Ruská federácia sa pripravuje na jarno-letnú ofenzívu svojich inváznych síl na území Ukrajiny. Informoval o tom v Rádiu NV vojenský expert a bývalý hovorca Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Vladislav Seleznev. „Musíme pochopiť, že nepriateľ teraz kladie základy ďalšej jarno-letnej ofenzívy na území našej krajiny. Asi nemá cenu dúfať, že Putin je pripravený vzdať sa svojich ambícií. Absolútne jasná artikulácia všetkých predstaviteľov Kremľa nenechá nikoho na pochybách. Neviem, aké ilúzie má pán Trump, ale je zrejmé, že o situácii na bojisku a výsledku tohto súboja v rusko-ukrajinskej vojne sa rozhodne výlučne na bojisku,“ zdôraznil Seleznev. Expert zdôraznil, že faktor zdrojov zostáva pre Ukrajinu kľúčový, bez ohľadu na to, ktorej časti frontu sa to týka. Najmä prítomnosť dostatočného množstva delostreleckých zbraní umožňuje ukrajinským obranným silám dôverovať si na bojisku. A nedostatok zdrojov spôsobuje veľké problémy.

Zároveň, ako poznamenal odborník, situácia v okolí Pokrovska zostáva dosť dynamická, ale nedá sa povedať, že by ukrajinská armáda prešla do rozsiahlej protiofenzívy. „Nezodpovedá to skutočnosti. Prebiehajú určité protiofenzívne akcie. Zlepšenie určitej taktickej situácie na rôznych úsekoch frontu južne a juhozápadne od Pokrovska – to sa stalo. Ale o zásadnej zmene situácie na bojisku nemá cenu hovoriť,“ zdôraznil Seleznev. Podľa neho sú pozorované pokusy ruských útočníkov postúpiť smerom k diaľnici medzi Dneprom a Pokrovskom s cieľom odrezať jednu z kľúčových logistických tepien. „Nepriateľovi sa to nedarí veľmi dobre, no napriek tomu vynakladá veľké úsilie na dosiahnutie tohto cieľa, vrátane použitia obrnených vozidiel, ktoré sú v súčasnosti veľmi cenné,“ povedal Seleznev.

Zároveň zdôrazňuje, že stagnácia je pozorovaná aj na iných úsekoch frontu. Domnieva sa, že Rusi sa snažia nájsť slabé miesta v ukrajinskej obrane, o čom môže svedčiť aj fakt, že v súčasnosti je zaznamenaných viac stretov na Toreckom smere ako na Pokrovskom. „Je celkom možné, že ruský generálny štáb teraz určuje, čo by malo byť jeho prioritným cieľom v blízkej budúcnosti – pokus úplne zablokovať našu mestskú aglomeráciu Pokrovsk-Mirnograd alebo sa možno posunúť ku Konstantinovke a zaútočiť na ňu z juhu,“ povedal Seleznev. Expert povedal, že ho prekvapili pokusy Rusov vytvoriť predmostia na najmenej štyroch úsekoch pravého brehu Dnepra v Chersonskej oblasti. Ale tieto pokusy Rusov viedli k eliminácii ich vojakov. „Nepriateľ nemá šancu získať výhodu na juhu Chersonskej oblasti,“ domnieva sa Seleznev.

V rozhovore pre vysielanie Kyjev24 Seleznev vyhlásil: „Bez dodávok munície sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme efektívnejšieho a rozsiahlejšieho postupu nepriateľa na bojisku. Musíme sa však pozrieť aj na schopnosti ruskej armády, ktoré slabnú. V skutočnosti situácia nie je veľmi dobrá. Ak by sme mali neustálu a neprerušovanú logistiku od našich amerických partnerov, myslím si, že v priebehu niekoľkých mesiacov by sme mohli radikálne zmeniť situáciu na bojisku.“

V budúcnosti bude podľa neho všetko závisieť od toho, aké zdroje bude mať ukrajinská armáda a podľa toho čoho bude schopná ruská ekonomika a ruská vláda, či dokáže zvýšiť tlak na rôzne úseky frontu. „Takéto ťažké časy sme už zažili, najmä v prvých mesiacoch minulého roka, keď sme kvôli podivnému postaveniu Republikánskej strany v Amerike prišli o tie isté možnosti – získať naliehavo potrebnú delostreleckú muníciu na fronte a množstvo ďalšej vojenskej techniky, na ktorej sme boli kriticky závislí. Našli sme ďalšie možnosti, ako nedostatok čiastočne kompenzovať. Čo sa stane tentoraz? Myslím si, že zbraní a vojenskej techniky budeme mať dostatok na niekoľko dní, možno týždňov. Naši diplomati budú ďalej hľadať alternatívne zásoby. Existujú určité problémy s tým, kde získať zbrane, ale nejako sa zo situácie dostaneme. V každom prípade ukrajinský obranný priemysel pracuje na napĺňaní súčasných potrieb,“ komentoval Seleznev.

Podľa jeho názoru Rusi teraz nezmenia svoje aktivity na bojisku, presunú svoje základne, arzenály a sklady bližšie k frontovej línii, mysliac si, že Ukrajina nemá ďalekonosné zbrane kvôli zastaveniu dodávok z USA. Pritom okrem ATACMS je ukrajinská armáda vyzbrojená aj raketami Storm Shadow/SCALP, ktoré sú nemenej efektívne pri ničení nepriateľských cieľov. Na to, aby sa situácia na fronte nejako radikálne zmenila, potrebujú Rusi podľa odborníka výrazne zvýšiť svoje zdroje, a to je ťažké. Seleznev poznamenal, že ruská armáda má na Ukrajine v súčasnosti 620 000 vojakov vrátane jednotiek v Kurskej oblasti. Ich plány na rok 2025 zahŕňajú prísun ďalších 325 000, čo je v podstate len kompenzácia bežných strát.

"Nedá sa hovoriť o schopnosti Ruskej federácie zintenzívniť vojenské operácie. Pretože aby sa tak stalo, Putin potrebuje vykonať aspoň čiastočnú mobilizáciu. Na radikálnu zmenu situácie na bojisku potrebuje nepriateľ mnohonásobne viac prostriedkov. Kde ich môže vziať? Ruský obranný priemysel už funguje na maximálnu kapacitu. Jediné, na čo momentálne sústreďujú svoje úsilie, je rozširovanie výroby dronov… Teraz hovoríme o tom, že v budúcnosti môže nepriateľ zvýšiť používanie dronov na 500 kusov denne. To je veľa. Vynára sa otázka o schopnostiach našej protivzdušnej obrany a tu je na čom pracovať,“ povedal vojenský expert.

Vo všeobecnosti, ako poznamenal Seleznev, by mohla mať Ukrajina vážny problém s prevádzkou systémov protivzdušnej obrany, ak by bola pomoc USA pozastavená. „Ak nedostaneme rakety pre našu protivzdušnú obranu, potom bude nepriateľ môcť beztrestne posielať svoje riadené strely na celú našu krajinu. A v situácii, v ktorej sa nachádzajú Záporožie, Charkov, Dnepropetrovsk, Odesa, sa v podstate ocitne každé ukrajinské mesto. Výzva je veľmi vážna,“ hovorí. Seleznev zároveň zdôraznil, že netreba zabúdať na jeden bod: to, čo sa teraz komunikuje širokej verejnosti vo vyhláseniach najmä amerických predstaviteľov, je len jednou časťou procesu. „Ale to, čo sa deje v zákulisí, je podľa mňa podstatnejší faktor, ktorý ďalej ovplyvní celý priebeh rusko-ukrajinskej konfrontácie. To, čo teraz vidím, je nátlak zo strany americkej vlády, tlak na ukrajinskú vládu, aby v podstate kapitulovala. Putin totiž sníva o vstupe do vyjednávacej fázy len pod podmienkou, že Ukrajina stiahne svoje jednotky z územia štyroch ukrajinských oblastí. Putin nebude súhlasiť s ničím iným,“ zdôraznil Seleznev.