Pjotr Tolstoj je prapravnukom slávneho spisovateľa. Predovšetkým je však podpredsedom Štátnej Dumy, vedúci delegácie svojej krajiny v OBSE, významné meno v Jednotnom Rusku, strane Vladimíra Putina. Pestrosť jeho curriculum vitae mu nikdy nebránila v tom, aby sa vyjadril ako pravý jastrab, tvrdý medzi drsnými. „Hovorím, čo si myslia moji ľudia. Veľmi dobre vieme, že Európa teraz pokročila tak ďaleko so svojím protiruským delíriom, že všetci podporujete pokračovanie vojny." Tolstoj poskytol rozhovor talianskemu denníku Corriere Della Sera, v ktorom mu rozhodne nechýba sebavedomie.

Čo si myslíte o Trumpovom ultimáte pre vás, ak neprijmete prímerie?
Akékoľvek seriózne vyjednávanie trvá dlho a Rusko sa určite nikam neponáhľa. Zdá sa mi, že výsledky stretnutia v Džidde sú prehnané. Zatiaľ čo sa oni rozprávali, naši hrdinovia načrtávajú nový scenár vyjednávania, ktorým sa dokončí vyčistenie Kurskej oblasti.
Malo by teda Rusko pokračovať naplno?
Podľa mňa by sme mali prikladať menší význam upraveným tváram amerických vyjednávačov alebo stále rovnako vyzerajúcemu obleku toho pána v Kyjeve. Už nikdy by sme nemali hľadieť na Západ s nádejou, vždy hľadať podtext v prejavoch a gestách ich vodcov. Aký je pre nás rozdiel v tom, čo si myslia Američania alebo Ukrajinci, alebo kto čo povedal počas ich rokovaní, alebo koľko máte vy, Európania, v úmysle minúť? Nebudú to oni, kto ukončí túto vojnu.

Kto to teda urobí?
My. Jednoduchý ruský vojak, schopný prejsť pätnásť kilometrov v plynovode a potom zvíťaziť (s odkazom na epizódu z posledných dní, ktorá je v Rusku veľmi oslavovaná). Našich nepriateľov robí poslušnými len ich živočíšny strach z našej armády. Vždy to tak bolo, vždy to tak bude.
Aká pekná perspektíva…
Rusko navrhne mier. Vojnu môžeme zastaviť sami, ale návrat k predchádzajúcej situácii a reštitúcia toho, čo sme dobyli, neprichádza do úvahy. Keď bude tento princíp stanovený, uzavrieme mier.

Nemal by podľa vás Putin prijať Trumpom navrhované prímerie?
Nehovorím za prezidenta. Ale nech nepriatelia navrhnú čokoľvek, Rusko musí vyhrať. Som si istý, že budeme vedieť uvažovať pokojne, s istotou a bez ohľadu na programy a harmonogramy nariadené zo zahraničia. Presne to robí naša armáda. Bolo by dobré, keby sme sa to všetci naučili.
Považujete Trumpa za nepriateľa?
Nový americký prezident je vecný ako realitný maklér. Okamžite pochopil, čo vy nie: regióny bývalej Ukrajiny, ktoré sa dostali pod ruskú kontrolu a ktoré sú teraz súčasťou Ruska v súlade s našou ústavou, zostanú naše, ako som už povedal. Snažíme sa mu dôverovať, ale viete, dôvera je vždy výsledkom konkrétnych činov, najmä v zahraničnej politike. Trump zatiaľ nepovedal nič o tom, čo má v súvislosti s rokovaniami skutočne na mysli. Rusko nikdy nebude súhlasiť s niektorými návrhmi, ktoré kolujú v západnej verejnej mienke. Počkajme a potom uvidíme.

Čo by mohlo byť protihodnotou Ruska za Trumpovu mierovú ponuku?
Prečo by sme mali niečo ponúkať? Trump každý deň hovorí, že Ukrajina prehrala. Aj Európa to implicitne priznáva: za tri roky ste prešli od túžby zraziť ruského agresora na kolená tísickami ekonomických sankcií a masívnou pomocou Ukrajine z hrdého zámeru považovať kapituláciu Kyjevom za neprijateľnú. Ale ak to bude potrebné, môžeme počkať ďalšie tri roky, aby ste mali čas pochopiť, že Ukrajina skôr či neskôr prehrá.
Zdá sa vám, že Trump vám chce dať viac času?
Aspoň hneď povedal: poďme diskutovať. Nerobí to z lásky k našej krajine alebo k Putinovi. Jednoducho nechce, aby Západ a najmä USA vyšli z tejto konfrontácie ako porazení.
Ste presvedčený, že Putinova zdržiavacia stratégia vás privedie k víťazstvu?
Čas je na našej strane. Naďalej sa zameriavame na hlavné ciele: víťazstvo vo vojne a zaistenie bezpečnosti Ruska na celé generácie. Nepotrebujeme nikoho okrem seba.