Francúzsky minister ozbrojených síl 31. decembra 2024 Sébastien Lecornu oznámil, že francúzske vzdušné sily podnikli 29. decembra 2024 cielené údery na úkryty teroristickej organizácie Islamský štát (IŠ) v strednej Sýrii. V operácii, vedenej ako súčasť koordinovaného medzinárodného úsilia, boli nasadené bojové lietadlá Rafale a bezpilotné lietadlo Reaper. Lietadlá, ktoré vzlietli z francúzskej leteckej základne Prince-Hassan v Jordánsku, zhodili sedem bômb na dva konkrétne ciele identifikované spravodajskými službami.
![Francúzska stíhačka Rafale počas parížskej...](https://ipravda.sk/res/2024/08/14/thumbs/rafale-clanokW.jpg)
Záväzok Francúzska bojovať proti terorizmu v Levante bol posilnený týmito nedávnymi náletmi na pozície IŠ v Sýrii. Podľa ministra Sébastiena Lecornua tieto operácie predstavujú významný príspevok k medzinárodnej koalícii „Operácia Inherent Resolve“, ktorej cieľom je vykoreniť IŠ v Iraku a Sýrii. Strategicky a symbolicky tieto údery podčiarkujú odhodlanie Francúzska udržiavať konzistentný tlak na teroristov z IŠ.
![OSN / UNIFIL /](https://ipravda.sk/res/2024/10/10/thumbs/osn-unifil-stvorec.jpg)
Sýria v súčasnosti prechádza významným prechodným obdobím po páde režimu Bašára al-Asada 8. decembra 2024 po rýchlej ofenzíve vedenej povstaleckými skupinami vrátane islamistických frakcií. Tento vývoj vyústil do zvýšenej politickej nestability, poznamenanej mocenskými bojmi medzi rôznymi frakciami. Jedna z takýchto skupín, Haját Tahrír al-Šám (HTC), vyhlásila svoj zámer rozpustiť svoje ozbrojené jednotky a integrovať ich do budúcej vojenskej inštitúcie. Medzinárodní aktéri, vrátane Ruska a Spojených štátov, udržiavajú strategickú prítomnosť v krajine a formujú miestnu a regionálnu dynamiku. Situácia je naďalej nestabilná a predstavuje značné problémy pri dosahovaní trvalej stability a obnove štátu.
![Príslušníci francúzskej Cudzineckej légie](https://ipravda.sk/res/2024/12/22/thumbs/prislusnici-francuzskej-cudzineckej-legie-stvorec.jpg)
Operácia Inherent Resolve je medzinárodná vojenská koalícia spustená v auguste 2014 a vedená Spojenými štátmi na boj proti IŠ v Iraku a Sýrii. Cieľom koalície, ktorá pozostáva z viac ako 80 krajín a partnerských organizácií, je oslabiť a zničiť vojenské, logistické a ekonomické kapacity IŠ a zároveň podporovať miestne sily vrátane irackých a kurdských jednotiek. V Sýrii od roku 2015 prebiehajú operácie, ktoré zahŕňajú cielené letecké útoky a asistenčné misie na zníženie kontroly IŠ v regióne. Koalícia využíva pokročilé technológie a koordinované stratégie vo vzduchu, na súši a na mori, aby stabilizovala oslobodené oblasti a zabránila oživeniu teroristickej organizácie.
![USS Cole](https://ipravda.sk/res/2024/10/02/thumbs/uss-cole-stvorec.jpg)
Minister Lecornu zdôraznil dôležitosť tejto misie a pripomenul záväzok Francúzska bojovať proti terorizmu od roku 2014. V správe zdieľanej na platforme „X“ uviedol: „Naše ozbrojené sily sú naďalej zapojené do boja proti terorizmu v Levante,“ doplnené videom z prebiehajúcich operácií. Toto vyhlásenie zdôrazňuje trvalú prítomnosť Francúzska v regióne a jeho zámer zintenzívniť úsilie proti pretrvávajúcej hrozbe, ktorú predstavuje IŠ.
![Al-Káida / Usáma bin Ládin /](https://ipravda.sk/res/2021/10/30/thumbs/al-kaida-usama-bin-ladin-stvorec.jpg)
Operácia Chammal, francúzsky príspevok do koalície, od svojho začiatku zahŕňala približne 600 osôb a rôzne prostriedky vrátane 10 lietadiel Rafale, fregaty, lietadla AWACS, tankera a námorného hliadkového lietadla. Toto zapojenie je súčasťou širšej stratégie na podporu irackých síl a stabilizáciu regiónu. Okrem toho Francúzsko prispieva do ďalších medzinárodných misií, ako napríklad Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL), s približne 700 vojakmi rozmiestnenými pozdĺž izraelsko-libanonskej hranice.
![Jednotky UNIFIL v Libanone](https://ipravda.sk/res/2024/10/13/thumbs/jednotky-unifil-v-libanone-clanokW.jpg)
V tejto súvislosti aktuálna oficiálna návšteva ministra Lecornua v Libanone, ktorú sprevádza Jean-Noël Barrot, minister pre Európu a zahraničné veci, odráža diplomatickú a vojenskú angažovanosť Francúzska v regióne. V diskusiách s generálom Josephom Aounom, vrchným veliteľom libanonskej armády, sa zaoberali regionálnymi výzvami a posilnili bilaterálnu spoluprácu.