Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov

Rusi sťahujú sily z iných smerov, aby dobyli Pokrovsk

Analytici tvrdia, že ruské jednotky budú pravdepodobne pokračovať v dobývaní Pokrovska, ale tempo ich postupu zostane pomalé.

19.01.2025 09:20
debata

Rusi premiestnia svoje jednotky z iných smerov a zhromaždia ďalšie sily na zintenzívnenie ofenzívy na Pokrovsk. Uvádza sa to v správe analytikov z Amerického inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Analytici tvrdia, že Stredná skupina vojsk vytvorila údernú skupinu jednotiek z 2. a 41. armády vševojskovej armády južne od Pokrovska ako súčasť pokračujúceho úsilia o zintenzívnenie ofenzívy južne a juhozápadne od mesta. Jeden z ukrajinských veliteľov zároveň poznamenal, že ruské vojenské velenie hromadí sily na ofenzívu západne od Pokrovska, pričom ruské jednotky nepostupujú priamo na juh od mesta a momentálne sa sústreďujú na blokovanie železničnej trate medzi Kotlinom a Udačným.

Pokrovsk, situácia k 18. januáru 2025
Pokrovsk 18. januára 2025 Pokrovsk, situácia k 18. januáru 2025

Rozhodnutie ruského vojenského velenia zhromaždiť sily južne od Pokrovska podľa analytikov naznačuje, že ruskí vojaci môžu prehodnotiť taktické ciele pozdĺž osi Pokrovsk, aby vytvorili podmienky na použitie výhodnejších trás postupu bližšie k bezprostredným bokom mesta. Uvádza sa tiež, že ruské vojenské velenie nedávno presunulo niektoré jednotky z Kurachovského smeru na útočné operácie východne od Pokrovska. „Ruské vojenské velenie môže znížiť prioritu útočných operácií v smere Kurachove a presunúť sily z Kurachova, aby posilnili smer Pokrovsk, keďže ruské sily dosiahli svoj cieľ dobyť Kurachove,“ domnieva sa ISW. Nie je však jasné, či sa ruské jednotky, ktoré sa nedávno zúčastnili bojov o Kurachove, spamätali do takej miery, aby mohli efektívne operovať na súčasnej frontovej línii v Pokrovsku.

vojna na Ukrajine, Pokrovsk Čítajte viac Forbes: V Pokrovsku je ticho pred búrkou

Analytici odhadujú, že ruské sily budú pravdepodobne pokračovať v napredovaní v obkľúčení Pokrovska zo severovýchodu a juhozápadu, najmä ak dokážu identifikovať a využiť taktické slabiny ukrajinskej obrany pozdĺž bokov Pokrovska: „Tempo takéhoto postupu však pravdepodobne zostane pomalé, keďže ruské sily nepreukázali schopnosť vykonať rýchly mechanizovaný manéver potrebný na preniknutie ukrajinských obranných línií a rýchle obkľúčenie významných ukrajinských síl v Pokrovsku.“

Russia Ukraine War Čítajte viac Pokrovsk: nepriateľ pred bránami. Na čo sa pripravuje mesto v prvej línii?

Hovorca operačno-strategickej skupiny vojsk „Chortycja“ Viktor Tregubov uviedol, že v Pokrovsku nie sú žiadni ruskí okupanti, pričom v obciach južne od Pokrovska – Elizavetovka, Promin, Lysovka, Zelenoje – neustále prebiehajú boje s nepriateľom. Šéf tlačovej služby 14. útočnej brigády Národnej gardy Ukrajiny „Červona Kalina“ Nikolaj Koval uviedol, že ruskí útočníci sa snažia obísť Pokrovsk z ľavého a pravého boku, ukrajinské ozbrojené sily v tomto smere odrážajú 50–70 útokov každý deň.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Pokrovsk #Ozbrojené sily Ruskej federácie