Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Čoskoro prídu na Ukrajinu prvé zo sľúbených stíhačiek F-16

Uviedla to v pondelok 1. júla 2024 odchádzajúca holandská vláda

02.07.2024 07:45
debata

TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters. Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová v liste adresovanom parlamentu pred utorkovou výmenou vlády uviedla, že potrebné povolenia na dodávku stíhačiek na Ukrajinu boli udelené. Z bezpečnostných dôvodov však neuviedla termín ich dodania a počet lietadiel v prvej fáze.

F16 stihacka ilustracka Čítajte viac Ukrajina čoskoro dostane prvé stíhačky F-16, Rusko pripravuje nový útok na severe

Holandsko je dôležitou súčasťou medzinárodnej koalície, ktorá chce posilniť protivzdušnú obranu Ukrajiny pomocou stíhacích lietadiel F-16. Popri Holandsku Ukrajinu podporí napríklad aj Dánsko. Holandská vláda predtým dodala lietadlá F-16 do výcvikového zariadenia v Rumunsku, kde sa ukrajinskí piloti a pozemný personál učia lietať a udržiavať lietadlá v bojových podmienkach.

Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16
Video
Prvé dánske bojové lietadlá F-16 budú odovzdané Ukrajine toto leto (február 2024). / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý rok dohodu o darovaní stíhacích lietadiel označil za prelomovú a dodal, že bojové lietadlá posilnia ukrajinskú protivzdušnú obranu a pomôžu s vykonávaním protiútokov. Americkí analytici sa neoficiálne vyjadrili, že stíhacie lietadlá ani s vyškoleným personálom veľa nezmenia, keďže ruské vzdušné sily a protivzdušný obranný systém sú na veľmi dobrej úrovni, píše Reuters.

debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #Ukrajina #stíhačka F-16