Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Lukašenko dal pre istotu skontrolovať ruské jadrové zbrane v Bielorusku

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dal nečakaný rozkaz na inšpekciu rakiet s ruskými jadrovými hlavicami, čo vyvolalo medzinárodné obavy.

09.05.2024 15:03
Iskander, atómovky, jadrové zbrane Foto:
Ruská raketa Iskander, ktorá môže mať jadrovú hlavicu.
debata

Bielorusko v utorok oznámilo, že na príkaz prezidenta Alexandra Lukašenka začalo s nečakanou inšpekciou svojich nosičov nestrategických – malých jadrových zbraní.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok nariadil jadrové cvičenia na svojom území, čo vyvolalo obavy z použitia týchto zbraní na Ukrajine.

Nestrategické jadrové zbrane, známe aj ako taktické, sú určené na použitie na bojisku prostredníctvom raketových striel.

Sú menej ničivé ako strategické jadrové zbrane používané na vyhladenie celých miest a doteraz ešte nikdy neboli použité v boji.

USA a ostatné jadrové mocnosti upustili od taktických jadrových zbraní hneď na začiatku v 50-tych rokoch 20. storočia, keďže radiácia z atómových zbraní použitých priamo na bojisku by zasiahla aj vlastných vojakov, a preto celkovo myšlienku taktických jadrových zbraní opustilo už pred sedemdesiatimi rok­mi.

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko na snímke z... Foto: SITA/AP, Dmitry Astakhov
APTOPIX Russia Belarus Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko na snímke z januára tohto roku, keď sa stretli v Petrohrade. Foto: SITA/AP/Dmitry Astakhov, Sputnik, Government Pool Photo via AP
V súlade s príkazom bieloruského prezidenta sa uskutočňuje náhla kontrola nosičov nestrategických jadrových zbraní
bieloruské ministerstvo obrany

Inšpekcia preverí „plánovanie, prípravu a použitie úderov s taktickými jadrovými hlavicami“ a zapojí sa do nej letka lietadiel Su-25, dodalo ministerstvo.

Trump Hush Money Čítajte aj Trumpova sudkyňa odložila jeho proces s tajnými dokumentami na záchode

Bielorusko nemá vlastné jadrové zbrane, ale minulý rok súhlasilo s umiestnením ruských taktických hlavíc na svojom území.

Putin po začiatku konfliktu na Ukrajine zintenzívnil svoju jadrovú rétoriku a vo februárovom prejave k národu varoval, že existuje „reálne“ riziko jadrovej vojny.

Rusko vlani upustilo od ratifikácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) a odstúpilo od kľúčovej dohody o znížení počtu zbraní so Spojenými štátmi.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #jadrové zbrane #Alexandr Lukašenko #jadrové hlavice