Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Kráľovská námorná pechota dostane novú výzbroj: Šesť moderných lodí na obzore

Britský minister obrany Grant Shapps oznámil, že objedná šesť nových vojenských lodí pre Kráľovskú námornú pechotu. Tieto lode, vyrobené v Británii, majú posilniť schopnosti britských komand pre špeciálne obojživelné operácie. Investícia do obrany je súčasťou plánu zvýšenia výdavkov na obranu do roku 2030 na 2,5 percenta HDP.

14.05.2024 16:55
Lietadlová loď / Británia / HMS Queen Elizabeth / Foto: ,
Lietadlová loď britského námorníctva HMS Queen Elizabeth
debata

Britský minister obrany Grant Shapps v utorok oznámil, že objedná šesť nových vojenských lodí pre Kráľovskú námornú pechotu.

Shapps uviedol, že objednané lode vyrobia v Británii a pomôžu posilniť do budúcnosti britské komandá pre špeciálne obojživelné operácie.

Loď britského námorníctva HMS Montrose (na... Foto: Reuters, Handout/Royal Navy
Loď / britské námorníctvo / HMS Montrose / Loď britského námorníctva HMS Montrose (na archívnej snímke) zabránila zadržaniu tankera.

Britská vláda oznámila, že postaví pre námornú pechotu nové lode ešte v roku 2022. „Je to niečo, čo sme schopní teraz urobiť, lebo boli prisľúbené peniaze na obranu,“ uviedol Shapps.

Britský tank v boji na Ukrajine. Čo dokáže vo vojne Challenger II?
Video

Šéf britského rezortu obrany tak podľa Reuters naznačil, kam vláda plánuje smerovať časť nedávno oznámeného zvýšeného rozpočtu na obranu. Britský premiér Rishi Sunak totiž v apríli oznámil, že zvýši do roku 2030 výdavky na obranu na 2,5 percenta HDP. Podľa Sunaka musí byť britský zbrojársky priemysel pripravený na vojnu, keďže situácia vo svete je najnebezpečnejšia od čias studenej vojny.

Britský minister obrany Grant Shapps prichádza... Foto: SITA/AP, James Manning
Grant Shapps Britský minister obrany Grant Shapps prichádza na zasadnutie vlády v Londýne v utorok 19. decembra 2023.

Nových šesť lodí postavia v rámci programu výstavby 28 lodí a ponoriek, ktoré sa stavajú alebo pripravujú pre britské námorníctvo. Tento program podľa Shappsa predstavuje „nový zlatý vek pre britské lodiarstvo“. Do programu je zapojená britská zbrojárska firma BAE Systems, ktorá je najväčším dodávateľom britskej armády, a aj britská firma Babcock.

Shapps prednesie v priebehu utorka aj príhovor na konferencii Sea Power v Londýne, kde by mal povedať, že dve útočné lode britskej námornej pechoty, HMS Albion a HMS Bulwark, nevyradia z prevádzky skôr, ako to plánujú v rokoch 2033–34.

debata chyba
Viac na túto tému: #anglicko #vojenská loď #Grant Shapps