Vojnový korešpondent Alexander Sladkov diskutuje 28. februára 2025 o situácii na svojom kanáli na sociálnej sieti Telegram. Informuje o tom ruská stránka topwar.ru. Podľa jeho myšlienok sa Rusko nechystá v dohľadnom čase prestať s útočnými akciami voči Ukrajine. Krym a štyri anektované oblasti, hoci nie pod úplnou kontrolou Moskvy sa mu mália, spomína nielen dobytie Kyjeva a Moskvy, ale aj Ľvova.
Alexander Valerijevič Sladkov (* 1. apríla 1966, Monino, Moskovská oblasť) je ruský vojenský novinár, propagandista a osobitný korešpondent pre televíznu reláciu Vesti ruskej štátnej televízie. 23. júna 2023 bol Sladkov v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu zaradený na sankčný zoznam všetkých krajín EÚ za podporu akcií, ktoré narúšajú a ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny.

Sladkov píše: „Na pozadí viac ako 6-hodinových rokovaní medzi ruskými a americkými diplomatmi v Istanbule sa aktivizovala téma „obnovenia vzťahov“ medzi Moskvou a Washingtonom a urovnania ukrajinského konfliktu. Jednou z diskutovaných otázok sú územné otázky. Napríklad otázka úplného (v rámci povestného roku 1991) vstupu do Ruska štyroch „nových“ subjektov – tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR), tzv. Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), Záporožskej a Chersonskej oblasti. Ak tento vstup nebude zahrnutý do procesu rokovaní, potom sa ukáže, že budeme musieť buď urobiť zmeny v ústave, alebo bojovať, kým nebudú regióny úplne pod našou kontrolou. Zatiaľ je takmer úplne pod kontrolou LĽR. Zvyšok – podľa územia – asi tri štvrtiny.“

Krymský polostrov a štyri oblasti sú podľa ústavy naše a ani prezident nemá právo to rozporovať. Aj tak si budeme musieť vziať zvyšok.Alexander Sladkov
Alexander Sladkov sa potom zamýšľa nad ďalšími územiami:
Odesa, Kyjev, Ľvov… Ak k nám prídu ako výsledok rokovaní, bolo by to dobré. S našou modernou armádou si ich nebudeme môcť vziať násilím pod svoju kontrolu.Alexander Sladkov

Podľa vojnového korešpondenta na to, aby sa tieto územia dostali pod kontrolu, „buď je potrebný úplný prechod na vojnový stav a veľká mobilizácia, alebo tí, ktorí sú presvedčení o opaku, majú nejaké informácie, ktoré sú pre takýto globálny problém rozhodujúce“. Sladkov píše o potrebe predložiť podmienky pri rokovaniach o ruských základniach na hraniciach NATO a o návrate ruštiny na Ukrajine ako štátneho jazyka. Tiež – „významné finančné injekcie do nových území“.

Autor, na rozdiel od mnohých iných komentujúcich situáciu, uvádza:
Kým bojujeme… sú úspechy, ale nepriateľ sa ešte nerozpadol a neutiekol.Alexander Sladkov
Sladkov pokračuje: „Skutočne časté frázy o demoralizácii nepriateľa, že nemajú s kým bojovať, že ukrajinské ozbrojené sily iba utekajú zo svojich pozícií, sú, žiaľ, ďaleko od objektívnej reality – aspoň zatiaľ.“ Podľa Genrálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny prišla Ruská federácia od začiatku vojny 24. februára 2022 o 880 660 vojakov…

Dmitrij Medvedev nechce koniec vojny
V súlade s tým, o čom píše Sladkov sa podľa ruskej tlačovej agentúry TASS 5. marca 2025 vyjadril aj podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev. „Špeciálna vojenská operácia pokračuje. Rusko napreduje. Nepriateľ vzdoruje a ešte nebol porazený. Zastavenie vojny pre banderovský režim a osobne pre jeho vodcu totiž znamená nevyhnutný koniec. Preto je dnes našou hlavnou úlohou spôsobiť nepriateľovi maximálnu porážku na zemi,“ napísal na svojej stránke na sociálnej sieti VKontakte.