Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Môžu sa slovenskí vojaci tešiť na nové zbrane? Známa Česká zbrojovka by rada prezbrojila našu armádu

Keď sa povie Česká zbrojovka, každý milovník zbraní vie o koho ide. Spoločnosť ponúka široké portfólio produktov, ktoré sú overené v rôznych vojnových konfliktoch. Dnes by rada prezbrojila aj slovenskú armádu.

28.05.2024 00:00
Česká zbrojovka Uherská Brod, pr Foto:
Záber z výroby spoločnosti Česká zbrojovka Uherský Brod

Česká zbrojovka, ako súčasť mimoriadne silného medzinárodného holdingu Colt CZ Group SE patrí medzi popredných svetových výrobcov ručných zbraní a streliva pre ozbrojené sily, osobnú obranu, poľovníctvo, športovú streľbu a iné komerčné využitie. Svoje výrobky predáva predovšetkým pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems. V čase konania bratislavského veľtrhu obranných technológií IDEB skupina Colt CZ Group dokončila akvizíciu českého výrobcu malorážovej munície, spoločnosti Sellier & Bellot, ktorá sa radí medzi významných dodávateľov streliva pre vojenské a ozbrojené zložky po celom svete.

Vlajkovou loďou Českej zbrojovky je modulárna útočná puška BREN 2, ktorá poskytuje vysokú kompatibilitu s armádami susedných krajín. Pušku už v našom regióne okrem českej armády a polície používa poľská pohraničná stráž a aj maďarská armáda. Skupina Colt CZ má vo svojom portfóliu dlhých palných zbraní aj pušky svetoznámych značiek Colt a Colt Canada, ktoré využívajú napr. ozbrojené zložky v Spojených štátoch, Kanade, Nórsku, Dánsku alebo Holandsku.

Zbrojárska firma by sa rada zapojila aj do prezbrojovania slovenskej armády. „Sme pripravení realizovať projekt transferu technológií aj v spolupráci so slovenským obranným priemyslom. Okrem zbrane sme schopní previesť kompletnú výrobu či už dielov alebo zbrane na územie Slovenskej republiky a takisto zabezpečiť výcvik a zaškolenie personálu,“ povedal Radek Hauerland, manažér pre vonkajšie vzťahy v spoločnosti Česká zbrojovka.

Radek Hauerland, manažér pre vonkajšie vzťahy v... Foto: Česká zbrojovka Uherská Brod
Česká zbrojovka Uherská Brod Radek Hauerland, manažér pre vonkajšie vzťahy v spoločnosti Česká zbrojovka Uherský Brod

Skúsenosti s transferom

Spoločnosť už má skúsenosti s transferom technológii do Maďarska alebo na Ukrajinu. Zástupcovia Českej zbrojovky majú za sebou rokovania s niektorými slovenskými podnikmi. „Spolupráca môže byť vo forme dodávky zbraní alebo montáže zbraní z dielov, ktoré vyrobí Česká zbrojovka. Ďalšou možnosťou je výroba dielov na Slovensku, prípadne kompletná výroba zbraní na Slovensku,“ približuje možnosti spolupráce. Vďaka výrobným kapacitám dokážu dodať kompletnú objednávku do 12 mesiacov a to s garanciou náhradných dielov, školenia a servisu.

Slovenská armáda by vedela čerpať skúsenosti od susedných krajín, ale aj ďalších ozbrojených zložiek po celom svete. Vo svojej výzbroji už má pušku BREN 2 napríklad aj francúzska elitná protiteroristická jednotka GIGN, či špeciálna jednotka rumunského žandárstva BSIJ a portugalské ministerstvo obrany. „Sme spoľahlivým partnerom ozbrojených síl krajín NATO a EÚ. Pre ilustráciu – ak vezmeme celú skupinu Colt CZ, dodávame zbrane armádam 24 členských štátov NATO a v rámci EÚ dodávame armádam, policajným zložkám a iným jednotkám v 25 členských štátoch. Slovenskí vojaci si môžu vyberať z mimoriadne rozsiahleho portfólia zbraní a ich variantov, ako aj z veľkého katalógu zbraňového príslušenstva,“ povedal s tým, že ich cieľom je poskytovať inovatívne a vysokokvalitné výrobky, na ktoré sa môžu ich zákazníci spoľahnúť v každej situácii.

Už dnes sú súčasťou výzbroje slovenských ozbrojených síl samopaly vz. 58 a podľa Hauerlanda je Česká zbrojovka ochotná tieto zbrane odkúpiť. „Výhodnejšie je, ak sa celý balík týchto zbraní ocitne v rukách výrobcu, ako by to malo ministerstvo predávať rôznym predajcom a bolo by ťažké ich dosledovať,“ tvrdí.

Záber z výroby spoločnosti Česká zbrojovka... Foto: Česká zbrojovka Uherská Brod
Česká zbrojovka Uherská Brod Záber z výroby spoločnosti Česká zbrojovka Uherský Brod

Transparentné podnikanie

Skupina Colt CZ má sídlo v Českej republike a vo svojich výrobných závodoch v Českej republike, Spojených štátoch, Kanade, Švédsku, Švajčiarsku a Maďarsku zamestnáva viac ako 3 600 ľudí. Skupina je kótovaná na Burze cenných papierov Praha, čo zaručuje transparentnosť, prehľadnosť a otvorenosť ich podnikania. V roku 2023 dosiahli tržby vo výške 14,8 miliardy Kč (cca 600 miliónov eur). „Sme schopní vyrábať vysokokvalitne a dokážeme vyrobiť veľké množstvo kusov. V minulom roku naša skupina predala takmer 630 tisíc zbraní. Všetky majú certifikáty NATO a sú overené bojom,“ dodal.

Záber z výroby spoločnosti Česká zbrojovka... Foto: Česká zbrojovka Uherská Brod
Česká zbrojovka Uherská Brod, pr Záber z výroby spoločnosti Česká zbrojovka Uherský Brod
chyba