Rusko prevádzkuje menej typov dronov ako Ukrajina, čo uľahčuje ich identifikáciu a zničenie. Operátor dronov z ukrajinských Síl bezpilotných systémov Dimko Žluktenko o tom hovoril v komentári pre Business Insider (BI). Niektoré typy ruských bezpilotných lietadiel sú podľa neho veľmi ľahko identifikovateľné. Povedal, že Rusi len zriedka robia nejaké zmeny v konštrukcii.

BI uvádza, že Ukrajina vyrába viac typov dronov, čomu pomáha obrovský domáci priemysel bezpilotných lietadiel so stovkami spoločností, ktoré vyrábajú širokú škálu rôznych modelov a technológií. Rusko sa na druhej strane zameralo na výrobu niekoľkých typov dronov, no vo veľkých množstvách. Žluktenko v rozhovore s novinármi zdôraznil, že prístup Ukrajiny znamená, že je „ľahšie prekvapiť nepriateľa“. Dodal, že nepriateľské drony sa dajú ľahko identifikovať, pretože ich Ruská federácia len zriedka modernizuje.

BI vysvetlil, že v Ruskej federácii je obstarávanie obrany veľmi centralizované – vojaci dostávajú zbrane prostredníctvom štátnych výrobcov zbraní, ako aj spojencov ako Irán a Severná Kórea. Na Ukrajine stovky domácich obranných spoločností spolupracujú priamo s vojenskými jednotkami. Ukrajinci si tak dokážu rýchlo otestovať a vylepšiť svoje drony. James Patton Rogers, expert na drony z Cornell Brooks Institute for Technology Policy, novinárom povedal, že centralizovanejší prístup Ruskej federácie k výrobe dronov znamená, že ak je chyba v jednom komponente, rozšíri sa na všetky drony. „Ak existuje medzera, ktorá umožňuje hacknutie systému, rozšíri sa na všetky systémy a robí ich zraniteľnými,“ dodal.

BI zdôraznil, že Ukrajina vyrába viac inovatívnych dronov ako Ruská federácia, no má oveľa menšiu výrobnú kapacitu. Z tohto dôvodu sú ukrajinskí vojaci niekedy nútení používať drony, ktoré boli zakúpené od západných a čínskych spoločností. Podľa Žluktenka sú tieto drony potrebné, ale spravidla nefungujú tak dobre ako drony ukrajinskej výroby vytvorené špeciálne na boj proti okupantom. Na Ukrajine uviedli, že viac ako 96 % z 1,5 milióna dronov zakúpených v minulom roku bolo ukrajinského pôvodu. V roku 2025 by sa toto percento malo ešte zvýšiť.

Novinári pripomenuli, že v roku 2024 ruský prezident Vladimir Putin povedal, že jeho krajina bude vyrábať 1,4 milióna bezpilotných lietadiel ročne. Nie je však jasné, či sa tento cieľ podarilo naplniť. Mnohé z dronov, ktoré Rusko používa na útok na Ukrajinu, sú typu Shahed. Publikácia pripomenula, že tieto drony a ich výrobné technológie odovzdal Ruskej federácii Irán. „Rusko nemá rovnakú produkciu ako Ukrajina, ani čo do rozsahu, ani z hľadiska rozmanitosti,“ ubezpečil Mauro Gilli, vedúci výskumník v oblasti vojenských technológií na ETH Zürich. Povedal, že Ukrajina ako prvá na svete vyvinula niektoré bezpilotné technológie. Patria sem námorné drony a drony schopné preletieť viac ako 2 800 km.