Ukrajine chýbajú ľudia na obsadenie frontových zákopov v Doneckej oblasti, ale ukrajinské ozbrojené sily majú množstvo bezpilotných lietadiel, na ktoré sa teraz Ukrajina spolieha, aby nahradila nedostatok pechoty. Ako píše The Wall Street Journal, vojna sa teraz zmenila na súťaž medzi ruskou pechotou a ukrajinskými dronmi. „Keď ruskí vojaci postupujú k ukrajinským pozíciám, mieria na nich výbušné drony a väčšie drony na nich zhadzujú bomby. Pechota spustí paľbu, až keď sa náhodnému ruskému vojakovi podarí prekĺznuť popri dronoch,“ píše WSJ. V niektorých vidieckych oblastiach tak môžu ukrajinskí piloti bezpilotných lietadiel brániť frontovú líniu prakticky sami.

Ako pre WSJ uviedol veliteľ práporu, starší poručík s volacím znakom Munin, zvýšenie počtu bezpilotných lietadiel umožnilo jeho práporu zmierniť tlak na jeho vojakov. Ak teda pred rokom mohol jeho tím v náročný deň vypustiť 15 FPV dronov s pohľadom z prvej osoby, teraz ich môže poslať v bežný deň aspoň 60. Mnohé drony sú dnes navyše vybavené termovíznymi kamerami, vďaka ktorým je možné v noci ľahko odhaliť ruské útoky. Podľa Munina sa však zdá, že Rusi majú „neobmedzené zdroje živej sily“ a naďalej posielajú ľudí vpred v malých skupinách, ktoré môžu ľahšie prekĺznuť popri dronoch.

Okrem toho niekedy ruské systémy elektronického boja zostrelia ukrajinské drony. Počas daždivých alebo hmlistých dní väčšina bezpilotných lietadiel nemôže lietať, čo dáva ruským silám príležitosť začať väčšie ofenzívy s obrnenými vozidlami. Keď na jar lístie opäť pokryje stromy, bude ťažšie spozorovať dronmi ruskú pechotu. V otvorenom teréne je pre drony pomerne ľahké spozorovať ruskú pechotu snažiacu sa o postup. No v mestách a dedinách v okolí Pokrovska, kde je viac budov, kde sa môžu Rusi skryť pred dronmi, je pechota nenahraditeľná. Aj Rusi majú vlastnú armádu dronov. Zdravotník pracujúci v oblasti Pokrovska hovorí, že asi 70 % ukrajinských strát v tejto oblasti je spôsobených útokmi dronov.

Ako poznamenáva armáda, drony nemôžu nahradiť ľudí. „Môžu prerušiť útok nepriateľa, ale nie úplne zastaviť,“ povedal pre WSJ veliteľ práporu. Ale bez podpory dronov „by bola situácia zúfalá,“ dodal. Rusi teraz prevyšujú Ukrajincov na frontových líniách asi 10 ku 1, tvrdia vojaci, ale rastúce zásoby bezpilotných lietadiel a menší prísun (ruských) nových vojakov im umožnili pokračovať v boji proti ruskému postupu. Podľa veliteľa jednej z brigád na každého zraneného alebo zabitého ukrajinského vojaka Rusi utrpia najmenej sedem obetí, dodal však, že Kyjev by potreboval 10-krát viac vojakov na úplné zastavenie ruskej armády.
Velitelia v okolí Pokrovska tvrdia, že problémom sa stala aj kvalita posíl: Väčšina prichádzajúcich sú čerství odvedenci vo veku 40 až 50 rokov, ktorí nemajú motiváciu bojovať. Niektorí podľa nich opúšťajú svoje pozície alebo odmietajú ísť do zákopov v prvej línii. Jeden veliteľ brigády povedal, že 30 mužov takej kvality, ako mal na začiatku vojny, by bolo efektívnejších ako 100 mužov, ktorých má teraz.