Zatiaľ čo sa americkí vyjednávači snažia presvedčiť Rusko, aby našlo spôsob, ako zastaviť paľbu na Ukrajine, a Vladimir Putin naďalej stanovuje ako podmienku úplnú okupáciu štyroch oblastí, vojaci na fronte pokračujú podľa slov jedného ukrajinského veliteľa brigády v „strieľaní, kým nebude rozkaz zastaviť paľbu“. Ruská armáda, ktorá v roku 2024 napredovala slimačím tempom, no stále najvýraznejším od inváznej operácie, sa už viac ako mesiac nemôže hýbať.

Ukrajinskí vojaci a velitelia bojujúci v prvých líniách pre The New York Times uviedli, že k stabilizácii frontu prispelo niekoľko faktorov: nové obranné stratégie s väčšou integráciou jednotiek ovládajúcich bezpilotné lietadlá, rýchle prispôsobenie sa meniacim sa hrozbám, únava v ruskej armáde a zvýšenie morálky na Ukrajine po vymenovaní nového veliteľa pozemných síl generála Mychaila Drapatého v januári. Dôležitú úlohu podľa bojovníkov zohrala aj operácia v Kurskej oblasti, ktorá stiahla významné ruské sily vrátane bombardérov.

V severovýchodnom sektore frontu sa ruským jednotkám už takmer mesiac nedarí rozširovať svoje malé predmostie na rieke Oskol, uviedol Jurij Fedorenko, veliteľ 429. pluku bezpilotných systémov ukrajinských ozbrojených síl. Podľa plukovníka Dmitrija Palycu, veliteľa 33. mechanizovanej brigády, ktorá bráni mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti z juhu, „nepriateľ za posledné 3–4 týždne nepostúpil ani o meter“. Ruské jednotky sa koncom leta – začiatkom jesene 2024 priblížili k Pokrovsku, hlavnému zásobovaciemu uzlu pre ukrajinskú skupinu v Donbase, na vzdialenosť 8 až 10 kilometrov. „Momentálne môžeme povedať, že sme situáciu stabilizovali,“ hovorí Palyca. Na juhu, v Záporožskej oblasti, ruské jednotky pred dvoma mesiacmi podnikli sériu útokov, ktorými sa pokúšali prekonať Dneper; všetky boli podľa ukrajinských vojakov neúspešné.

Od vážnych pokusov o obkľúčenie mesta Záporožie sa upustilo v dôsledku presunu niektorých jednotiek do Kurskej oblasti, povedal starší seržant Andrej Klimenko, ktorý už dlhé mesiace bojuje v južnom sektore. Podľa plukovníka Olega Grudzeviča, zástupcu veliteľa 43. mechanizovanej brigády, operácia Kursk „naozaj odtiahla významnú časť nepriateľských síl“ z iných častí frontu. Napríklad Grudzevič hovorí, že neďaleko Kupjanska na severovýchode Ukrajiny sa bombardovanie pomocou kĺzavých bômb, ktoré sa za posledný rok stali jednou z najúčinnejších zbraní Ruska, znížilo na polovicu. Namiesto toho bombardéry udreli na osady okupované Ukrajincami v Kurskej oblasti.

Zložitú situáciu na fronte priznávajú aj v Rusku. Moskva chce získať kontrolu nad celým územím štyroch čiastočne okupovaných oblastí – Donecka, Luhanska, Záporožia a Chersonu – a trvala na tom pri rokovaniach s americkou delegáciou v Saudskej Arábii, uviedli zdroje pre The Moscow Times. Pretože dosiahnuť to vojenskými prostriedkami je teraz nepravdepodobné. Vedenie zdĺhavých rokovaní a „súčasné použitie vojenskej sily na získanie kontroly“ nad oblasťami v rámci ich administratívnych hraníc je „najhoršou možnosťou, pretože prechod cez rieky je vždy bolestivá operácia,“ povedal súčasný ruský predstaviteľ:
Dúfame, že nájdeme možnosť, ktorá nebude vyžadovať prekročenie Dnepra a útok na Cherson. Naozaj dúfam, že k tomu nedôjde. Bude to pre nás znamenať tisícové straty.
Ruská armáda nie je schopná tieto oblasti rýchlo obsadiť vojenskými prostriedkami; už aj dobytie niekoľkých dedín je veľkým úspechom, domnieva sa izraelský vojenský expert David Sharp. "Aby bol prekročený Dneper a dobytý Cherson, alebo dokonca len dobyté mesto Záporožie, ktoré sa nachádza na oboch brehoch, musí sa stať niečo mimoriadne. Je to mimoriadne náročná úloha. Buď musí byť dramaticky posilnená ruská armáda, čo sa nestane náhle alebo z ničoho nič, alebo sa obrana Ukrajiny musí úplne zrútiť,“ povedal Sharp. Teraz sa podľa Grudzeviča ruská armáda obmedzuje na „štípanie komármi“ – malé útoky, ktoré zvyčajne končia neúspechom. Očakáva však návrat ruských jednotiek z Kurskej oblasti na front.
Pravda, ukrajinské jednotky sa odtiaľ môžu tiež vrátiť do obranných pozícií. Ukrajinské ozbrojené sily sa navyše stále snažia udržať Rusov na ruskom území. Minulý týždeň zaútočili na Belgorodskú oblasť. Napriek ubezpečeniam Kremľa, že ofenzíva bola odrazená, pomerne malá skupina ukrajinských jednotiek postupuje a zaberá pozície v ruskej oblasti, uvádza The Telegraph. Operácia je rozsahom oveľa menšia ako operácia v Kurskej oblasti a sily pravdepodobne nie sú väčšie ako 500 vojakov, hovorí John Hardy, zástupca riaditeľa programu Rusko v Nadácii na obranu demokracií. Prelomením opevnení pri hraniciach s Belgorodskou oblasťou však ukrajinské jednotky zlepšili svoje taktické pozície a získali späť časť iniciatívy, čím „donútili Rusko reagovať na plány ukrajinského velenia, a nie presadzovať svoje vlastné,“ povedala pre The Telegraph Olesja Gorjajnová, spoluzakladateľka Ukrajinského centra pre bezpečnosť a spoluprácu.