Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zaviesť na Ukrajine dočasnú správu vecí verejných pod záštitou OSN a západných krajín s cieľom „priviesť k moci schopnú vládu, ktorá sa teší dôvere ľudu“, s ktorou by Rusko mohlo podpísať mierovú zmluvu. „Pod záštitou OSN, Spojených štátov amerických, s európskymi krajinami a samozrejme s našimi partnermi a priateľmi by bolo možné diskutovať o možnosti dočasného riadenia na Ukrajine. Aby sa konali demokratické voľby,“ povedal Putin počas rozhovoru s námorníkmi z jadrovej ponorky Archangeľsk, informujú Moscowtimes.

Podľa neho dokumenty podpísané s novými ukrajinskými úradmi „budú uznávané na celom svete a budú spoľahlivé“, keďže Rusku v súčasnosti nie je jasné, s kým uzavrie dohodu. Putin poznamenal, že prezidentské voľby na Ukrajine sa minulý rok nekonali, takže Volodymyra Zelenského nemožno považovať za legitímnu hlavu štátu. „Ak je on sám nelegitímny, tak aj všetci ostatní,“ vysvetlil. Podľa Putina začínajú Ukrajinu za týchto podmienok viesť „neonacistické formácie“ ako „Azov“. Pripomenul, že vonkajšia správa vecí verejných v rámci mierových aktivít OSN bola predtým zavedená vo Východnom Timore, Papui Novej Guinei a niektorých častiach bývalej Juhoslávie. „Ale toto je len jedna možnosť. Nehovorím, že iné neexistujú… Ale toto je jedna z možností a takáto prax v práci OSN existuje,“ poznamenal Putin.

Prezident tiež uviedol, že Rusko drží strategickú iniciatívu pozdĺž celej frontovej línie a môže doraziť Ozbrojené sily Ukrajiny (AFU). „Len nedávno som povedal: ‚Dorazíme ich‘ Existuje dôvod domnievať sa, že ich dorazíme,“ povedal Putin. Ruská armáda podľa neho dobyla 99 % územia Luhanskej oblasti, ako aj viac ako 70 % území Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Rusko „postupne, nie tak rýchlo, ako by si niektorí želali“, smeruje k dosiahnutiu stanovených cieľov vojenskej operácie a ukrajinský ľud si musí uvedomiť, že ruské sily „naberajú na sile a konajú čoraz efektívnejšie,“ zdôraznil Putin. Zároveň sa vyslovil za mierové vyriešenie konfliktu, ale „nie na naše náklady“, keďže bezpečnosť Ruska musí byť zaistená z dlhodobej historickej perspektívy.
USA reagovali na Putinov návrh na vonkajšiu kontrolu na Ukrajine v podstate odmietnutím. Hovorca Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu pripomenul, že riadenie na Ukrajine je určené jej ústavou a obyvateľmi krajiny.