Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Po USA už aj Nemecko povolí Ukrajine použiť ich zbrane proti vojenským cieľom v Rusku

Nemecká vláda predsa len povolí Ukrajine použiť zbrane dodané Nemeckom aj na útoky proti vojenským cieľom v Rusku. Uviedol to v piatok hovorca vlády Steffen Hebestreit. Ide o zásadný posun v politike nemeckého premiéra Olafa Scholza, ktorý doteraz akékoľvek úvahy týmto smerom odmietal.

31.05.2024 12:00
Lithuania Germany NATO Foto: ,
Nemecká vláda dala Ukrajine povolenie na použitie nimi dodávaných zbraní proti legitímnym vojenským cieľom aj na území Ruska, čo doteraz predseda nemeckej vlády Olaf Scholz zanovito odmietal. Na snímke zo stredy 29. mája 2024 je bojový tank Bundeswehru Leopard 2A7V a bojový vrtuľník Eurocopter Tiger počas litovsko-nemeckého cvičenia "Grand Quadriga 2024" v Litve. Do Litvy ako obrana pred Ruskom bolo predsunutých viac ako tri tisíc nemeckých vojakov spolu s technikou.
debata

„Sme presvedčení, že Ukrajina má medzinárodne zakotvené právo brániť sa voči útokom,“ uviedol Hebestreit vo vyhlásení, z ktorého cituje týždenník Die Zeit. Môže na to použiť aj zbrane dodané na tento účel v súlade s medzinárodnými právnymi požiadavkami vrátane zbraní dodaných Nemeckom. Rozhodnutie Hebestreit zdôvodnil ruskými útokmi.

Ruský brutálny útok na hypermarket v Charkove
Video

Hovorca konkrétne zbrane z Nemecka nešpecifikoval. Mohlo by ísť o samohybné húfnice Panzerhaubitze 2000 a samohybné raketomety Mars-II, ktoré majú dostatočný dosah, píše Die Zeit.

HIMARS Čítajte viac Joe Biden povolil výnimku na použitie amerických zbraní na ciele v Rusku

Západné krajiny sa v posledných týždňoch stále viac prikláňajú k zrušeniu obmedzení na použitie západných zbraní ukrajinskou armádou. Niektorí spojenci Kyjeva argumentujú, že ide o súčasť legitímnej obrany proti ruskej invázii. Druhá – opatrnejšia časť sa obáva, že ich to zatiahne do konfliktu s Moskvou.

APTOPIX Russia Ukraine War Čítajte viac Rusko nemá dosť vojakov na úspech pri Charkove. Postupujú, lebo Ukrajinci na nich nemôžu strieľať

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiada zrušenie obmedzení. Spojené štáty vo štvrtok Ukrajine povolenie útočiť na územie Ruska udelili, avšak výlučne v blízkosti mesta Charkov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Rusko #Charkovská oblasť #vojenská pomoc Ukrajine