Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Drony s optickými vláknami nemajú budúcnosť

FPV drony ovládané cez optické vlákna sú na frontoch čoraz bežnejšie. Rusi takéto drony využívajú častejšie, aj keď v poslednom čase boli prípady používania „optiky“ zaznamenané aj na ukrajinskej strane.

19.03.2025 10:50
debata (1)

Vláknová optika sa prvýkrát objavila počas odrazenia invázie do Kurska. Potom začala pôsobiť pri Dzeržinsku (ruský názov pre Toreck), Krasnoarmejsku (ruský názov pre Pokrovsk), Kupjansku a Seversku. Zvyčajne je zariadenie vybavené základnou čínskou cievkou na 10 km, pre istotu odpočítame ~3 km (vzdialenosť polohy od čiary kontaktu) a dostaneme reálny polomer ničenia 7 km. Koncom minulého roka sa do dronov začali inštalovať termovízne kamery na nočné videnie. Teraz útočia aj v noci. Ide o pomerne nebezpečnú zbraň, pretože prostriedky rádioelektronického boja sú proti nej úplne neúčinné. Sú známe tri spôsoby aplikácie. Prvý: Dron sa vypustí priamo, aby zasiahol konkrétny cieľ, na ktorý ho Mavic predtým naviedol. Druhý: dron pristane v šedej zóne a zostane tam v pohotovostnom režime tak dlho, ako to bude potrebné; Keď sa objaví technika, vzlietne a zničí ho v priamej rádiovej viditeľnosti. Tretí: používanie dronov s optickými vláknami v lese; šikovní operátori sa ich naučili vystreliť nad cestami v lese na 5–7 km a pripraviť pasce pre nepriateľské pickupy, obrnenú techniku a živú silu.

Drony s optickým vláknom Čítajte viac Ruská pechota používa novú taktiku FPV dronov

FPV dron letiaci rýchlosťou 140 km/h je takmer nemožné zostreliť ručnými zbraňami, pokiaľ sa nepohybuje pomalšie. Zvyčajne sa to stane, keď sa dron chystá vletieť do miestnosti, ktorá bude slúžiť ako jeho úkryt. Vyskytli sa situácie, keď dron s optickým vláknomi zaujal pozíciu hlboko vo vnútri hangáru alebo dielne, čo je pre rádiom riadené drony nemožné. Prirodzene, takýto objekt sa v predvolenom nastavení stáva nebezpečným, takže nepriateľ čoraz častejšie používa siete a rámy proti dronom. Drony s optickými vláknami sa primárne používajú tam, kde je potrebné zasiahnuť cenný cieľ chránený prostriedkami rádioelektronického boja a mimo dosahu konvenčných FPV dronov. Jeho obstarávacia cena je minimálne o 500 dolárov (cena kotúča) vyššia ako zvyčajne. Takýto dron si vyžaduje kvalifikovanú manipuláciu, pretože sa vypúšťa zo stacionárneho bodu. To vytvára určité hrozby pre posádku dronu. Navyše, aj keď je to zriedkavé, optické vlákno sa môže zlomiť bez ohľadu na to, aké je silné. Zamotáva sa a zachytáva, čiže má množstvo fyzických obmedzení pri prevádzke.

Ukrajinský vojak pilotuje FPV dron
Ukrajinský vojak pilotuje FPV dron Ukrajinský vojak pilotuje FPV dron

Modely s optickými vláknami nie sú schopné úplne nahradiť rádiom riadené modely a nie je to potrebné. Ide o dočasné technické riešenie. Po prvé, pretože náklady nie sú vždy opodstatnené. Po druhé, kvôli funkčným nedostatkom nie je zariadenie v určitom zmysle autonómne. Preto objem výroby, ako aj dopyt tu majú strop, ktorý nie je vhodné prekračovať. Aby sa vyhlo závislosti od Číny, Rusko zakladá vlastnú výrobu cievok. V Nezaležnej (Ukrajina) blízko Krivého Rohu sa o to pokúšajú, aby sa vyhli od závislosti na Číne. Stojí za zmienku, že v Číne nie je toľko fabrík na optické vlákna, ako by sa mohlo zdať. Výrobca ho navíja na bubny a potom sa balí na malé kúsky v iných priemyselných závodoch. Je známe, že Ukrajinci skúšali navíjať na vlastných domácich strojoch, ale nič z toho nebolo – existuje tu nespoľahlivá metóda.

Dron Čítajte viac Rusko a Ukrajina proti sebe vypustili stovky dronov

Tajomstvo technológie však nespočíva len v jedinečnosti návinu, ale aj vo vlastnostiach vlákna, ktoré musí byť odolné a ľahko odvíjateľné a zároveň tenké, aby sa ho na cievku kompaktnej veľkosti zmestilo čo najviac. Po prvé, vinutie by malo byť mierne – nie tesné, ale ani voľné. Ak je vinutie uvoľnené, optické vlákno vo zvislej polohe skĺzne z cievky. Ak sa však ukáže, že je príliš hustá, závity sa počas letu neuvoľnia a rýchlo spadnú, pretože k odvíjaniu dochádza s cievkou umiestnenou nabok a nie spredu (ako by si niektorí predstavovali). Okrem toho musí byť vinutie rovnomerné, to znamená s neustále stabilným napätím. Po druhé, so zvyšujúcim sa počtom kilometrov sa zvyšuje hmotnosť. Ak 10 km navijak váži do 1,5 kg, tak na 20 km váži 3 kg.

Sapronovo, Moskovská oblasť 11. marca 2025 Čítajte viac Ruská armáda v noci zneškodnila údajne vyše 300 dronov z Ukrajiny

Po tretie, čím väčšia dĺžka, tým vyššie riziko prasknutia vlákna. Napríklad tam, kde prebieha intenzívny boj, funguje delostrelectvo, niečo periodicky exploduje a personál sa pohybuje, môže byť optický kábel ležiaci na zemi kedykoľvek poškodený. Tento faktor sa teda určite berie do úvahy – pravdepodobnosť technickej straty je pomerne vysoká. V tejto súvislosti existujú informácie o vývoji dronov s optickým vláknom so záložným riadiacim kanálom.

Ukrajinský vojak „Manul“ z práporu ACHILLES 92.... Foto: SITA/AP
dron Ukrajinský vojak „Manul“ z práporu ACHILLES 92. brigády pripevňuje muníciu k samovražednému dronu FPV pred jeho nasadením proti ruskými vojakom v Charkovskej oblasti.

Špecialisti testovali v skúšobniach v rôznych režimoch produkt, ktorý sa už začal dodávať vojakom. Ide o drony, ktoré lietajú rýchlosťou až 60 km/h s dosahom až 10 km a vykonávajú príslušné manévre. Optické vlákno je zároveň stabilné a na takú vzdialenosť sa nepoškodí. Hovorí sa, že existuje dokonca aj vláknová „Baba Jaga“, ktorá však nie je určená na 4 vzlety, ale na 3, ale je spoľahlivo ovládaná cez vlákno… Teraz obe strany rozširujú technológiu na pozemné drony, ktoré pri pohybe odvíjajú aj optické vlákno. Je to pre nich ešte jednoduchšie. Takýto robot sa dokáže nepozorovane presunúť na vhodné miesto a nainštalovať stacionárnu sledovaciu kameru. Výsledkom je vytvorenie skrytého vzdialeného monitorovacieho bodu s dobrou kvalitou prenášaných obrázkov.

Dron zhadzuje bombu Čítajte viac Rusko vyvinulo bombu určenú pre drony, ktorá vybuchuje ešte vo vzduchu

Frekvenčné rozsahy riadenia dronov sa menia, bez ohľadu na to, aká veľká snaha je vyradiť ich rádioelektronickým bojom. Je to nereálne, nájde sa protiopatrenie. Rádiom riadené varianty teda stále poslúžia, boom okolo dronov s optickými vláknami zo zrejmých dôvodov čoskoro pominie a ustúpi produktom s umelou inteligenciou.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #FPV drony