Agentúra Reuters zverejnila text mierových návrhov, ktoré ukrajinská delegácia plánuje predložiť ruskej strane na druhom kole rozhovorov v Istanbule, ktoré je naplánované na 2. júna. Rusko uviedlo, že už pripravilo vlastné memorandum „o všetkých aspektoch spoľahlivého prekonania základných príčin krízy“. Moskva však odmietla odovzdať dokument Kyjevu pred novým stretnutím v Istanbule alebo ho zverejniť v tlači. Ukrajina odovzdala svoje mierové návrhy ruskej strane pred niekoľkými dňami. Ruský server Meduza tiež zverejnila túto ukrajinskú „cestovnú mapu“.

Rámec rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom
I. Kľúčové zásady dohody a proces rokovaní
- Úplné a bezpodmienečné prímerie vo vzduchu, na pevnine a na mori ako nevyhnutný základ a predpoklad pre mierové rokovania.
- Opatrenia na budovanie dôvery – riešenie humanitárnych otázok: bezpodmienečný návrat všetkých deportovaných a nelegálne vysídlených ukrajinských detí. Výmena všetkých väzňov (princíp „všetkých za všetkých“). Prepustenie všetkých civilných rukojemníkov Ruskom.
- Neopakovanie agresie: Cieľom rokovaní je obnoviť trvalý základ pre trvalý mier a bezpečnosť a zabezpečiť, aby sa agresia neopakovala.
- Bezpečnostné záruky a účasť medzinárodného spoločenstva: Ukrajina musí dostať spoľahlivé bezpečnostné záruky. Strany prizvú zástupcov medzinárodného spoločenstva k účasti na rokovaniach a poskytnú záruky na zabezpečenie implementácie dohôd.
- Zvrchovanosť: Ukrajina nie je povinná byť neutrálna. Môže si zvoliť členstvo v euroatlantickom spoločenstve a smerovať k členstvu v EÚ. Členstvo Ukrajiny v NATO závisí od konsenzu v Aliancii. Nemožno uvaliť žiadne obmedzenia na počet, nasadenie ani iné parametre Ozbrojených síl Ukrajiny, ani na umiestnenie vojsk spriatelených zahraničných štátov na území Ukrajiny.
- Územné otázky: Územné zisky, ktoré Rusko dosiahlo od februára 2014, medzinárodné spoločenstvo neuznáva. Kontaktná línia je východiskovým bodom pre rokovania. Územné otázky sa prerokujú až po úplnom a bezpodmienečnom prímerí.
- Sankcie: Niektoré sankcie voči Rusku môžu byť zrušené po etapách a postupne, s mechanizmom na opätovné zavedenie sankcií v prípade potreby. Zmrazené ruské štátne aktíva sa použíjú na obnovu Ukrajiny alebo zostanú zmrazené, kým nebudú zaplatené reparácie.
- Implementácia: Dohodnúť sa na jasnom, vyváženom a dosiahnuteľnom pláne implementácie a presadzovania dohôd.

II. Ďalší krok – dohoda na prímerí a programe stretnutia lídrov
- Po stretnutí v Istanbule budú strany pokračovať v rokovaniach, ktoré sa zamerajú na: (1) úplné a bezpodmienečné prímerie: jeho modality a monitorovanie; (2) opatrenia na budovanie dôvery; (3) prípravu, dohodu o programe a štruktúre budúcich rozhovorov lídrov o kľúčových témach.
- Rokovania sa uskutočnia za účasti Spojených štátov a Európy.
III. Prímerie
- Úplné a bezpodmienečné prímerie vo vzduchu, na pevnine a na mori po dobu najmenej 30 dní (s možnosťou predĺženia každých 30 dní) ako nevyhnutný predpoklad a podmienka mierových rokovaní.
- Monitorovanie režimu prímeria pod vedením USA a s podporou tretích krajín.

IV. Opatrenia na budovanie dôvery
- Po úspešnej výmene vojnových zajatcov po rokovaniach v Istanbule strany pokračujú v procese výmeny všetkých vojnových zajatcov (princíp „všetkých za všetkých“).
- Dohoda o bezpodmienečnom návrate všetkých deportovaných a vysídlených ukrajinských detí Ruskou federáciou a prepustení všetkých civilných väzňov Ruskom. Tieto opatrenia by sa mali vzťahovať na všetky kategórie osôb uvedených na zozname, a to od februára 2014.
V. Stretnutie lídrov
- Lídri Ukrajiny a Ruska sa stretnú, aby sa dohodli na kľúčových aspektoch konečného mierového urovnania.
- Kľúčové témy mierovej dohody, na ktorých sa musia lídri dohodnúť:
- Trvalé a úplné zastavenie nepriateľských akcií: podmienky, monitorovanie, sankcie za porušenia;
- Záruky bezpečnosti a neopakovania agresie;
- Územné otázky;
- Ekonomika, kompenzácie, rekonštrukcia;
- Postihy za porušenie dohôd;
- Uzavretie konečnej mierovej dohody.
16. mája 2025 sa v prezidentskom paláci Dolmabahce v Istanbule po prvýkrát za tri roky uskutočnili priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. Ruskú delegáciu viedol ruský prezidentský asistent Vladimir Medinskij a ukrajinskú delegáciu viedol ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Počas rokovaní sa strany dohodli na výmene väzňov v pomere 1 000 za 1 000. Výmena sa uskutočnila od 23. do 25. mája. Okrem toho sa Moskva a Kyjev dohodli na výmene dokumentov, ktoré by podrobne opisovali víziu každej strany o podmienkach prímeria. Rusko uviedlo, že pripravuje ďalší dokument, „memorandum o budúcej mierovej zmluve“. Nie je jasné, ako sa líši od zoznamu mierových podmienok, ale Kremeľ zdôraznil, že zoznam podmienok a memorandum sú dva rôzne dokumenty.