Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

B-1B nad Kórejským polostrovom: Nácvik použitia presných JDAM bômb

Vzdušné sily Spojených štátov v rámci cvičenia uskutočnili prelet strategického bombardéra B-1B ponad Kórejský polostrov. Išlo o prvý nácvik použitia presne navádzaných bômb za sedem rokov, ktorý prebehlo v spolupráci s Južnou Kóreou.

07.06.2024 14:00
bombarder, b1-b Foto: ,
Americký nadzvukový bombardér B-1B.
debata

Vzdušné sily Spojených štátov v rámci cvičenia uskutočnili ponad Kórejský polostrov prelet strategického bombardéra B-1B. Išlo o prvý nácvik použitia presne navádzaných bômb za sedem rokov, ktorý uskutočnili v spolupráci s Južnou Kóreou.

Bombardér B-1B, ktorý je schopný odniesť veľký náklad konvenčných zbraní, vypustil počas cvičenia útočnú navádzanú muníciu. Po celý čas ho sprevádzali juhokórejské stíhačky, uviedlo vo vyhlásení juhokórejské ministerstvo obrany.

Bomby s navádzacou súpravou JDAM využívajú systém GPS a slúžia ako protibunkrové bomby. Všetky americké stíhačky a drony sú schopné používať súpravy JDAM. Tie sú zároveň súčasťou zbraní, ktoré Spojené štáty poskytujú Ukrajine.

vojna na Ukrajine, drony Čítajte aj Ruský bloger upozorňuje na prevahu ukrajinských dronov na bojisku

Cvičenie je demonštráciou sily a zároveň reakciou na nedávne vypustenie balónov s odpadom zo Severnej Kórey smerom k Južnej Kórei. Kórejská ľudovodemokratická republika je obzvlášť citlivá na vojenské cvičenia, pri ktorých sa používajú protibunkrové bomby. Obáva sa totiž, že by mohli ohroziť jej vedenie. Krajina už v minulosti označila takéto cvičenia za „dôkaz amerického nepriateľstva“ a reagovala na ne raketovými skúškami.

V uplynulom týždni vypustila Severná Kórea cez hranice do Južnej Kórey stovky obrovských balónov, ktoré niesli hnoj, cigaretové ohorky, zvyšky látok či vybité batérie. Južná Kórea oznámila, že dočasne nebude dodržiavať dohodu, ktorej cieľom bolo zmiernenie napätia medzi krajinami, a avizovala ďalšie odvetné kroky.

Izrael, Gaza Čítajte aj Vojna v Gaze: Izrael a Hamas majú protichodné požiadavky na jej ukončenie
debata chyba
Viac na túto tému: #Južná Kórea #Kórejský polostrov #americký bombardér #B-1B