Rusko výrazne znížilo intenzitu svojich kĺzavých bombových útokov na Ukrajinu, ale tieto presné zbrane stále predstavujú vážne nebezpečenstvo pre vojenský personál a civilistov, uvádza Business Insider. K faktorom znižujúcim intenzitu úderov patria úspešné útoky ukrajinských dronov na ruské letecké základne a muničné sklady v lete a na jeseň, ako aj zlepšenie ukrajinskej protivzdušnej obrany. Kĺzavé bomby, ktoré Rusko aktívne používa od začiatku vojny, sú vybavené súpravami, ktoré premieňajú konvenčnú muníciu na presné zbrane. Je ťažké ich zachytiť kvôli ich krátkym letovým časom, nízkej radarovej viditeľnosti a nepredvídateľným trajektóriám.
Kĺzavá bomba je špeciálny typ leteckej bomby, ktorá je navrhnutá tak, aby po zhodení z lietadla mohla „plachtiť“ k cieľu. Na rozdiel od klasických voľne padajúcich bômb, ktoré sa pohybujú priamo dole, kĺzavá bomba má špeciálne krídla alebo plochy, ktoré jej umožňujú meniť smer letu a prekonať väčšiu vzdialenosť.
Major Jurij z jednotky elektronického boja Národnej gardy Ukrajiny oznámil, že počet útokov sa v porovnaní s letom znížil približne o 70 %. Vysvetlil to sériou úderov na ruské základne, ako aj možnými obavami ruských pilotov z výskytu stíhačiek F-16 na Ukrajine. Podpredseda Výboru Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajské služby Jegor Černev poznamenal, že údery na ruské letiská prinútili Rusko presunúť taktické letectvo hlbšie na ruské územie. To znížilo frekvenciu bojových letov a zvýšilo čas detekcie pre ukrajinské sily. Ukrajina tiež úspešne využíva elektronický boj, ktorý znižuje účinnosť ruských kĺzavých bômb. George Barros, expert z Inštitútu pre štúdium vojny, potvrdil, že tieto opatrenia ovplyvňujú podporu ruských pozemných síl a spomaľujú ich postup.
Čítajte viac Putin: Rusko nechce na Ukrajine prímerie, ale trvalý mier; Kyjev odmieta rokovaťHrozba pretrváva
Napriek poklesu počtu útokov kĺzavé bomby naďalej spôsobujú značné straty na životoch. Napríklad ruský útok na Záporožie v januári 2025 zabil trinásť ľudí a vyžiadal si viac ako 30 zranených. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa k útoku vyjadril: „Toto opäť ukazuje, čo Rusko skutočne chce. Chcú len vojnu a len obete.“ Na frontovej línii vo východnom Doneckom regióne si Barros všimol súvislosť medzi poklesom klzných bombových útokov a rýchlosťou postupu Ruska, ktorý sa za posledný mesiac alebo dva spomalil. „Ruské jednotky sú veľmi unavené a dosť vyčerpané,“ povedal. Aby Ukrajina konečne eliminovala hrozbu kĺzavých bômb, potrebuje podľa experta ďalšie dodávky zbraní dlhého doletu z USA a NATO. To udrží ruské letecké základne pod neustálym tlakom a minimalizuje hrozbu zo vzduchu.
Podľa Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Ruská federácia prišla vo vojna na Ukrajine za posledných desať dní o:
- 14 130 vojakov,
- 69 tankov,
- 257 delostreleckých systémov,
- 753 operačno-taktických dronov,
- 798 ks automobilovej techniky.