Hamas 1. júna 2025 oznámil, že je pripravený okamžite začať nové kolo nepriamych rokovaní o zostávajúcich „sporných bodoch“ uprostred tlaku mediátorov na zmiernenie svojho postoja po tom, čo teroristická skupina predložila odpoveď na návrh USA na dohodu o prímerí a zadržiavaní rukojemníkov, ktorú Washington označil za „úplne neprijateľnú“. Hamas vo vyhlásení uviedol, že jeho cieľom pri nových rozhovoroch bude dosiahnuť dohodu, ktorá „zabezpečí pomoc pre našich ľudí a ukončenie humanitárnej katastrofy, čo v konečnom dôsledku povedie k trvalému prímeriu a úplnému stiahnutiu okupačných síl“. Teroristická skupina nepovedala, že by odvolala alebo revidovala návrh, ktorý v sobotu predložila špeciálnemu vyslancovi USA Stevovi Witkoffovi, píše Times of Israel.

Witkoff v sobotu povedal, že reakcia Hamasu „nás vracia späť“ a dodal, že chcel, aby Hamas prijal jeho „rámcový návrh“ ako základ pre kolo „bezprostredných rozhovorov“, ktoré sa majú uskutočniť v nasledujúcich dňoch. Americký prezident Donald Trump v piatok naznačil, že dohoda by mohla byť oznámená neskôr v ten istý deň alebo v sobotu. Witkoffovo vyhlásenie bolo prvým, čo verejne odhalil, že jeho návrh bol len východiskovým bodom pre ďalšie kolo rozhovorov. Hamas vo svojom nedeľňajšom vyhlásení potvrdil svoju ochotu viesť tieto rozhovory.

V sobotňajšej odpovedi Witkoffovi sa k návrhu amerického vyslanca navrhla séria zmien vrátane jednej, ktorá by Izraelu sťažila obnovenie bojov, ak sa rokovania o trvalom prímerí neukončia do konca 60-dňového prímeria, ktoré naznačili USA, uviedol zdroj priamo zapojený do rokovaní. Aktualizovaný návrh predložený Hamasom tiež predpokladá, že prepustenie 10 rukojemníkov bude rozložené počas celého dvojmesačného prímeria, a nie v dvoch dávkach v prvý a siedmy deň, ako to stanovil americký Witkoff, uviedol zdroj. Táto zmena mala zabrániť premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, aby po prepustení 10 rukojemníkov opustil rokovania o trvalom prímerí alebo aby sa do rokovaní úplne odmietol zapojiť, ako to urobil počas predchádzajúceho prímeria, ktoré sa skončilo v marci, keď Izrael obnovil intenzívne boje v Gaze.

V nedeľnom vyhlásení sa Hamas poďakoval arabským mediátorom Kataru a Egyptu za ich úsilie o dosiahnutie prímeria. O niekoľko hodín skôr obe krajiny vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom „zdôraznili dôležitosť zintenzívnenia úsilia o prekonanie prekážok, ktorým čelia rokovania“. Kancelária premiéra Benjamina Netanjahua v nedeľu uviedla, že Izrael prijal Witkoffov návrh. Jeho kabinet však o ňom ešte nehlasoval a niekoľko krajne pravicových ministrov vyjadrilo svoj nesúhlas. Návrh USA bol formulovaný v úzkej koordinácii s ministrom pre strategické záležitosti Ronom Dermerom, ktorý ho s Witkoffom preskúmal počas návštevy Washingtonu minulý týždeň.

Witkoffov návrh stanovuje, že strany by museli dosiahnuť dohodu o parametroch čiastočného stiahnutia Izraela z Gazy počas 60-dňového prímeria. Taktiež predpokladá ďalšie rokovania počas prímeria o možnom urovnaní, ktoré by ukončilo vojnu. Podľa Witkoffovho najnovšieho návrhu, ktorého pravosť potvrdili pre The Times of Israel dva zdroje oboznámené s rokovaniami, by Hamas počas 60-dňového prímeria prepustil 10 živých izraelských rukojemníkov držaných v Gaze a vrátil telá 18 zosnulých rukojemníkov. Na oplátku by Izrael prepustil 125 palestínskych odsúdených za terorizmus, ktorí si odpykávajú doživotné tresty, 1 111 obyvateľov Gazy zadržiavaných od začiatku vojny 7. októbra 2023 a 180 tiel Palestínčanov, ktoré v súčasnosti drží Izrael.

Izraelské obranné sily (IDF) by sa tiež stiahli z niektorých oblastí, kde sú v súčasnosti nasadené jednotky; parametre stiahnutia by boli finalizované „počas rokovaní o blízkosti“. V súčasnosti je v Gaze držaných 58 rukojemníkov vrátane tiel najmenej 35 mŕtvych, ktorých IDF potvrdila, a 20 rukojemníkov, o ktorých sa predpokladá, že sú nažive. Existujú vážne obavy o blaho troch ďalších, uviedli izraelskí predstavitelia. Minister obrany Jisrael Kac v nedeľu povedal, že „bez ohľadu na akékoľvek rokovania“ nariadil IDF, aby „pokračovali vo svojej činnosti v Gaze“ a dosiahli všetky ciele.

Po Kacovom vyhlásení IDF oznámili, že náčelník generálneho štábu generálporučík Eyal Zamir nariadil armáde rozšíriť pozemnú ofenzívu proti Hamasu na ďalšie oblasti v pásme Gazy. IDF ďalej uviedli, že Zamir dostal pokyn zriadiť ďalšie miesta na distribúciu pomoci pre palestínske civilné obyvateľstvo. V Gaze boli zriadené iba štyri miesta pomoci a nie všetky sú v prevádzke. Tri sa nachádzajú v južnej časti Gazy v Rafahu a jedno susedí s koridorom Netzarim v centrálnom pásme, čo núti mnohých obyvateľov Gazy vydávať sa na dlhé a nebezpečné cesty cez vojnovú zónu, aby si vyzdvihli škatule s pomocou, ktorá im bude stačiť na niekoľko dní. Systém, ktorý riadi Izraelom a USA podporovaná Humanitárna nadácia pre Gazu, sa stretol s kritikou zo strany humanitárnych skupín, ktoré tvrdia, že nedodržiava humanitárne zásady.