V noci na utorok 7. októbra 2025 boli na území jedného z podnikov v mikrorajóne Antipino v Ťumeni objavené a zneškodnené tri bezpilotné lietadlá, informovala vláda Ťumenskej oblasti na Telegrame. Podľa úradov nedošlo k žiadnym výbuchom ani požiaru, neboli žiadne obete a prevádzka susedných podnikov nebola prerušená. Informácie o dronoch prijali záchranné služby približne o 23:00 miestneho času. Špecialisti zabránili detonácii, spresnila oblastná vláda. Ide o prvý prípad útoku bezpilotných lietadiel na Ťumenskú oblasť. Regionálne úrady nespresnili, či mali drony ukrajinský pôvod. Vzdialenosť od hranice s Ukrajinou do Ťumene je približne 2000 km. Ukrajinská armáda útok na región v Západnej Sibíri taktiež zatiaľ nepotvrdila.
Ukrajinský OSINT-projekt Exilenova+ oznámil, že v dôsledku útoku bola poškodená ropná rafinéria nachádzajúca sa v blízkosti mikrorajónu Antipino. Nachádza sa tam Ťumenská ropná rafinéria spoločnosti Rusinvest (predtým Antipinská rafinéria). Podnik funguje od roku 2014, spracováva až 1,2 milióna ton ropy ročne a špecializuje sa na výrobu motorovej nafty, vykurovacieho oleja a bitúmenov. Od roku 2020 je závod zaradený do systému dodávok surovín z nálezísk spoločnosti Rosnefť. V dennom súhrne Ministerstva obrany Ruskej federácie o útokoch ukrajinských dronov na ruské regióny informácia o útoku na Ťumeň nie je.
V noci na 7. októbra 2025 ruská armáda zaútočila na Charkov bezpilotnými lietadlami. Informoval o tom primátor mesta Ihor Terechov. Terechov píše, že pod útokom sa ocitol Industriálny rajón Charkova. Na mieste zásahu vypukol požiar. Informácie o zranených zatiaľ neboli hlásené. „Počas dvadsiatich minút dronového útoku na Charkov zaznelo približne dvadsať výbuchov. V meste vypuklo niekoľko požiarov. Informácie o zranených zatiaľ neboli hlásené,“ uviedol Terechov. Podľa informácií Situačného centra nepriateľ v túto noc zasiahol Charkov 25 útočnými dronmi Shahed. Všetky útoky smerovali na Nemyšľanský rajón.
Ruské bezpilotné lietadlá udreli aj na sklad obilia v Černihivskej oblasti. V dôsledku ostreľovania vypukol požiar. Informuje o tom Glavkom s odvolaním sa na náčelníka Novhorod-Siverskej regionálnej vojenskej administrácie (RVA) Oleksandra Seľvestrovová. „Ráno siedmeho októbra Rusi uskutočnili ďalší útok na Novhorod-Siverskyj. V dôsledku zásahu niekoľkými útočnými dronmi „Shahed“ do civilného objektu došlo k vznieteniu, požiaru,“ povedala. Rusi zasiahli jednu z budov poľnohospodárskeho podniku, kde bolo skladované obilie. Podľa predbežných informácií sa to obišlo bez zranených.
Dnes ráno ruské vojská zaútočili na Sumy, zasiahnutý bol trolejbus a poškodené boli okná v obytných a nebytových priestoroch. Pasažier a vodička dostali pomoc na mieste. Informuje o tom Glavkom s odvolaním sa na náčelníka Sumskej oblastnej vojenskej administrácie Oleha Hryhorova. Podľa jeho údajov bol v dôsledku útoku poškodený trolejbus: na medikov sa obrátili pasažier a vodička, ktorým bola poskytnutá nevyhnutná pomoc na mieste. „Taktiež sú poškodené okná na troch 10-poschodových budovách a niekoľkých nebytových priestoroch. Pokračuje likvidácia následkov útoku – na mieste pracujú všetky zložky,“ dodal Hryhorov.
uská armáda v noci 7. októbra zaútočila masívnym úderom aj na Poltavskú oblasť. Pod paľbou sa ocitli energetické a železničné objekty. Pre útok bola zastavená premávka vlakov, časť mesta zostala bez elektriny. Informuje o tom Glavkom s odvolaním sa na vicepremiéra pre obnovu Ukrajiny – ministra rozvoja komunít a teritórií Oleksija Kulebu. „V Poltave bolo zasiahnuté lokomotívne depo, úsek energetického zásobovania a trakčné rozvodne. Poškodené sú administratívne a skladové priestory, koľajové vozidlá. Vznikli požiare, ktoré už hasiči zlikvidovali. Našťastie, bez zranených,“ uviedol Kuleba.
Ukrajinské sily protivzdušnej obrany zneškodnili 88 zo 152 ruských bezpilotných lietadiel. Ako informuje Ukrinform, Vzdušné sily Ozbrojených síl Ukrajiny o tom informujú na Telegrame. Od 18:00 v pondelok 6. októbra nepriateľ zaútočil dvomi balistickými raketami Iskander-M/KN-23 z Rostovskej oblasti a 152 útočnými bezpilotnými lietadlami typu Shahed, Gerbera a bezpilotnými lietadlami iných typov zo smerov: Orjol, Kursk, Šatalovo, Primorsko-Achtarsk (RF), Čauda (dočasne okupovaný Krym). Približne 80 z nich boli drony typu Shahed. Vzdušný útok odrážalo letectvo, protilietadlové raketové vojská, jednotky rádioelektronického boja (REB) a bezpilotných systémov, a mobilné palebné skupiny Síl obrany Ukrajiny. Podľa predbežných údajov, k 9:00 v utorok 7. októbra, protivzdušná obrana zostrelila / potlačila 88 bezpilotných lietadiel na severe a východe krajiny. Zaznamenané boli zásahy dvoch rakiet a 52 útočných dronov na 10 miestach, ako aj pád zostrelených cieľov (úlomkov) na dvoch miestach.
Ruské prostriedky PVO v období od 23:00 moskovského času 6. októbra do 07:00 moskovského času 7. októbra zachytili a zničili 184 ukrajinských bezpilotných lietadiel lietadlového typu nad ruskými regiónmi, informovalo Ministerstvo obrany. Podľa ministerstva bolo zostrelených:
- 62 dronov nad Kurskou oblasťou,
- 31 nad Belgorodskou oblasťou,
- 30 nad Nižnonovgorodskou oblasťou,
- 18 nad Voronežskou oblasťou,
- 13 nad akvatóriom Čierneho mora,
- 6 nad Lipeckou oblasťou,
- 5 nad Kalužskou oblasťou,
- 4 nad Tulskou oblasťou,
- 3 nad Rostovskou a Riazanskou oblasťou,
- 2 nad Brjanskou, Orlovskou oblasťou, Krymom a Moskovským regiónom,
- 1 nad Vologodskou oblasťou.
Neskôr Ministerstvo obrany oznámilo, že v období od 07:00 moskovského času do 08:00 moskovského času 7. októbra sily PVO zostrelili 25 ukrajinských dronov nad Čiernym morom, Nižnonovgorodskou oblasťou a Moskovským regiónom.
- Z toho 16 bolo zostrelených nad akvatóriom Čierneho mora,
- 6 nad Nižnonovgorodskou oblasťou,
- 3 nad Moskovským regiónom.
Následky ukrajinských útokov v Rusku
V Jelci v Lipeckej oblasti boli v dôsledku pádu úlomkov BPL poškodené auto a zasklenie súkromného domu, informoval gubernátor Igor Artamonov na Telegramovom kanáli. Podľa jeho slov mestské úrady poskytnú obyvateľom potrebnú pomoc. Na miestach pádu úlomkov pracujú špecialisti. Zasklenie a rozvody kotolne boli poškodené v dôsledku útoku ukrajinských bezpilotných lietadiel na Voronežskú oblasť. Predbežne nie sú hlásené žiadne obete, uviedol gubernátor Alexandr Gusev na Telegramovom kanáli. Na mieste pádu úlomkov v poli v Gorodiščenskom rajóne Volgogradskej oblasti pracujú ženisti, informoval gubernátor regiónu Andrej Bočarov. Podľa jeho slov nedošlo k poškodeniu infraštruktúry ani zraneniam. Sily PVO zostrelili bezpilotné lietadlo letiace na Moskvu, oznámil starosta Sergej Sobjanin vo svojom kanáli v messengeri Max. Na mieste pádu úlomkov pracujú špecialisti záchranných služieb, poznamenal. 15 okien bytového domu a 20 áut bolo poškodených v dôsledku pádu úlomkov dronov v Starom Oskole v Belgorodskej oblasti. Žiadne obete nie sú, informoval gubernátor regiónu Vjačeslav Gladkov. Spresnil, že všetky operatívne zložky pracujú na mieste.
Na frontovej línii bolo za uplynulý deň, 6. októbra, zaznamenaných 193 bojových stretov Síl obrany s ruskými útočníkmi, pričom na Pokrovskom smere ukrajinskí vojaci odrazili 59 nepriateľských útokov. Ako informuje Ukrinform, uvádza sa to v správe Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny na Facebooku o situácii k 8:00 v utorok 7. októbra. Nepriateľ zasiahol pozície ukrajinských jednotiek a obývané miesta dvomi raketovými a 66 leteckými údermi, pričom použil tri rakety a 143 riadených bômb. Okrem toho Rusi uskutočnili 4 523 delostreleckých ostreľovaní, z toho 98 zo salvových raketometov, na útoky nasadili tiež 5 301 samovražedných dronov. Podľa údajov Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Ruská federácia prišla vo vojne v Ukrajine od 24. februára 2022 už o 1 117 360 vojakov.