Ruské sily masívne zaútočili na Ukrajinu v noci na stredu 10. septembra. Vzdušné sily Ozbrojených síl Ukrajiny v noci informovali o prelete riadených striel a dronov smerujúcich na Kyjevskú oblasť a juhozápad. Zatiaľ je známa jedna obeť a niekoľko poškodených civilných objektov. V dôsledku útoku na Žytomyrskú oblasť zahynula jedna osoba a ďalšia bola zranená, oznámil vedúci oblastnej vojenskej administratívy Vitalij Bunečko. V oblasti bolo poškodených niekoľko civilných podnikov a súkromných domov. Vo Vinnyckej oblasti došlo k zásahu priemyselných objektov. Miestne úrady hlásia zásahy civilných priemyselných objektov, informácie o zraneniach neboli zaznamenané. Ľvov bol napadnutý bojovými dronmi a raketami, bez obetí.
V Chmelnyckej oblasti došlo k zásahom dronov. Bol zničený šijací závod a sú tam zranení, informoval šéf chmelnyckej oblastnej vojenskej administratívy Serhij Tiurin. V oblasti bola tiež poškodená čerpacia stanica a vozidlá, a v domoch boli vybité okná. Traja obyvatelia boli zranení. V Čerkaskej oblasti zaznamenali zásahy dvoch ruských rakiet a tuctu dronov, informuje vedúci oblastnej vojenskej adminsitartívy Ihor Taburec. V Zolotonošskom rajóne poškodila tlaková vlna päť domov a hospodársku budovu. V Zvenyhorodskom rajóne boli vybité okná v piatich budovách a poškodené elektrické vedenie.
OSN po útoku na Jarovu: Riadené letecké bomby spôsobili 15 % obetí v roku 2025
Ruské letecké bomby boli v roku 2025 príčinou smrti 15 % všetkých civilných obetí na Ukrajine, vyplýva zo záverov Monitorovacej misie OSN pre ľudské práva na Ukrajine. Obzvlášť veľa strát bolo zaznamenaných v júli – 67 mŕtvych a 209 zranených. Povedala to šéfka misie OSN Danielle Bellová v utorok 9. septembra, keď komentovala letecký úder ruských síl na dedinu Jarova v Doneckej oblasti, v dôsledku ktorého zahynulo 24 ľudí. „Naša misia zdokumentovala, že približne 63 % všetkých civilných obetí v roku 2025 pripadlo na frontové oblasti, pričom neúmerne boli postihnutí starší ľudia a osoby so zdravotným postihnutím. Spomedzi civilistov, ktorí zahynuli v frontových oblastiach, bolo viac ako 43 % starších ako 60 rokov,“ uviedla Bell. Podľa miestnych úradov väčšina obetí leteckého útoku na Jarovu, ktorá sa nachádza necelých osem kilometrov od frontovej línie, boli starší ľudia, zdôraznila. Ako sa predtým informovalo, zišli sa pri mobilnej pošte, aby si vyzdvihli sociálne dávky, najmä dôchodky.
Rusko eliminovalo nad svojim územím 122 ukrajinských dronov
„10. septembra od polnoci do 5:00 moskovského času službu vykonávajúce systémy protivzdušnej obrany zničili a zachytili 122 ukrajinských bezpilotných lietadiel s pevnými krídlami: 21 nad územím Brjanskej oblasti, 17 nad Krymom, 12 nad územím Voronežskej oblasti, 11 dronov bolo zostrelených nad územiami Belgorodskej, Kurskej oblasti a Krasnodarského kraja, 9 nad územím Orjolskej oblasti, 5 nad územím Kalužskej oblasti, 3 nad územím Rjazanskej oblasti, 2 nad územiami Nižnonovgorodskej, Rostovskej a Tverskej oblasti, 1 nad územím Tulskej oblasti, 15 ukrajinských dronov bolo zničených nad vodami Čierneho mora,“ informovalo Ministerstvo obrany Ruskej federácie.
Na Ukrajinu bolo z Ruska vypustených 415 dronov a 43 rakiet. 8 dronov sa ocitlo aj v Poľsku
Protivzdušná obrana zlikvidovala 386 dronov a 27 rakiet, ktorými ruské bombardéry útočili na Ukrajinu od večera 9. apríla. Ako informoval Ukrinform, velenie Povstaleckých síl Ozbrojených síl Ukrajiny informuje na Telegrame. S pomocou rádiotechnických zariadení vzdušné sily zachytili 458 typov vojenských útočných prostriedkov:
- 415 útočných bezpilotných lietadiel typu Shahed, Gerbera a dronov iných typov z priamych trás Kursk, Brjansk, Millerovo, Orjol, Šatalovo, Primorsko-Achtarsk (RF), Čauda (dočasne okupovaný Krym), z toho viac ako 250 dronov typu Shahed;
- 42 krídlatých/leteckých rakiet Ch-101/Kalibr/Ch-59 (69) zo Saratovskej oblasti a Čierneho mora;
- 1 balistickú raketu „Iskander-M/KN-23“ z Voronežskej oblasti.
Útoky boli odrazené letectvom, protilietadlovými raketovými silami, posilnenými systémami elektronického boja a bezpilotnými systémami a mobilnými palebnými skupinami Ukrajinských obranných síl.
Podľa predbežných údajov, k 9:00 v stredu 10. septembra, systémy protivzdušnej obrany zostrelili/potlačili 413 vzdušných cieľov:
- 386 dronov typu Shahed, Gerbera a iných typov;
- 27 riadených striel/leteckých striel typu Ch-101/Kalibr/Ch-59 (69).
Predbežne bolo na 17 miestach zaznamenaných 16 zásahov striel a 21 útočných bezpilotných lietadiel. Najmenej osem nepriateľských bezpilotných lietadiel prekročilo štátnu hranicu Ukrajiny smerom do Poľskej republiky.
Volodymyr Zelenskyj: Mimoriadne nebezpečný precedens pre Európu
Reakcia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na ruské nočné dronové a raketové útoky: „Moskva vždy testuje hranice možného a ak sa nestretne so silnou reakciou, zostáva na novej úrovni eskalácie. Dnes došlo k ďalšiemu kroku eskalácie – rusko-iránske Shahedy operovali vo vzdušnom priestore Poľska, vo vzdušnom priestore NATO. Nie jeden Shahed, čo by sa dalo nazvať nehodou, ale najmenej 8 útočných dronov, ktoré boli namierené smerom na Poľsko. Mimoriadne nebezpečný precedens pre Európu. Či budú podniknuté ďalšie kroky, závisí výlučne od koordinácie a sily reakcie. Rusi musia pocítiť následky. Rusko musí cítiť, že vojna sa nemôže rozširovať a musí sa ukončiť. Pauza sankcií trvá už príliš dlho. Odkladanie obmedzení voči Rusku a jeho spojencom znamená len zvyšovanie závažnosti úderov. Na zadržanie Ruska je potrebných dostatok zbraní. Je potrebná silná reakcia a to môže byť len spoločná reakcia všetkých partnerov: Ukrajiny, Poľska, všetkých Európanov, Spojených štátov. Ďakujem všetkým, ktorí pomáhajú.“
Na frontovej línii bol zaznamenaný zvýšený počet bojových stretov
Na frontovej línii bolo za uplynulý deň, 9. septembra, zaznamenaných 200 bojových stretov medzi Ukrajinskými obrannými silami a ruskými vojakmi. Ako informuje Ukrinform, uvádza sa to v správe Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny na Facebooku o situácii k 8:00 v stredu 10. septembra. Nepriateľ vykonal tri raketové a 73 leteckých úderov na pozície ukrajinských jednotiek a osád, pričom použil sedem rakiet a 93 navádzaných bômb. Okrem toho Rusi použili 5 777 samovražedných dronov a vykonali 4 838 delostreleckých útokov, z toho 95 zo salvových raketometov. Podľa údajov Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Ruská federácia prišla vo vojna v Ukrajine od 24. februára 2022 už o 1 091 000 vojakov.