USA pošlú Ukrajine viac zbraní, pretože ruský prezident Vladimir Putin sa nechystá ukončiť vojnu, vyhlásil americký prezident Donald Trump. „Oni sa musia vedieť brániť. Teraz dostávajú veľmi silné údery. Chystáme sa posielať viac zbraní, v prvom rade obranných,“ povedal Trump počas stretnutia s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom v Bielom dome. Dodal tiež, že je sklamaný z toho, že Putin sa dodnes nezastavil a pokračuje v boji.
Po vyhlásení šéfa Bieleho domu Pentagón oznámil odoslanie dodatočných zbraní Kyjevu, „aby sa zabezpečilo, že sa Ukrajinci dokážu brániť, zatiaľ čo my pracujeme na zabezpečení trvalého mieru“. Podľa zdrojov Wall Street Journal (WSJ) Trump prisľúbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že Kyjevu poskytne „toľko zbraní, koľko bude môcť“, počas ich posledného rozhovoru, ktorý sa uskutočnil 4. júla. Dodávky rakiet pre protilietadlové raketové systémy Patriot, raketomety HIMARS, prenosné protilietadlové raketové systémy Stinger a granátomety však zatiaľ neboli obnovené.
Začiatkom júla USA pozastavili vojenskú pomoc Ukrajine na účely revízie zásob. Zdroje The Economist v Kyjeve uviedli, že prestali prichádzať všetky druhy zbraní. Zároveň ukrajinské úrady tvrdili, že nedostali žiadne oficiálne oznámenia v tejto veci. V rozhovore so Zelenským Trump podľa WSJ povedal, že nenariadil zmraziť dodávky zbraní, ale nariadil skontrolovať stav zásob po minulomesačných útokoch na Irán. Podľa Axios Trump tiež poznamenal, že „chce pomôcť Kyjevu s protivzdušnou obranou“. Následne Zelenskyj vyhlásil, že rozhovor s americkým prezidentom bol „maximálne produktívny“ a najlepší za celý čas.
Ukrajinské Sily protivzdušnej obrany v noci 8. júla zneškodnili 34 z 54 ruských dronov. Ako informuje Ukrinform, Vzdušné sily Ozbrojených síl Ukrajiny o tom informovali na Telegrame. Od utorka 8. júla od 00:30 Rusi zaútočili na Ukrajinu štyrmi protilietadlovými riadenými strelami S-300/400 z Kurskej oblasti a 54 útočnými bezpilotnými lietadlami Shahed a simulačnými drony rôznych typov zo smerov: Kursk, Orjol a Gvardijske (dočasne okupovaný Krym). Do utorka 8. júla k 08:00 sily protivzdušnej obrany zneškodnili na severe a juhu Ukrajiny 34 dronov. 26 bolo zostrelených palebnými zbraňami, osem bolo stratených/potlačených elektronickým bojom. Zásahy boli zaznamenané na 5 miestach.
Na frontovej línii bolo 7. júla 2025 zaznamenaných 188 bojových stretov medzi Ukrajinskými obrannými silami a ruskými vojakmi. Ako informuje Ukrinform, uvádza sa to v správe Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny na Facebooku o situácii k utorku 8. júla k 8:00. Ruské jednotky vykonali na území Ukrajiny dva raketové a 68 leteckých úderov, použili päť rakiet a zhodili 112 navádzaných leteckých bômb. Okrem toho Rusi použili 3 373 samovražedných dronov a vykonali viac ako päťtisíc delostreleckých ostreľovaní ukrajinských vojenských pozícií a osád, vrátane 141 zo salvových raketometov. Podľa údajov Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Ruská federácia prišla vo vojne v Ukrajine od 24. februára 2022 už o 1 028 610 vojakov.