Pre čínske médiá niet pochýb: bezpilotné lietadlo Caihong-9, známe tiež ako Rainbow-9, zmení vojnu s dronmi vďaka svojej autonómii a využívaniu umelej inteligencie. Čínska televízia CCTV uviedla, že tento útočný dron si vyžaduje päťčlennú pozemnú posádku, aby zvládla letový dozor a systémy užitočného zaťaženia. Vylepšenia s pomocou umelej inteligencie tiež skrátili dobu odozvy na úlohy a umožňujú mu bezproblémovú spoluprácu s „neviditeľnými“ stíhacími lietadlami. Tak to aspoň zhodnotil bývalý čínsky armádny inštruktor Song Žongping po tom, čo tamojšia štátna televízia začiatkom tohto mesiaca odvysielala zábery dronu Rainbow-9 – najnovšieho čínskeho bezpilotného lietadla so strednou výškou a dlhou výdržou – vykonávajúceho verejný letový test na letisku v provincii Šen-si.

Podľa informácií CCTV Rainbow-9 absolvoval nepretržitý let trvajúci viac ako 20 hodín, pričom niesol kontajnery s užitočným zaťažením pre najnovšiu generáciu letectva. „Tento test nielenže zhodnotí jeho výkon, ale výrazne zlepší jeho schopnosti pre budúce misie,“ vysvetlila televízia 14. marca. Integrácia umelej inteligencie do dronu tiež zvyšuje jeho bojovú účinnosť, ako aj jeho podporné schopnosti v rôznych misiách. Zdá sa, že Rainbow-9 je schopný ovládať viacero dronov súčasne, čo by mohlo výrazne rozšíriť jeho operačný dosah aj pokrytie prieskumu.

CCTV tiež uviedla, že dron bol navrhnutý tak, aby zostal vo vzduchu až 40 hodín a lietal podzvukovou rýchlosťou od 0,5 do 0,75 Mach. Teoreticky by to umožnilo prekonať vzdialenosti viac ako 10 000 kilometrov, vysvetlil čínsky denník South China Morning Post, hoci pri prenášaní ťažších nákladov by sa výdrž mohla znížiť. Dosah a odolnosť umožňujú tomuto dronu vykonávať nepretržitý dohľad na Kórejskom polostrove, na ostrove Kjúšú v Japonsku, na Taiwane, na západnom pobreží Filipín a na pobreží Vietnamu pred pristátím na ostrove Hainan počas jediného letu.

Rainbow-9 je vyvinutý spoločnosťou China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), je najpokročilejším UAV zo série. Má rozpätie krídel 24,8 metra, čo poskytuje vztlak pre rozšírené misie nad 10 000 metrov nadmorskej výšky. Používanie umelej inteligencie a pokročilých dátových prepojení na spárovanie Rainbow-9 so stíhačkami piatej alebo šiestej generácie na integrované prieskumné a úderné misie by mohlo byť štandardnou praxou v budúcich operáciách.

Umelá inteligencia umožňuje dronom robiť rýchlejšie rozhodnutia a efektívnejšie rozpoznávať ciele. „Vďaka umelej inteligencii môže byť celý reťazec detekuj-nájdi-rozhodni-udri stlačený z 20 minút na iba 97 sekúnd,“ povedal Song o Rainbow-9. Inteligentný mozog dronu by mu mohol umožniť splnenie úlohy s minimálnym manuálnym vstupom a vysokou prevádzkovou efektivitou.

Prevádzka dronu Rainbow-9 si vyžaduje päťčlenný tím pozemnej kontroly: dvaja na dohľad nad letom a traja na riadenie systémov užitočného zaťaženia pre úlohy špecifické pre misiu. Medzi ďalšie pozoruhodné funkcie patrí modulárny dizajn, ktorý umožňuje rýchlu rekonfiguráciu vybavenia podľa vykonávanej misie. Predsunutá elektronická šachta môže byť prispôsobená pre úlohy, ako je námorná hliadka, hraničný dozor alebo strategické monitorovanie kľúčových miest, vrátane amerických základní na Guame a Okinawe.