Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Americký šéf letectva sedel v stíhačke F-16, no pilotovala iba umelá inteligencia

Preteky o zvládnutie umelej inteligencie neprebieha iba v korporátnych kanceláriách zatopených tabuľkami o svetlej budúcnosti, ale skutočnú vojnu AI vedú armádni inžinieri.

03.05.2024 21:25
Secretary of the Air Force Frank Kendall Foto:
Náčelník štábu letectva amerického ministerstva obrany Frank Kendall letí v experimentálnom lietadle X-62 VISTA (verzia F-16) nad leteckou základňou Edwards v Kalifornii, 2. mája 2024. Lietadlo slúži na testovanie umelej inteligencie ako plnohodnotného pilota.
debata

V Spojených štátov sa uskutočnil let bojovej stíhačky F-16, ktorú neriadil pilot, ale umelá inteligencia (AI). V kabíne lietadla sedel iba šéf sekcie vzdušných síl amerického ministerstva obrany Frank Kendall.

Experimentálna stíhačka F-16 nazývaná Vista, ktorú riadi AI, letela s Kendallom rýchlosťou takmer 900 kilometrov za hodinu. Manévre počas letu vyvíjali na jeho telo preťaženie rovnajúce sa päťnásobku zemskej tiaže.

Historický let sa uskutočnil na Edwardsovej základni amerických vzdušných síl v kalifornskej púšti. Na tej istej základni americký pilot Chuck Yeager v roku 1947 ako prvý známy človek prekonal rýchlosť zvuku a armáda tam vyvíjala svoje najtajnejšie projekty.

Vista sa vo vzdušnom súboji stretla s ďalšou stíhačkou F-16, ktorú riadil pilot. Oba stroje sa pohybovali vo vzdialenosti približne 300 metrov, krúžili a robili rôzne manévre, aby prinútili súpera dostať sa do zraniteľných pozícií.

Prvýkrát sa takýto súboj s Vistou konal už v septembri 2023. Odvtedy sa uskutočnili približne dve desiatky podobných letov. Programy sa však učia tak rýchlo, že niektoré verzie AI, ktoré sa testujú na Viste, už vo vzdušnom súboji porážajú ľudských pilotov.

Zavedenie umelej inteligencie predstavuje jeden z najpokrokovejších počinov vo vojenskom letectva od zavedenia technológie stealth na začiatku 90. rokov 20. storočia. Aj keď AI nie je úplne rozvinutá, americké vzdušné sily plánujú do roku 2028 sprevádzkovať flotilu viac ako 1000 bezpilotných vojenských lietadiel, ktoré bude riadiť AI.

Na chránenej Edwardsovej základni v súčasnosti prebieha učenie umelej inteligencie, aby bola schopná lietať v reálnych konfliktoch.

Plukovník James Valpiani, veliteľ Školy... Foto: US Air Force/James West
US air Force F 16 vista AI Frank Kendall Plukovník James Valpiani, veliteľ Školy skúšobných pilotov vzdušných síl USA, dáva posledné inštrukcie šéfovi letectva Frankovi Kendallovi pred experimentálnym letom pomocou umelej inteligencie na stíhačke X-62 Vista.

„Ak ju nemáte, je to bezpečnostné riziko. V tejto chvíli ju musíme mať,“ uviedol Kendall po pristátí. Agentúra AP spolu s televíziou NBC dostali povolenie sledovať tento tajný let pod podmienkou, že o ňom budú z bezpečnostných dôvodov informovať až po jeho skončení.

Po približne hodinovom lete Kendall vyhlásil, že by tejto stále sa učiacej umelej inteligencii zveril schopnosť rozhodnúť sa, či má alebo nemá odpáliť zbrane.

Mnohí odborníci na zbrojenie a humanitárne organizácie však vyjadrujú obavy, že by AI jedného dňa mohla samostatne zhadzovať bomby na ľudí. Snažia sa tak presadiť väčšie obmedzenia na používanie tejto technológie.

Operátori Vista tvrdia, že žiadna iná krajina na svete nemá k dispozícii takúto AI stíhačku. Jej softvér sa totiž najskôr učí na základe miliónov dátových bodov v simulátore a potom svoje závery testuje počas skutočných letov. Získané údaje o reálnom výkone sa vrátia do simulátora, kde ich AI spracuje a ďalej sa učí.

Čína umelú inteligenciu má, ale nič nenasvedčuje tomu, že by našla spôsob, ako spustiť testy mimo simulátora. Kým skutočne neletíte, „všetko je to len odhad,“ uviedol hlavný testovací pilot Bill Gray.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Pentagon #umelá inteligencia #AI #stíhačka F-16