Severokórejský vojak Ri slúžil 10 rokov v Severokórejskej ľudovej armáde. Je to skúsený ostreľovač v elitnej jednotke. Podľa The Times bol vycvičený, aby vydržal extrémny chlad a disciplínu. 10 rokov nikdy nevidel svojich rodičov. A pár mesiacov pred koncom služby sa ocitol na fronte v Kurskej oblasti. „Poslali ma akože študovať do Ruska, ale nakoniec sme bojovali pri Kursku,“ povedal. Videl, ako okolo neho roztrhalo telá jeho spolubojovníkov, a on sám bol vážne zranený a zajatý. Teraz spolu s ďalším severokórejským vojakom prvýkrát hovoril s novinárom, informuje ukrajinský server Unian. „Som jediný, kto zostal z mojej jednotky. Bola to moja prvá skúsenosť so skutočným bojom. Keď som uvidel telá svojich kamarátov, hlavou mi prebehlo veľa myšlienok. Niektorí sa odpálili, aby sa vyhli zajatiu…“ povedal.

V článku bolo pripomenuté, že Ri a ďalší vojak menom Baek (21), ktorých celé mená neboli zverejnené, boli členmi špeciálnych operačných síl Kórejskej ľudovej armády, ktoré sú pridružené k Hlavnému rozviednemu úradu, severokórejskej spravodajskej služby zodpovednej za špionáž v zahraničí, a nie k XI. armádnemu zboru Severnej Kórey, známemu ako útočný zbor. Povedal, že mali malý priamy kontakt s ruskými vojakmi, pričom komunikovali pomocou prekladateľských aplikácií na smartfónoch, čo je technológia, ktorú nikdy predtým nevidel. Chlad v Kurskej oblasti podľa neho nie je ničím v porovnaní so zimou v severnej Severnej Kórei, kde „moč zamrzne hneď, ako dopadne na zem“.

Povedal, že príslušníci ministerstva štátnej bezpečnosti pridelení ku každej jednotke im klamali, že operátori dronov na ukrajinskej strane sú Juhokórejčania. Ale ich výcvik vo Vladivostoku „nebol len o fyzickej odolnosti. Bol aj ideologický. Horské pochody, vytrvalostný tréning, streľba… to všetko bolo poháňané čistou silou vôle. Vypadnutie zo školy sa považovalo za hanbu, takže sme cvičili, ako keby na tom záviseli naše životy.“ Podľa Riho bolo v jednotke približne 2500 severokórejských vojakov.

Ri sa zranil pri útoku dronu. Jeho ruka a čeľusť boli zranené. Všetci vojaci, ktorí boli s ním, boli zabití. „Guľka mi prešla cez ruku, rozbila kosť a potom mi zasiahla čeľusť, pričom mi ju úplne rozbila,“ povedal, pretože ho v ukrajinskom zajatí liečili a teraz už vie aspoň rozprávať. Ri potvrdil, že Severokórejčania boli povzbudzovaní, aby sa radšej zabili, než aby sa vzdali. „Keby som mal granát, možno by som sa pokúsil o samovraždu. V našej armáde je zajatie považované za zradu,“ vysvetlil.

Jeho kolega Baek poprel tvrdenia ukrajinskej armády, že severokórejských vojakov použili ako „návnadu“ na vylákanie dronov a ich zostrelenie. „Toto počujem prvýkrát,“ povedal. V článku sa uvádza, že po zajatí boli Baekove ruky obviazané nie kvôli zraneniam, ale preto, aby si nemohol ublížiť. Baek povedal, že sa chce vrátiť do Severnej Kórey, ale Ri povedal, že je „na 80 percent rozhodnutý“ utiecť do Južnej Kórey. Poznamenal, že takmer všetci v jeho jednotke zomreli. „Nikto nezostal. Väčšina z nás boli len deti,“ povedal.