V historickej demonštrácii technologického pokroku v rusko-ukrajinskej vojne Ukrajina údajne uskutočnila svoj prvý útok, pri ktorom sa úplne spoliehala na bezpilotné pozemné vozidlá (UGV) a First-Person View (FPV) drony. Túto bezprecedentnú operáciu zverejnil 21. decembra 2024 Laurent Le Mentec, riaditeľ francúzskej bezpečnostnej poradenskej spoločnosti Vision Sûreté Française. Podľa zdrojov blízkych Ozbrojeným silám Ukrajiny útok zdôrazňuje odhodlanie Ukrajiny začleniť najmodernejšie inovácie do svojej vojenskej stratégie uprostred prebiehajúcej vojny s Ruskom.
Čítajte viac Dronová koalícia dodá Ukrajine desaťtisíce dronovOd začiatku ruskej invázie v roku 2022 Ukrajina vyniká svojou prispôsobivosťou a inovatívnym využívaním technológií na bojisku. Tento najnovší útok predstavuje významný míľnik – prvýkrát vykonaná operácia bez priameho ľudského zásahu v prvej línii. Autonómne systémy vykonali kritické úlohy, čím signalizovali novú éru moderného vedenia vojny. Počas operácie mali UGV (Unmanned Ground Vehicles) za úlohu prepravovať výbušniny, neutralizovať prekážky a vykonávať prieskum nepriateľských pozícií, zatiaľ čo bezpilotné lietadlá FPV poskytovali prieskum v reálnom čase a vykonávali presné zásahy pomocou diaľkovo pilotovaných systémov. Kombinované využitie týchto technológií maximalizovalo prevádzkovú efektivitu a zároveň výrazne znížilo riziká pre personál.
Čítajte viac Rusko vypustilo na Ukrajinu rakety a rekordný počet dronovPoužitie leteckých FPV dronov poskytlo ukrajinským operátorom takmer okamžitý pohľad „z prvej osoby“ cez kamery dronov, čo umožnilo presné manévrovanie a pôsobenie proti cieľom aj v zložitých a nepriateľských prostrediach. Tento inovatívny prístup nielenže demonštruje schopnosť Ukrajiny využiť pokročilé technológie, ale aj jej odhodlanie predefinovať konvenčné bojové stratégie.
Čítajte viac Ukrajina a Rusko hlásia desiatky zostrelených dronovTáto operácia zvýraznila rýchly vývoj vojenských doktrín v kontexte hybridnej vojny. Ukrajina, konfrontovaná s početne lepším protivníkom, využila dostupné a adaptabilné technologické riešenia na vytvorenie rovnakých podmienok. Kombinácia FPV dronov a UGV umožnila údery proti nepriateľským pozíciám, ktoré sú inak ťažko dosiahnuteľné alebo príliš riskantné pre ľudský zásah. Ich nasadenie má tiež významný psychologický dopad, čo zdôrazňuje schopnosť Ukrajiny udržať si odolnosť a inovácie napriek pretrvávajúcemu konfliktu.
Čítajte viac Ukrajinské drony zaútočili na vojenskú továreň Tajfún v ruskej KalugeOkrem taktického úspechu operácie tento útok odráža aj širší trend v modernej vojne: zvyšujúcu sa automatizáciu bojiska. Schopnosť Ukrajiny lokálne vyrábať alebo upravovať komerčnú technológiu na vojenské účely je charakteristickým znakom jej obrannej stratégie. Tieto pokroky vytvárajú z Ukrajiny živé testovacie miesto pre inovatívne vojenské technológie a priťahujú globálnu pozornosť vzhľadom na potenciál pretvárať budúce konflikty.
Aj keď takéto pokroky znižujú počet ľudských obetí, vyvolávajú aj etické a regulačné obavy. Rozšírenie bezpilotných systémov by mohlo viesť k eskalácii asymetrických konfliktov a ďalšej automatizácii rozhodovacích procesov s následkom smrti. Tieto výzvy vyžadujú potrebu medzinárodného dialógu o regulácii a využívaní takýchto technológií.