V októbri 2023, potom, čo o ne dlho žiadali, Ozbrojené sily Ukrajiny konečne získali od Spojených štátov taktické balistické rakety MGM-140 ATACMS (Armádny taktický raketový systém), ktoré bolo možné odpáliť raketovým systémom M142 (HIMARS). Nemali však vtedy oprávnenie použiť ich na zasahovanie vojenských cieľov nachádzajúcich sa na ruskom území. Pre Washington išlo o to vyhnúť sa akejkoľvek „eskalácii“ s Moskvou, píše francúzsky server opex360.
ATACMS (Army TACtical Missile System) je séria amerických taktických balistických striel (s doletom do 300 km). Podľa amerického kódového zoznačenia z roku 1962 sa jedná o balistické strely odpaľované z mobilného prostriedku (vozidla) a určené k ničeniu pozemných cieľov. Môžu zaistiť taktickú podporu pechote na bojisku. Nesú jednu hlavicu s konvenčnou náplňou. Sú odpaľované z mobilných raketometov typu M270 MLRS alebo M142 HIMARS.
O rok neskôr, keď Severná Kórea vyslala do Ruska viac ako 10 000 vojakov, americký prezident Joe Biden zrušil všetky obmedzenia na používanie ATACMS. Potom Spojené kráľovstvo urobilo to isté s raketami typu vzduch-zem Storm Shadow, ako aj Francúzsko so SCALP EG. Kyjevu dovoľovali tieto zbrane dlhého doletu (najmenej 300 km) zasiahnuť logistické sklady, letiská používané ruskými silami na vykonávanie operácií na Ukrajine, ako aj zbrojárske továrne. V reakcii na to Rusko zorganizovalo demonštráciu sily odpálením balistickej rakety stredného doletu 9M729-Orešnik na ukrajinské mesto Dnipro. Ukrajinské sily naďalej útočili na ruské územie raketami dlhého doletu, ktoré mali k dispozícii. Podľa Moskvy bolo použitých 31 rakiet ATACMS a 14 rakiet Storm Shadows.
Čítajte viac Forbes: V Pokrovsku je ticho pred búrkouPredseda vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer nedávno odhadol, že tieto útoky „vážne zasiahli určitý počet“ skladov a tovární v Rusku… Rusom sa „nepáči, že ATACMS zasiahnu ich krajinu. Tieto rakety sú účinné. Obmedzujú ich schopnosť efektívne bojovať na fronte a to je to, čo chceme,“ povedal admirál Bauer. Dodal však, že „otázkou je, či to stačí na víťazstvo“.
Čítajte viac Lavrov označil prímerie na Ukrajine za cestu nikamV skutočnosti sa priebeh vojny nezmenil. Okrem odpálenia rakety Orešnik na Dnipro nedošlo k tak obávanej vojenskej eskalácii. Ako uvádza New York Times, prípad ATACMS je „porovnateľný s tým, čo sa stalo s inými západnými zbraňami“, konkrétne s tým, že Ukrajina ich získala až po strate územia. V každom prípade, ak by boli ATACMS a SCALP EG / Storm Shadow tak účinné, Ukrajinské sily mohli byť „rozvážnejšie“ pri výbere cieľov kvôli ich obmedzenému počtu, ktorý mali k dispozícii, povedali predstavitelia NATO americkým novinám.
Storm Shadow (britské pomenovanie) alebo SCALP EG (francúzska skratka pre Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général) je riadená strela s plochou dráhou letu dlhého doletu typu vzduch-zem, vyrábaná francúzsko-taliansko-britským konzorciom MBDA.
Výsledok: zásoby rakiet ATACMS sú teraz prakticky vyčerpané. Keď prezident Biden povolil Kyjevu, aby ich použil proti cieľom vojenského záujmu nachádzajúcim sa v Rusku, ukrajinské sily dostali len asi päťdesiat z 500 schválených. Čo sa týka rakiet Storm Shadow, Spojené kráľovstvo už varovalo, že ich už veľa nezostáva.
Čítajte viac Ukrajina vyvíja raketu Trembita schopnú zasiahnuť MoskvuTaktiež s nadchádzajúcimi zmenami v zahraničnej politike USA, s návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu, by mali ukrajinské sily dobre zvážiť, čo so svojimi zostávajúcimi raketami ATACMS. „Musíme zachovať tieto schopnosti a používať ich uvážlivo a veľmi inteligentne,“ povedal pre New York Times Mykola Bielieskov, vojenský analytik z Národného inštitútu pre strategické štúdie. Počas novembrového rozhovoru pre Journal du Dimanche francúzsky minister ozbrojených síl Sébastien Lecornu povedal, že podpísal „novú dodávku približne desiatich rakiet SCALP“ na Ukrajinu, okrem štyridsiatich, ktoré už boli poskytnuté.