Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Dovolí Švédsko rozmiestniť jadrové zbrane? Premiér otvorený návrhu v čase krízy

Premiér Švédska Ulf Kristersson naznačuje možnosť rozmiestnenia jadrových zbraní na švédskom území v prípade vojny. Táto diskusia o bezpečnosti a obrane vyvoláva značnú pozornosť v kontexte narastajúceho geopolitického napätia.

13.05.2024 14:48
kristersson Foto: ,
Premiér Švédska Ulf Kristersson
debata

Švédsky premiér Ulf Kristersson v pondelok uviedol, že je otvorený tomu, aby povolil rozmiestnenie jadrových zbraní na území Švédska v čase vojny.

Švédsky parlament bude v júni hlasovať o schválení obrannej dohody so Spojenými štátmi, ktorá by USA umožnila skladovanie vojenského vybavenia a zbraní vo Švédsku. V uplynulých týždňoch sa pritom ozývajú hlasy volajúce po tom, aby Švédsko v dohode uviedlo, že neumožní na svojom území rozmiestnenie jadrových zbraní.

Do lesa aj do mesta. Švédske tanky slúžia Ukrajincom proti Rusom
Video

Švédska vláda opakovane uviedla, že to nie potrebné vzhľadom na širšiu dohodu o jadrových zbraniach a rozhodnutie parlamentu, ktoré zakazuje jadrové zbrane vo Švédsku v čase mieru. Počas vojny však môže byť podľa Kristerssona všetko inak.

Švédsky premiér Ulf Kristersson (vľavo) a... Foto: SITA/AP, Jess Rapfogel
Ulf Kristersson / Antony Blinken / Švédsky premiér Ulf Kristersson (vľavo) a americký minister zahraničia Antony Blinken pri odovzdávaní prístupového protokolu Švédska do NATO 7. marec 2024

„V čase vojny je to úplne iná záležitosť. Všetko by záležalo od toho, čo sa stane,“ uviedol švédsky premiér pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Sveriges Radio.

Extrémizmus / AfD / Protest / Demoštrácia / Čítajte aj Nemecký súd povolil tajným službám neobmedzené odpočúvanie neonacistickej strany AfD

„V tom najhoršom prípade musia byť demokratické krajiny v našej časti sveta nakoniec schopné brániť sa proti krajinám, ktoré nás môžu ohrozovať jadrovými zbraňami,“ povedal Kristersson.

Dodal však, že akékoľvek rozhodnutie o rozmiestnení jadrových zbraní vo Švédsku bude môcť prijať len samotné Švédsko, a nie Spojené štáty. „O švédskom území rozhoduje Švédsko,“ uviedol.

Švédsko sa odklonilo od svojej dve storočia trvajúcej politiky vojenskej neangažovanosti po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022, v reakcii na ktorú požiadalo o vstup do Severoatlantickej aliancie. Jej členom sa Švédsko stalo tento rok v marci.

Švédsky tank Stridsvagn 122 (Leopard 2A5) z... Foto: ZSU
tank 21 brigada Švédsky tank Stridsvagn 122 (Leopard 2A5) z výzbroje ukrajinskej 21. mechanizovanej brigády v Doneckej oblasti.

Kristersson poukázal tiež na to, že cieľom vstupu do NATO bolo vyhnúť sa spomínanej situácii. Ak by Ukrajina totiž bola členom NATO, „Rusko by ju nenapadlo“, domnieva sa premiér.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Švédsko #jadrové zbrane #Ulf Kristersson