzduch-zem, a to autonómne aj na podporu pilotovaných stíhačiek. Fury je jednou z platforiem, ktoré v súčasnosti súťažia o kontrakt programu CCA, spolu s podobným dronom YFQ-42A navrhnutým spoločnosťou General Atomics. Rozhodnutie Pentagónu sa očakáva vo fiškálnom roku 2026.

Trump Čítajte viac USA: Trump oznámil výber architektúry protiraketového štítu Zlatá kupola

Fury je vysokovýkonné autonómne lietadlo, ktoré je možné konfigurovať pre rôzne misie. Dron je vybavený turbofanovým motorom Williams International FJ44–4M, ktorý mu umožňuje dosiahnuť výšku 15 000 metrov a rýchlosť 1 154 km za hodinu. Môže byť vybavený raketami vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM a je tiež vybavený softvérom Lattice, ktorý vyvinula samotná spoločnosť Anduril. Tento systém využíva umelú inteligenciu na autonómnu analýzu údajov z tisícok senzorov a ich transformáciu do jedného operačného obrazu. To umožňuje operátorom identifikovať nepriateľské ciele s extrémnou rýchlosťou a presnosťou, pričom s obrovskou efektivitou alokuje zdroje dronov aj iných platforiem.

Klzák Grasshopper Čítajte viac Americké Vzdušné sily získali nové autonómne klzáky na doplnenie zásob vojakov vo vysoko rizikových prostrediach

Charakteristickým znakom lietadla Fury je jeho dizajn. Turbína FJ44–4M sa v niektorých komerčných lietadlách v často používa. Zároveň je konštrukcia podvozku navrhnutá mimoriadne jednoduchým spôsobom. Početné modulárne subsystémy je možné kombinovať s komerčnými komponentmi pripravenými na použitie. Vďaka tomu je lietadlo lacné (30 miliónov dolárov za kus) a jeho výroba je mimoriadne jednoduchá. Brian Schimpf, generálny riaditeľ spoločnosti Andruil, uviedol, že Fury bolo navrhnuté tak, aby sa dalo zostaviť takmer v akejkoľvek továrni v Spojených štátoch, pričom si nevyžaduje špeciálne know-how ani pokročilé stroje.

Stíhačka Boeing F-47 Čítajte viac Americká stíhačka budúcnosti má meno - Trump oznámil príchod F-47

Od konca studenej vojny Spojené štáty bojovali v konfliktoch charakterizovaných špecifickým operačným prostredím, nízkou spotrebou munície a vysokými stratami operačných prostriedkov. Ruská invázia na Ukrajinu znamenala návrat rozsiahlych konfliktov charakterizovaných masívnou spotrebou munície, ako aj vysokým opotrebovaním zbraňových systémov. Tento stav vecí viedol k prudkému nárastu dôležitosti bezpilotných platforiem.

B 61-12, americká nukleárna zbraň Čítajte viac Bomba B61-13 bude 24-krát silnejšia, ako bomba v Hirošime

Drony, vzhľadom na absenciu pilotov a ich nízke náklady, sú v skutočnosti mimoriadne užitočné ako multiplikátor výkonu pilotovaných jednotiek prostredníctvom systému Manned-Unmanned Teaming (MUM-T), aj ako užitočné nástroje zamerané na zabránenie zničeniu sofistikovanejších pilotovaných jednotiek. V tomto zmysle je Fury dokonalým príkladom tohto procesu. Táto platforma je v skutočnosti evolúciou tradičnej úlohy bezpilotných lietadiel, ktoré boli predtým svojou štruktúrou obmedzené na iné operácie ako tie, ktoré boli pridelené pilotovaným stíhačkám, ale teraz sú schopné ich tiež podporovať. Vojny budúcnosti, hoci v centre ich pozornosti bude vždy ľudský operátor, budú charakterizované rastúcim využívaním dronov a umelej inteligencie v každej oblasti.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Anderil Industries #dron YFQ-44 Fury