Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Tempo náboru Rusov na vojnu s Ukrajinou kleslo na dvojročné minimum

18. augusta sa americký prezident Donald Trump najskôr stretol na bilaterálnom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, neskôr sa obidvaja stretli s európskymi lídrami. Rusko je proti nasadeniu západného vojenského kontingentu na Ukrajine, ak sa dosiahne dohoda o ukončení vojny.

19.08.2025 09:50
debata (2)

Od apríla do júna podpísalo zmluvy s ruským ministerstvom obrany pre účasť vo vojne proti Ukrajine len 37,9 tisíca ľudí. Menej, a to 22,9 tisíca, to bolo len v rovnakom období v roku 2023, keď úrady len spúšťali kampaň náboru za peniaze, zistil portál „Važnyje istorii“ na základe údajov o rozpočtových výdavkoch na jednorazové platby. V porovnaní s druhým štvrťrokom 2024 sa tento ukazovateľ znížil 2,5-násobne, vtedy to bolo 92,8 tisíc ľudí. Celkovo za prvú polovicu roku 2025 dostalo bonus za uzavretie zmluvy s ministerstvom obrany 127,5 tisíca ľudí oproti 166,2 tisíca o rok skôr. Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrij Medvedev pritom tvrdil, že za prvý polrok 2025 vstúpilo do armády 210 tisíc nováčikov.

Príslušníci SBU Čítajte viac Kyjev odhalil od začiatku ruskej invázie 52 ruských špiónov

Iné údaje uviedol aj Janis Kluge, vedecký pracovník Nemeckého inštitútu pre medzinárodné bezpečnostné otázky. Podľa jeho údajov mohlo za šesť mesiacov 2025 podpísať zmluvu 191 tisíc ľudí. Expert robí výpočty na základe údajov o platbách z regionálnych rozpočtov, ktoré sú dostupné len pre 37 subjektov, a tieto ukazovatele extrapoluje na celé Rusko. Podľa Klugeho dostane v priemere čerstvo naverbovaný vojak 1,8 milióna rubľov (19 100 eur). V lete viaceré regióny opäť zvýšili platby po tom, čo bonusy na jar dosiahli isté maximum. K takémuto kroku pristúpili aj Vladimirská (do 2,1 milióna rubľov), Kemerovská (do 1,5 milióna), Novosibirská (do 1,6 milióna), Riazanská (do 1 milióna) a Tulská oblasť (do 2,6 milióna rubľov – 27 600 eur).

Charkov po ruskom útoku 18. augusta 2025 Čítajte viac Rusko pred rokovaním Trumpa so Zelenským zaútočilo na Charkov - päť mŕtvych

Podľa Klugeho výpočtov minuli regióny v prvej polovici roku 2025 na platby za uzavretie zmluvy s ministerstvom obrany približne 230 miliárd rubľov (2,45 mld eur). Vo väčšine oblastí tvorili výdavky na nábor 2 – 3 % rozpočtu. Boli však aj výnimky. Napríklad v Marij El, kde je platba 2,6 milióna rubľov, sa na vojnu zapísalo približne 1,3 tisíca ľudí. V dôsledku toho úrady minuli na bonusy 10 % rozpočtu regiónu, čo je viac ako na zdravotníctvo. Kluge predpovedá, že do konca roka prekročia celkové výdavky štátu na doplnenie armády pre front 800 miliárd rubľov (10 miliárd dolárov). Hlavný expert na Rusko z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) George Barros vypočítal, že pri súčasných stratách, ktoré presahujú 1 000 ľudí denne, bude môcť Putin pokračovať vo vojne ešte 12 – 16 mesiacov. Približne o rok môžu byť vyčerpané ako rozpočtové rezervy na financovanie bojových operácií, tak aj možnosti úradov nachádzať „dobrovoľníkov“ na front, poznamenal.

Logistický bezpilotný pozemný systém Čítajte viac V Ozbrojených silách Ukrajiny plnia pozemné drony najmä logistické úlohy

Stretnutie Donalda Trumpa, Volodymyra Zelenského a európskych lídrov

18. augusta sa americký prezident Donald Trump najskôr stretol na bilaterálnom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, neskôr sa obidvaja stretli s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, nemeckým spolkovým kancelárom Friedrichom Merzom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, britským premiérom Keirom Starmerom, fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom a generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Markom Ruttem. Rokovali spolu o možnostiach uzavretia mieru Ukrajiny s Ruskom. Podľa CNN ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom súhlasil so stretnutím s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Uviedol to nemecký kancelár Friedrich Merz. Miesto stretnutia ešte nebolo určené, povedal Merz novinárom v pondelok večer. Povedal, že takýto summit musí byť dobre pripravený, ale povedal, že nevie, či by Putin „mal odvahu“ zúčastniť sa takéhoto summitu.

(Zľava) Ursula von der Leyenová, Keir Starmer,... Foto: Alex Brandon
Európski lídri v Bielom dome (Zľava) Ursula von der Leyenová, Keir Starmer, Alexander Stubb, Volodymyr Zelenskyj, Donald Trump, Emmanuel Macron, Giorgia Meloniová, Friedrich Merz a Mark Rutte v Bielom dome 18. augusta 2025. (AP Photo/Alex Brandon)

Rusko je proti nasadeniu západného vojenského kontingentu na Ukrajine, ak sa dosiahne dohoda o ukončení vojny. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová vo vyhlásení, ktoré bolo zverejnené na Telegrame v pondelok 18. augusta. „Potvrdzujeme naše opakovane vyjadrené stanovisko k kategorickému odmietaniu akýchkoľvek scenárov, ktoré predpokladajú vznik vojenského kontingentu na Ukrajine za účasti krajín NATO, čo je spojené s nekontrolovanou eskaláciou konfliktu s nepredvídateľnými následkami,“ napísala Zacharovová.

Dmitrij Medvedev Čítajte viac Medvedev varuje pred vojnou, ak budú na Ukrajinu vyslané mierové jednotky NATO

Ruské útoky na Ukrajinu pokračovali aj počas rokovania vo Washingtone

V noci z 18. na 19. augusta masívne zaútočila ruská teroristická armáda na Poltavskú oblasť. V dôsledku toho boli poškodené administratívne budovy miestnych podnikov v energetickom sektore. Informuje o tom portál „Hlavkom“ s odvolaním sa na šéfa Poltavskej oblastnej vojenskej administratívy. „Dnes v noci nepriateľ masívne zaútočil na Poltavskú oblasť. Boli zaznamenané zásahy a pády trosiek v Kremenčuckom a Lubenskom regióne. Poškodené boli administratívne budovy miestnych podnikov v energetickom sektore,“ uvádza sa v správe. Podľa údajov OVA zostalo v Lubenskom regióne v dôsledku útoku bez prúdu 1471 domácností a 119 právnických osôb. Jednotky Štátnej služby pre mimoriadne situácie a energetici pracujú na odstraňovaní následkov útoku. K obetiam nedošlo. V noci z 18. na 19. augusta zaútočili dronmi ruskí vojaci aj na Sumskú oblasť. Podľa šéfa Sumskej OVA nepriateľský dron zasiahol obytný dom, v dôsledku tohto útoku dom začal horieť.

Ruský ropný závod Čítajte viac Po útoku ukrajinských dronov horel jeden z najväčších ropných závodov na juhu Ruska

Za posledných 24 hodín bolo na frontovej línii zaznamenaných 186 bojových stretov medzi Obrannými silami a ruskými vojakmi, z toho 67 na Pokrovskom smere. Ako informuje Ukrinform, uvádza sa to v správe Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny na Facebooku o situácii k 8:00 v utorok 19. augusta. Podľa spresnených informácií Generálneho štábu okupanti včera vykonali dva raketové a 78 leteckých úderov na územie Ukrajiny, použili štyri rakety a zhodili 162 riadených leteckých bômb. Okrem toho na ničenie použili 5 489 smovražedných dronov a vykonali 5 350 delostreleckých útokov na pozície ukrajinských jednotiek a osád, z toho 86 zo salvových raketometov. Podľa údajov Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Ruská federácia prišla vo vojne v Ukrajine od 24. februára 2022 už o 1 071 780 vojakov.

Donald Trump a Vladimir Putin Čítajte viac Stretnutie Trumpa s Putinom nezmiernilo intenzitu bojovej činnosti v Ukrajine

„Počas uplynulej noci prostriedky protivzdušnej obrany zachytili a zničili 23 ukrajinských bezpilotných lietadiel,“ uviedlo Ministerstvo obrany Ruskej federácie. Nad Volgogradskou oblasťou bolo zostrelených 13 dronov a ďalších 5 dronov bolo zostrelených nad Krymom a Rostovskou oblasťou.

Ukrajinské sily protivzdušnej obrany zneškodnili 230 ruských dronov, dve balistické strely Iskander-M a štyri strely s plochou dráhou letu Ch-101. Ako informuje Ukrinform, Vzdušné sily Ozbrojených síl Ukrajiny o tom informovali na Telegrame. Od pondelka 18. augusta 20:00 Rusi zaútočili na Ukrajinu 280 útočnými prostriedkami:

  • 270 úderných bezpilotných lietadiel typu Shahed a simulačných dronov rôznych typov zo smerov Kursk, Millerovo, Primorsko-Achtarsk;
  • päť balistických rakiet Iskander-M z Rostovskej a Voronežskej oblasti, ako aj z dočasne okupovaného Krymu;
  • päť striel s plochou dráhou letu Ch-101 z lietadiel strategického letectva nad Kaspickým morom.

Letecký útok odrazilo letectvo, protilietadlové raketové vojská, jednotky elektronického boja a bezpilotných systémov a mobilné palebné skupiny Obranných síl Ukrajiny.

Rokovanie Trump, Zelenskyj, Európski lídri
Video
Na videu sú úvodné príhovory Donalda Trumpa, Volodymyra Zelenského a európskych lídrov na stretnutí v Bielom dome 18. augusta 2025. / Zdroj: ta3

Podľa predbežných údajov k utorku 19. augusta o 9:00 hod. zostrelila/potlačila protivzdušná obrana 236 vzdušných cieľov:

  • 230 bezpilotných lietadiel typu Shahed a rôzne typy simulátorových bezpilotných lietadiel;
  • dve rakety Iskander-M;
  • štyri strely s plochou dráhou letu Ch-101.

Na 16 miestach boli zaznamenané zásahy štyroch rakiet a 40 bezpilotných lietadiel a na troch miestach pády zostrelených cieľov (úlomkov).

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ursula von der Leyenová #Ukrajina #Mark Rutte #Emmanuel Macron #Donald Trump #Marija Zacharovová #Alexander Stubb #Volodymyr Zelenskyj #Keir Starmer #Giorgia Meloniová #Ozbrojené sily Ukrajiny #Ozbrojené sily Ruskej federácie #Dronové útoky #Friderich Merz #vojna v Ukrajine
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"