Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Czechoslovak Group je prvýkrát v top 100 svetových zbrojoviek

Skupina CSG podnikateľa Michala Strnada vlani zvýšila tržby o 71 % na 1,73 miliardy eur, čistý zisk zvýšila o 49 % na 210 miliónov eur.

02.12.2024 13:50
debata

Česká spoločnosť Czechoslovak Group prenikla do stovky najväčších svetových zbrojoviek. V správe o medzinárodnom obchode so zbraňami za rok 2023 to uviedol Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru – SIPRI. Česká firma je na 89. mieste a v prvej stovke sa ocitla prvýkrát. Podľa správy 100 najväčších zbrojárskych firiem vlani zvýšilo predaj medziročne o 4,2 % na 632 miliárd dolárov (600,4 miliárd eur). Rok 2023 bol druhým rokom vojny na Ukrajine, Izrael v ňom začal vojnu v Pásme Gazy a napätie rástlo aj v Ázii.

Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) bol založený v roku 1966 v hlavnom meste Švédska Štokholme a venuje sa mierovému výskumu konfliktov, kontrole zbrojenia a odzbrojeniu. Poskytuje dáta, analýzy a doporučenia založené na open source pre politikov, výskumníkov, média a verejnosť.

Príjmy z predaja zbraní a vojenských služieb CSG sa podľa SIPRI medziročne zvýšili o 25 % na približne 1,2 miliardy dolárov (1,14 miliardy eur). V predchádzajúcom rebríčku bola firma na 107. mieste. Podľa SIPRI sa jej podarilo diverzifikovať geografické zdroje svojich príjmov, pretože sa zvýšil podiel zbraní predaných do štátov Európskej únie. Podľa správ z tlače firma pracovala na kontraktoch na dodávky zbraní pre Ukrajinu, ktorých objednávateľmi boli iné európske štáty.

Firmy skupiny Kinetic Čítajte viac CSG sa stala vlastníkom skupiny Kinetic, ktorá združuje predných amerických výrobcov malokalibrového streliva

„V roku 2023 bol zaznamenaný výrazný nárast príjmov z predaja zbraní, ktorý pravdepodobne pokračoval aj v roku 2024,“ uviedol jeden z autorov štúdie Lorenzo Scarazzato. Najviac rástli príjmy dvoch veľkých ruských výrobcov zbraní, ktoré sa medziročne zvýšili o 40 % na 25,5 miliardy dolárov (24,2 miliárd eur). Autori štúdie ale poukazujú na to, že ruské údaje nie sú celkom vierohodné. Najväčší podiel na predaji zbraní a vojenských služieb v rámci 100 najväčších podnikov majú firmy zo Spojených štátov amerických. Na tie pripadajú príjmy v objeme 317 miliárd dolárov (301 miliárd eur). To je o 2,5 % viac ako v roku 2022. Podniky z USA znovu obsadili prvých päť miest v rebríčku, na prvých troch miestach sú firmy Lockheed Martin, RTX a Northrop Grumman.

IFF Bomlitz Čítajte viac CSG kupuje výrobu nitrocelulózy v Nemecku

Na firmy z Európy pripadajú príjmy za 133 miliárd dolárov (126 miliárd eur), údaj sa v porovnaní s rokom 2022 výrazne nezmenil. Podľa autorov štúdie sa však dá očakávať, že výraznejšie zvýšenie nastalo v tomto roku. V Európe sa darilo najmä štyrom veľkým firmám v Nemecku, ktorých príjmy z predaja pre armádu sa zvýšili o 7,5 % na 10,7 miliárd dolárov (10,17 miliárd eur). Jediná ďalšia firma zo štátov Višegrádskej skupiny (V4), ktorá je v tohtoročnom rebríčku, je poľská PGZ. Do V4 patria Česko, Slovensko,Poľsko a Maďarsko.

VOP Novaky - nová plniaca linka na muníciu Čítajte viac Náboj pre tanky už za minútu a pol. VOP Nováky otvorili unikátnu linku na plnenie munície

Príjmy z vojenského predaja troch veľkých izraelských firiem sa medziročne zvýšili približne o 10 % na 13,6 miliárd dolárov. „Izraelské firmy dostávajú výrazne viac objednávok aj následkom pokračovania a rozširovania sa vojny v Pásme Gazy,“ povedal ďalší autor štúdie Diego Lopes da Silva. Veľmi sa darilo aj veľkým zbrojárskym podnikom v Južnej Kórei, ktorých príjmy sa zvýšili medziročne o 39 % na 11 miliárd dolárov. Stalo sa tak vďaka domácemu trhu, ale aj vďaka exportu do Poľska. V Japonsku zaznamenali firmy zvýšenie príjmov o 35 % na 10 miliárd dolárov. Príjmy z predaja zbraní a vojenských služieb veľkých čínskych firiem sa zvýšili o 0,7 % na 103 miliárd dolárov. Príjmy najväčších výrobcov zbraní a poskytovateľov vojenských služieb sa zvyšujú dlhodobo. Od roku 2015, kedy rebríček začal brať do úvahy aj firmy z Číny, sa tržby z týchto aktivít u stovky najväčších firiem zvýšili o 19 %. Údaje najväčších podnikov podľa SIPRI odrážajú vývoj v celom zbrojárskom priemysle.

Zuzana Helbichová - generálna riaditeľka VOP Nováky
Video
Zuzana Helbichová rozpráva o tom, akým spsôobom sa skúša a kontroluje munícia (23. augusta 2024). / Zdroj: TV Pravda

Skupina CSG podnikateľa Michala Strnada vlani zvýšila tržby o 71 % na 1,73 miliardy eur, čistý zisk zvýšila o 49 % na 210 miliónov eur. Na tržbách skupiny se viac ako 70 percentami podieľal obranný priemysel. Viac ako 60 % pochádza z divízie CSG Defence, ktorá zahŕňa výrobcov pozemnej vojenskej techniky a veľkokalibrovej munície. Pätina tržieb je z divízie malokalibrového streliva CSG Ammo+. Minulý týždeň sa CSG stala vlastníkom americkej firmy Kinetic, ktorá združuje popredných amerických výrobcov malokalibrového streliva.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SIPRI #Czechoslovak Group #zbrojársky priemysel