Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Experti Ženevského centra pre bezpečnostnú politiku načrtli model možného prímeria na Ukrajine

Správa odborníkov zo Ženevského centra pre bezpečnostnú politiku hovorí o tom, ako by sa dalo technicky zabezpečiť prímerie vo vojne Ruska proti Ukrajine.

10.03.2025 09:20
debata

Skupina expertov zo Ženevského centra pre bezpečnostnú politiku (GCSP) zverejnila 31-stranový dokument, ktorý podrobne skúma technické detaily toho, ako možno monitorovať a presadzovať prímerie pozdĺž frontovej línie, ktorá sa tiahne cez 1200 kilometrov vo vojne Ruskej federácie proti Ukrajine. Americký denník The New York times (NYT) publikoval o zverejnenom dokumente článok v nedeľu 9. marca. Samotný dokument bol distribuovaný ešte vo februári cez dôverný kanál: na pravidelných stretnutiach v Ženeve medzi americkými, ruskými a ukrajinskými expertmi na zahraničnú politiku blízkymi ich vládam, objasňuje NYT.

Sergej Lavrov Čítajte viac Lavrov: Rusko zastaví vojenské operácie na Ukrajine až vtedy, keď bude spokojné s výsledkom rokovaní

Nárazníková zóna by podľa NYT mohla byť široká najmenej 10 kilometrov na oddelenie oboch armád, vyčlenených by mohlo byť päťtisíc civilistov a policajtov na hliadkovanie. Na zaistenie bezpečnosti týchto pozorovateľov by mohlo byť potrebných asi 10 000 zahraničných vojakov. Pozorovatelia by museli podávať správy o dodržiavaní prímeria a o tom, či boli ťažké zbrane stiahnuté do dohodnutej vzdialenosti od nárazníkovej zóny. Predpokladá sa, že misia by pôsobila pod mandátom Organizácie Spojených národov (OSN).

Dobropilija po ruskom útoku 8. marca 2025 Čítajte viac Rusko zaútočilo dronom na civilný podnik v Bogoduchove

Odporúčania GCSP pre fungovanie prímeria:

  • Uzavretie dohody o prímerí medzi Ukrajinou a Ruskom, v prípade potreby so zapojením sprostredkovateľa (sprostredkovateľov).
  • Dohodnite sa na línii prímeria a kodifikujte ju, pretože bude základom, od ktorého musia strany odstúpiť.
  • Vytvorte Spoločnú vojenskú koordinačnú komisiu (JMCC – Joint Military Coordination Comission), ktorá umožní vojenské kontakty a koordináciu, prostredníctvom ktorej si strany môžu vymieňať informácie a navzájom sa zodpovedať. Bilaterálnu spoluprácu by mohol rozšíriť multilaterálny styčný tím tretej strany.
  • Dohodnite sa na nárazníkovej zóne a obmedzovacích zónach pre ťažké zbrane.
  • Dislokujte medzinárodnú monitorovaciu a overovaciu misiu na monitorovanie prímeria a overenie stiahnutia ťažkých zbraní.
  • Zapojte krajiny, najmä z Európy, aby poskytli vojakov a vedenie medzinárodnej monitorovacej misii a aby sa prostredníctvom JMCC spojili s Ukrajinou a Ruskom s cieľom ukončiť násilie a znížiť riziko jeho opakovania.
  • Vykonajte humanitárne odmínovanie, najmä v nárazníkovej zóne, aby ste vyčistili oblasť, kde môžu pôsobiť medzinárodní pozorovatelia a kam sa ľudia vysídlení násilím môžu vrátiť.
  • So súhlasom obidvoch strán otvorte humanitárne koridory cez líniu prímeria, aby ste umožnili slobodu pohybu a prístup na obnovu a rekonštrukciu.
  • Spolupracujte s občianskou spoločnosťou s cieľom riešiť potreby postihnutého obyvateľstva a vytvárať príležitosti pre samotné postihnuté spoločenstvá ako aktérov zmeny.
  • Dohodnúť sa na bezpečnostných zárukách na zníženie pravdepodobnosti obnovenia násilností.
  • Využite prímerie ako prvý krok k širšiemu balíku dohôd vrátane politického urovnania, ako aj dohôd o kontrole zbrojenia a opatreniach na budovanie dôvery a bezpečnosti medzi NATO a Ruskom a strategickej stability medzi Spojenými štátmi a Ruskom, ako aj diskusie o budúcnosti európskej bezpečnosti.
Moskovský Kremeľ Čítajte viac Kremeľský poradca Suslov: Chceme neutrálnu Ukrajinu bez európskych vojakov

Na príprave dokumentu sa podieľali predstavitelia Ukrajiny, Ruskej federácie, USA a EÚ

Podľa riaditeľa Ženevského centra pre bezpečnostnú politiku Thomasa Gremingera medzi expertmi, ktorí sa podieľali na príprave dokumentu, boli zamestnanci medzinárodných organizácií a bývalí vojenskí velitelia so skúsenosťami s mierovými aktivitami. Všetci vystupovali anonymne. „Museli sme byť veľmi diskrétni,“ zdôraznil Greminger a spresnil, že organizoval „dôverné diskusie“ medzi expertmi na zahraničnú politiku z Ukrajiny, Ruska, USA a európskych krajín. Podľa neho účastníci týchto stretnutí, ktorých totožnosť riaditeľ centra nezverejnil, konali „osobne“, hoci sa predpokladalo, že budú vopred informovať vlády svojich krajín a následne s nimi vykonajú debrífing.

Rusi útočia na Ukrajincov opúšťajúcich Sudžu v Kurskej oblasti
Video
Ruská armáda sa snaží vytlačiť ukrajinských vojakov z Kurskej oblasti. (marec 2025) / Zdroj: Ministerstvo obrany Ruskej federácie

Putin – najväčší problém pri realizácii mierového plánu

Mnohí odborníci sa zhodujú, že najťažším prvkom pri realizácii ich návrhov je postoj ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyjadrujú skeptický postoj k jeho ochote súhlasiť s prímerím a dodržiavať jeho podmienky. „Ruskí predstavitelia takmer až do samého začiatku vojny sľubovali, že nemajú v úmysle napadnúť Ukrajinu. A žiadna monitorovacia misia nemôže odradiť ruského prezidenta, ak by sa rozhodol spustiť novú inváziu na Ukrajinu,“ píše NYT. „Nemyslím si, že by Rusko súhlasilo s niečím, kde Ukrajina zostane nezávislá a suverénna, dokonca aj na území, ktoré kontroluje,“ povedal Janis Kluge, expert na Rusko z Inštitútu pre svetovú bezpečnosť (SWP) v Berlíne.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine