7. februára 2025 Ministerstvo zahraničných vecí USA potvrdilo potenciálny zahraničný vojenský predaj (FMS – Foreign Military Sale) Izraelu na 3 000 rakiet vzduch-zem AGM-114 Hellfire v odhadovanej hodnote 660 miliónov dolárov (približne 640 miliónov eur). Toto schválenie prišlo napriek príkazu amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasne zastaviť zahraničné vojenské predaje kvôli revízii zahraničnej politiky USA.

Americká agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu (DSCA – Defense Security Cooperation Agency) vydala v ten istý deň požadované osvedčenie, ktoré Kongresu oznámilo navrhovaný predaj. Predaj zahŕňa rôzne varianty rodiny rakiet Hellfire, ako sú R3, F, F/A, K1, K1A, K2, K3, K3A, KA, N, N3 a R, spolu s kľúčovými podpornými a integračnými službami, náhradnými dielmi, školeniami a technickou pomocou.

Raketa AGM-114 Hellfire je vysoko všestranná, presne navádzaná zbraň vzduch-zem primárne určená na zameriavanie a neutralizáciu obrnených vozidiel, opevnených štruktúr a živej sily. Rad rakiet Hellfire, vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin, je známy svojou presnosťou, smrtiacou schopnosťou a prispôsobivosťou. Používa laserové navádzanie (AGM-114L) alebo radarové navádzanie s milimetrovými vlnami (AGM-114R) na presné zacielenie, vďaka čomu je účinné v dennej aj nočnej prevádzke, dokonca aj v náročných poveternostných podmienkach. S dosahom až 8 kilometrov je raketa vybavená vysoko výbušnou protitankovou (HEAT – High-Explosive Anti-Tank) hlavicou schopnou preniknúť do silne obrnených cieľov. Dá sa spustiť z viacerých platforiem, vrátane helikoptér AH-64 Apache, bezpilotných lietadiel MQ-1 Predator a rôznych lietadiel s pevnými krídlami, ktoré ponúkajú flexibilitu pre rôzne profily misií.

Medzi hlavné úlohy rakety AGM-114 Hellfire patria protipancierové operácie, blízka vzdušná podpora, presné údery proti spevneným štruktúram a protiteroristické misie. Jeho vysoká presnosť mu umožňuje neutralizovať vysokohodnotné, ťažko dosiahnuteľné ciele, ako sú obrnené vozidlá, veliteľské centrá, radarové stanovištia a iná strategická infraštruktúra. Prispôsobivosť rakety naprieč vzdušnými, pozemnými a bezpilotnými platformami z nej robí kritickú zbraň pre moderné vojenské sily a ponúka spoľahlivé riešenie na riešenie širokého spektra hrozieb.

Navrhovaný predaj výrazne zvýši schopnosť Izraela riešiť súčasné aj vznikajúce hrozby, čím posilní schopnosť izraelského letectva (IAF) brániť svoje hranice, chrániť kritickú infraštruktúru a chrániť svoje populačné centrá. Tento predaj tiež podporuje širšie úsilie Izraela o modernizáciu jeho ozbrojených síl a zlepšenie interoperability s vojenskými silami USA. Integrácia rakiet Hellfire poskytne Izraelu vysoko účinný nástroj na neutralizáciu rôznych hrozieb, čím sa ďalej prehĺbi obranná spolupráca medzi USA a Izraelom.

Hlavným dodávateľom tohto predaja bude americká obranná spoločnosť Lockheed Martin so sídlom v Troy v Alabame. Očakáva sa, že dodávky začnú v roku 2028. Okrem rakiet bude predaj zahŕňať aj technickú podporu, výcvik personálu, integračnú a testovaciu podporu, náhradné diely a ďalšiu logistickú podporu na uľahčenie hladkej integrácie rakiet Hellfire do izraelských vojenských operácií. Zatiaľ čo dohody o offsetových programoch ešte neboli dokončené, môže sa o nich rokovať medzi Izraelom a Lockheed Martin počas záverečných fáz dohody. Neočakáva sa, že si predaj vyžiada výrazné zvýšenie počtu zamestnancov USA v Izraeli, okrem návštev terénneho tímu technickej pomoci počas školenia.

Napriek prestávke v zahraničnej vojenskej pomoci, ktorú nariadil prezident Trump na preskúmanie distribúcie zahraničnej pomoci, tento predaj podčiarkuje pokračujúci záväzok USA k bezpečnosti Izraela. Raketové systémy Hellfire budú hrať kľúčovú úlohu pri pomoci Izraelu udržať si vojenskú prevahu v regióne, čo mu umožní čeliť čoraz zložitejšiemu bezpečnostnému prostrediu.