Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Ukrajina a Ruská federácia majú odlišné prístupy k výrobe dronov

Ukrajina vyrába viac typov dronov, čomu pomáha obrovský domáci priemysel bezpilotných lietadiel so stovkami spoločností, ktoré vyrábajú širokú škálu rôznych modelov a technológií.

05.04.2025 17:00
debata

Rusko prevádzkuje menej typov dronov ako Ukrajina, čo uľahčuje ich identifikáciu a zničenie. Operátor dronov z ukrajinských Síl bezpilotných systémov Dimko Žluktenko o tom hovoril v komentári pre Business Insider (BI). Niektoré typy ruských bezpilotných lietadiel sú podľa neho veľmi ľahko identifikovateľné. Povedal, že Rusi len zriedka robia nejaké zmeny v konštrukcii.

Kryvyj Rih po ruskom útoku 4. apríla 2025 Čítajte viac Nový ruský raketový útok na Kryvyj Rih zabil najmenej 19 ľudí vrátane 9 detí

BI uvádza, že Ukrajina vyrába viac typov dronov, čomu pomáha obrovský domáci priemysel bezpilotných lietadiel so stovkami spoločností, ktoré vyrábajú širokú škálu rôznych modelov a technológií. Rusko sa na druhej strane zameralo na výrobu niekoľkých typov dronov, no vo veľkých množstvách. Žluktenko v rozhovore s novinármi zdôraznil, že prístup Ukrajiny znamená, že je „ľahšie prekvapiť nepriateľa“. Dodal, že nepriateľské drony sa dajú ľahko identifikovať, pretože ich Ruská federácia len zriedka modernizuje.

Ruskí vojaci s dronom Čítajte viac Po dronovom útoku na Charkov zomreli štyria ľudia, zasiahnuté boli aj iné ukrajinské mestá

BI vysvetlil, že v Ruskej federácii je obstarávanie obrany veľmi centralizované – vojaci dostávajú zbrane prostredníctvom štátnych výrobcov zbraní, ako aj spojencov ako Irán a Severná Kórea. Na Ukrajine stovky domácich obranných spoločností spolupracujú priamo s vojenskými jednotkami. Ukrajinci si tak dokážu rýchlo otestovať a vylepšiť svoje drony. James Patton Rogers, expert na drony z Cornell Brooks Institute for Technology Policy, novinárom povedal, že centralizovanejší prístup Ruskej federácie k výrobe dronov znamená, že ak je chyba v jednom komponente, rozšíri sa na všetky drony. „Ak existuje medzera, ktorá umožňuje hacknutie systému, rozšíri sa na všetky systémy a robí ich zraniteľnými,“ dodal.

Dom v Charkovskej oblasti po ruskom útoku 27. marca 2025 Čítajte viac Ukrajinské obranné sily zostrelili 89 ruských bezpilotných lietadiel

BI zdôraznil, že Ukrajina vyrába viac inovatívnych dronov ako Ruská federácia, no má oveľa menšiu výrobnú kapacitu. Z tohto dôvodu sú ukrajinskí vojaci niekedy nútení používať drony, ktoré boli zakúpené od západných a čínskych spoločností. Podľa Žluktenka sú tieto drony potrebné, ale spravidla nefungujú tak dobre ako drony ukrajinskej výroby vytvorené špeciálne na boj proti okupantom. Na Ukrajine uviedli, že viac ako 96 % z 1,5 milióna dronov zakúpených v minulom roku bolo ukrajinského pôvodu. V roku 2025 by sa toto percento malo ešte zvýšiť.

FPV dron s optickým vláknom Čítajte viac Drony s optickými vláknami nemajú budúcnosť

Novinári pripomenuli, že v roku 2024 ruský prezident Vladimir Putin povedal, že jeho krajina bude vyrábať 1,4 milióna bezpilotných lietadiel ročne. Nie je však jasné, či sa tento cieľ podarilo naplniť. Mnohé z dronov, ktoré Rusko používa na útok na Ukrajinu, sú typu Shahed. Publikácia pripomenula, že tieto drony a ich výrobné technológie odovzdal Ruskej federácii Irán. „Rusko nemá rovnakú produkciu ako Ukrajina, ani čo do rozsahu, ani z hľadiska rozmanitosti,“ ubezpečil Mauro Gilli, vedúci výskumník v oblasti vojenských technológií na ETH Zürich. Povedal, že Ukrajina ako prvá na svete vyvinula niektoré bezpilotné technológie. Patria sem námorné drony a drony schopné preletieť viac ako 2 800 km.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #drony #vojna na Ukrajine