Izraelské obranné sily (IDF) vo štvrtok v noci zaútočili na niekoľko podzemných zariadení, ktoré teroristická skupina Hizballáh používala na výrobu dronov v Bejrúte a južnom Libanone, čo vyvolalo silné odsúdenie zo strany libanonskej vlády. Po vydaní výziev na evakuáciu pre niekoľko oblastí v Bejrúte a neskôr v južnom meste Ain Kanah, izraelské letectvo „presne zasiahlo miesta výroby dronov a skladovacie zariadenia používané leteckou jednotkou Hizballáhu (127),“ uviedli IDF, ako informuje izraelský server allisrael.com.

Libanonský prezident Joseph Aún ostro odsúdil „hrubé porušenie medzinárodnej dohody“, tvrdiac, že ide o „jasný dôkaz odmietnutia požiadaviek na stabilitu, urovnanie a spravodlivý mier v našom regióne zo strany páchateľa.“ Nasledujúce ráno minister obrany Jisrael Kac reagoval na Aúna a zdôraznil, že „v Bejrúte nebude mier a v Libanone poriadok a stabilita bez bezpečnosti pre štát Izrael. Dohody sa musia dodržiavať, a ak neurobíte to, čo sa vyžaduje – budeme naďalej konať s veľkou silou.“ Pred útokmi Kac zdôraznil, že Izrael považuje libanonskú vládu „priamo zodpovednou za zabránenie porušovaniu prímeria a všetkým teroristickým aktivitám proti štátu Izrael.“

Podľa IDF letecká jednotka Hizballáhu počas vojny vypustila viac ako 1 000 dronov smerom k Izraelu a napriek dohode o prímerí naďalej operuje proti židovskému štátu. „Jednotka pracuje na výrobe tisícov dronov pod vedením a financovaním iránskych teroristov,“ uviedli IDF a dodali, že „Irán financoval a riadil teroristické útoky prostredníctvom tohto projektu… Teroristi Hizballáhu cestujú do Iránu na výcvik v systémoch výroby, čo podporuje schopnosť skupiny nezávisle vyrábať drony v Libanone.“ Armáda tiež zdôraznila, že zariadenia v Bejrúte boli opäť „zasadené do husto obývanej civilnej oblasti.“

Pred útokmi, hovorca IDF pre arabské krajiny, plukovník Avichay Adraee, vydal príkazy na evakuáciu oblastí obklopujúcich ciele a libanonské médiá hlásili rozsiahle dopravné zápchy kvôli obyvateľom utekajúcim z štvrte Dahiyeh, hlavnej pevnosti Hizballáhu a miesta väčšiny jeho strategických zariadení. Libanonské médiá uviedli, že libanonská armáda sa pokúsila odvrátiť prichádzajúce izraelské údery prehľadávaním cieľových budov. Bezpečnostný zdroj pre Al Jazeeru uviedol: „Libanonská armáda sa pokúsila prehľadať budovy – ale Izrael odmietol vyhovieť žiadosti Libanonu o povolenie prehliadok a trval na začatí bombardovania budov.“

Libanonský premiér Nawaf Salam tiež ostro odsúdil útoky, ktoré nazval „systematickým a úmyselným útokom na našu vlasť, jej bezpečnosť, stabilitu a ekonomiku,“ a „hrubým porušením suverenity Libanonu a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701.“ Predtým v ten deň potvrdil odhodlanie svojej vlády „obnoviť svoju autoritu nad celým národným územím… a mať monopol na zbrane,“ čo znamená odzbrojenie Hizballáhu. Jeho cieľom je však presvedčiť teroristickú skupinu, aby sa vzdala svojich zbraní v dohodnutom politickom procese, bez priamej konfrontácie s jej stále mocnými milíciami.

Iba v južnom Libanone, v oblasti južne od rieky Lítání, ako je stanovené v dohode o prímerí, libanonské ozbrojené sily zatiaľ aktívne prehľadávali a demontovali infraštruktúru Hizballáhu vo veľkom rozsahu. Salam vo štvrtok uviedol, že libanonské ozbrojené sily demontovali „viac ako 500 vojenských pozícií a skladov zbraní.“ Podľa podmienok prímeria sa Hizballáh musel stiahnuť všetkých svojich bojovníkov a demontovať celú vojenskú infraštruktúru južne od Lítání. Zároveň mali libanonské ozbrojené sily rozmiestniť svoje sily v celej oblasti, aby zaplnili vákuum, ktoré po sebe zanechal Hizballáh. Napriek tomu IDF sporadicky naďalej útočia na aktívne miesta Hizballáhu, vrátane niektorých, ktoré sa nachádzajú južne od Lítání.