Estónsky start-up Frankenburg Technologies testuje na Ukrajine lacnú protilietadlovú raketu navrhnutú tak, aby zodpovedala výzvam moderného vedenia vojny. Estónsko sa presadzuje ako kľúčový hráč vo vojenskej podpore pre Kyjev, píše taliansky server Formiche.net. Vojnou zničená Ukrajina je naďalej laboratóriom na testovanie nových zbraňových systémov a ich účinnosti v dynamike moderného vedenia vojny. Najnovšie správy tohto charakteru sa týkajú rozhodnutia estónskeho technologického start-upu Frankenburg Technologies, ktorý vlani v decembri oznámil, že začiatkom nového roka uskutoční prvý test svojej protidronovej rakety Mark I na bližšie nešpecifikovanom mieste Ukrajiny.
Čítajte viac Ukrajina opäť čelila útokom dronovRaketu vyvinula spoločnosť s cieľom dosiahnuť dostupnejšiu cenu v porovnaní s protilietadlovými raketami, ktoré sú v súčasnosti na trhu (na webovej stránke spoločnosti je uvedené, že cieľom je vytvoriť raketové systémy „desaťkrát dostupnejšie a stokrát rýchlejšie na výrobu“ ako súčasné priemyselné produkty). Je navrhnutá tak, aby používala softvér umelej inteligencie na identifikáciu prichádzajúcich hrozieb, vyhlásila estónska spoločnosť. Generálny riaditeľ Frankenburg Technologies a bývalý vysoký predstaviteľ estónskeho ministerstva obrany Kusti Salm v rozhovore pre magazín Janes povedal, že raketa bude schopná čeliť dronom letiacim do výšky dvoch kilometrov. Rovnaká výška, v akej lietajú drony Shahed-131 a Shahed-136 vyrobené v Iráne v snahe znížiť ich vystavenie ukrajinskej obrane.
Čítajte viac Rusko znovu útočilo na energetickú infraštruktúru UkrajinyEstónska strela by teda pomohla uspokojiť potreby v architektúre protivzdušnej obrany Kyjeva. Ukrajinská armáda sa pri zostreľovaní bezpilotných lietadiel na blízko spolieha na sieť senzorov elektronického boja, rušičiek a ručných zbraní. Tieto možnosti však zostávajú poslednou možnosťou obrany a nie sú vždy účinné. Na začiatku sa bude rýchlosť výroby novej zbrane počas prvých týždňov pohybovať okolo niekoľkých desiatok, no podľa očakávaní manažmentu sa do tretieho štvrťroka 2025 zvýši na výrobu rádovo stoviek kusov. Salm si nemyslí, že prípadné prímerie či koniec vojny na Ukrajine utlmia dopyt po nových zbraniach. „V Európe bude možno nová, oveľa väčšia vojna,“ uviedli lídri spoločnosti v rozhovore pre Bloomberg.
Čítajte viac Ukrajina uskutočnila útok proti Rusku len s použitím pozemných a vzdušných dronovFrankenburg Technologies nie je prvou estónskou spoločnosťou, ktorá posiela materiál na Ukrajinu s dvojakým účelom: podporiť vojnové úsilie Kyjeva a získať dôležité poznatky na zdokonalenie svojich produktov. Spoločnosti ako Krattworks a Milrem, obaja výrobcovia bezpilotných systémov, tiež poslali svoje produkty na Ukrajinu a spolupracovali s vojenským personálom z Kyjeva na ich prispôsobení potrebám bojisku.