Juhokórejská tajná služba NIS vo štvrtok uviedla, že Severná Kórea zrejme vyslala ďalšie vojenské jednotky na podporu Ruska vo vojne na Ukrajine. Počet nedávno nasadených vojakov sa zatiaľ vyhodnocuje. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Jonhap. „Po približne mesačnom útlme sa severokórejské jednotky od prvého februárového týždňa vrátili do ruskej frontovej Kurskej oblasti,“ vyhlásila NIS. „Zdá sa, že došlo k rozmiestneniu ďalších jednotiek, ale ich veľkosť sa stále skúma,“ dodala.

V polovici októbra 2024 juhokórejská rozviedka oznámila, že Severná Kórea sa rozhodla vyslať vyše 10 000 svojich vojakov do Ruska, aby ho podporila vo vojne s Ukrajinou. Čoskoro sa objavili správy, že dorazili do Ruska a poslali ich do Kurskej oblasti, kam v auguste nečakane vpadli ukrajinské sily a obsadili časti tohto územia. NIS v januári uviedla, že vojaci KĽDR podľa všetkého od polovice januára už v pohraničnej oblasti Ruska nebojujú. Podľa ukrajinských a amerických predstaviteľov sa z frontovej línie stiahli zrejme pre veľké straty. Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj však vo februári oznámil, že severokórejskí vojaci sa na front po niekoľkých týždňoch vrátili.

Rusko ani Severná Kórea nepotvrdili správy o nasadení severokórejských vojakov v ruskej Kurskej oblasti. Avšak ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un minulý rok podpísali dohodu o komplexnom strategickom partnerstve. Dohoda zahŕňa napríklad vzájomné poskytnutie vojenskej pomoci v prípade napadnutia jednej zo strán. Podľa juhokórejských vojenských predstaviteľov Severná Kórea tento rok vyslala do Ruska viac ako 1 000 ďalších vojakov. „Severokórejské jednotky boli presunuté do Ruska niekedy v januári a februári tohto roku,“ uviedol vojenský predstaviteľ, podľa ktorého sa Severná Kórea pripravuje na vyslanie ďalších jednotiek. Ďalší juhokórejský predstaviteľ povedal, že nie je známe, kde sa títo vojaci nachádzajú.

Budanov: KĽDR si polepšila vďaka jej účasti vo vojne proti Ukrajine
Zapojenie severokórejských jednotiek do totálnej invázie na Ukrajinu je ponižujúce pre Rusko, ale prospešné pre KĽDR. V rozhovore pre Ukrinform zverejnenom 27. februára to uviedol šéf Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny Kyrylo Budanov. „Pre Severokórejčanov je to vlastne dobrá vec, pretože sú hlavným príjemcom výhod tohto procesu: ich armáda získava bojové skúsenosti, ktoré nemala od 50. rokov,“ povedal. Prvé boje za účasti armády KĽDR v Kurskej oblasti Ruskej federácie, kde Ozbrojené sily Ukrajiny vedú operáciu, ukázali úplnú nepripravenosť jednotiek vyslaných Pchjongjangom. Severokórejské velenie však vyvodí závery, je presvedčený šéf HUR.

„Vrátia sa a začnú precvičovať svoju armádu – to je jedna vec. Po druhé, tu si vyskúšali zbrane v tých najkrutejších bitkách,“ hovorí Budanov. Severokórejské balistické rakety typu KN-23, ktoré dostala ruská armáda, boli podľa neho spočiatku veľmi nepresné, od cieľa sa odchyľovali o jeden a pol kilometra a viac. Ale s pomocou ruských špecialistov výrobcovia v KĽDR upravili svoju výrobu. Pchjongjang navyše spoznal, čo sú drony, a to je hrozbou nielen pre Ukrajinu.

„Teraz sa to všetko zúročí, začne sa prezbrojovanie a preškoľovanie armády. A je jasné, že pre tichomorskú oblasť sa objaví nová hrozba, pretože jedna vec bola, keď jednoducho niečo vystrelili smerom k Japonskému moru a všetci, ako sa hovorí, boli nervózni. Ale povedzme si úprimne, každý pochopil, že presnosť nebola veľká a ani kvalita. Kto vie, ako to bude fungovať teraz. A to je len jeden veľmi malý aspekt,“ dodal šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky.