Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Drony v Afrike zabili od novembra 2021 stovky civilistov

Drony MALE (medium-altitude, long-endurance) vydržia vo vzduchu desiatky hodín a možno s nimi vykonávať sledovanie aj letecké útoky. Používa ich narastajúci počet afrických štátov, ako sú Etiópia, Burkina Faso, Mali, Sudán, Somálsko alebo Nigéria.

10.03.2025 13:30
debata

Drony v Afrike zabili od novembra 2021 takmer tisíc ľudí a stovky ďalších zranili. Uvádza to správa britskej neziskovej organizácie Drone Wars UK, ktorá sleduje vývoj používania vojenských dronov. Malé bezpilotné lietadlá sa totiž stávajú čoraz častejšie kľúčovým nástrojom v modernom boji. Ťaží z toho prevažne Čína a Turecko, ktoré sú v Afrike hlavnými výrobcami a dodávateľmi dronov označovaných skratkou MALE. Tieto stroje lietajú v strednej nadmorskej výške do 9 000 metrov a na dlhšie vzdialenosti.

vojna na Ukrajine Čítajte viac ISW: Ruská armáda vytvára sily bezpilotných systémov

Drony MALE (medium-altitude, long-endurance) vydržia vo vzduchu desiatky hodín a možno s nimi vykonávať sledovanie aj letecké útoky. Používa ich narastajúci počet afrických štátov, ako sú Etiópia, Burkina Faso, Mali, Sudán, Somálsko alebo Nigéria. Tieto zariadenia však spôsobujú početné škody civilistom. Odhadom vyše 943 ľudí zahynulo vinou dronov od novembra 2021 do novembra 2024, skutočné číslo je však podľa Drone Wars UK pravdepodobne ďaleko väčšie. Na páchateľoch možno navyše len ťažko vymáhať zodpovednosť.

Švédsky 192. Mechanizovaný prápor - pohľad z dronu Čítajte viac Švédsko vyvíja softvér pre pôsobenie dronov v rojoch

„Toto sa musí zmeniť. Ak medzinárodné spoločenstvo nepodnikne rýchle kroky na zavedenie kontroly vývoja a používania dronov, s veľkou pravdepodobnosťou sa bude zväčšovať počet ľudí, ktorých drony zabili,“ povedala serveru The Guardian Cora Morrisová z Drone Wars UK. V Etiópii zabili drony počas 26 leteckých útokov 490 ľudí, v Mali si deväť náletov vyžiadalo životy 64 ľudí a v Burkine Faso sú drony zodpovedné za smrť viac ako 100 civilistov. Ako veľmi sú ale drony v konfliktoch na africkom území rozšírené a aké riziká to sebou nesie, ukázala občianska vojna v Sudáne, píše The Guardian. V tejto severoafrickej krajine malo ich použitie v husto obývaných oblastiach, ako sú trhy v hlavnom meste Chartúmu, vážne následky pre civilné obyvetľstvo.

Ruský experimentálny dron Ochotnik Čítajte viac Afričanky nalákané na prácu v Rusku montujú bojové drony

„Prestala som počítať koľko zranených dorazilo. Dvojitá amputácia rúk u jediného pacienta a operácia vnútorných orgánov… Tie zranenia spôsobujú neznesiteľnú bolesť,“ cituje správa Mariu Burtonovú, ktorá s humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (MSF) pomáhala pacientom po útoku dronov na trhu v Chartúme v septembri 2023. Kým sudánska armáda využíva drony od Číny, Turecka a Iránu, znepriatelené Jednotky rýchlej podpory (RSF) nasadzujú v bojoch drony, ktoré jej dodávajú Spojené arabské emiráty, uvádza správa.

Iron Dome Čítajte viac IDF zostrelili 3 drony húsiov počas jednej hodiny

V Burkine Faso nasadila armáda v boji proti džihádistickým povstalcom turecké bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2. Štátom sponzorované médiá pravidelne oslavovali „neutralizáciu teroristov“ s využitím toho, čo popisovali ako sofistikovanú a presnú technológiu dronov. Výpovede z terénu však tomuto obrazu často protirečia a upozorňujú na časté úmrtia civilistov. Ako príklad uvádza správa útok na jednu dedinu v Burkine Faso z augusta 2023, pri ktorom zahynulo najmenej 28 civilistov.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Afrika #Mali #Nigéria #Somálsko #Sudán #Burkina Faso #Etiópia #Dronové útoky